Vysmátý Mrázek: Konečně jsem vyhrál! Lepší čísla Howarda ani nadávky fanoušků neřeším

Ondřej Kuchař Ondřej Kuchař
26. 11. 2016 8:18
Dopoledne smutný, večer s úsměvem od ucha k uchu. Ještě ráno brankář Detroitu Petr Mrázek hlásil, že zápas s New Jersey odchytá konkurent Jimmy Howard a on, že naskočí až do sobotního mače s Montrealem. Nakonec ale bylo vše jinak. Howard si ve 12. minutě při zákroku zřejmě natáhl tříslo a musel střídat. Nečekaně tak nadešel čas pro českého gólmana. Ten šel do branky za stavu 2:1. Red Wings však vedení neudrželi, nakonec ale ukořistili druhý bod v prodloužení. Mrázek tak slavil vítězství po třech prohraných utkáních, které odchytal. S redaktorem Aktuálně.cz se bavil před zápasem i po něm.
Petr Mrázek
Petr Mrázek | Foto: Reuters

První část rozhovoru před zápasem:

A.cz: Petře, tak kdo je aktuálně jednička Detroitu?

Trenér nám neřekl, kdo je jednička, kdo dvojka. Chytá ten, komu se daří. Každý ví, jak jsme na tom v tabulce a dobrý výkon gólmana je teď dvojnásob potřeba.

Je to boj o místo?

Ten boj tam je vždycky. Dnešní hokej je při tom množství zápasů hrozně náročný a každý tým potřebuje dva kvalitní gólmany. Hraje se skoro co druhý den.

V Detroitu se stejná situace s gólmany řeší už třetí sezonu. Vnímáte to?

Vnímám. Pokud tu budeme oba dva, tak se to asi nezmění, to se asi bude řešit neustále. Otázkou pak samozřejmě je, jak dlouho tu oba budeme. Člověk nikdy neví. Stejně se to řešilo poslední roky v St. Louis mezi Elliotem a Allenem. Pro klid byl nakonec Elliot vyměněný.

Jak se cítíte? Poslední tři zápasy, do nichž jste nastoupil, jste prohrál...

Od Světového poháru se cítím výborně. Hodně jsem makal a dost věcí jsem změnil. Zatím mi to vyhovuje, jen je třeba, aby mi to tam nepadalo.

Řešíte to, že má váš konkurent Jimmy Howard podstatně lepší čísla než vy?

Já to vůbec neřeším. Pár zápasů nám prostě nevyšlo jako týmu, pak jsem střídal do rozjetého utkání. Ta čísla tam pak naskáčou. Zápasů je zatím málo a gólů docela dost. Sezona je ještě dlouhá a mám dost času na to, abych ta čísla spravil.

Necítíte na sobě tlak nové smlouvy?

Já určitě žádný tlak necítím. Tohle může řešit třeba trenér nebo manažer, ale to jsou jejich věci, s tím já nic neudělám. Snažím se chytat to, co vždycky a na to, jakou mám smlouvu, se nedívám.

V posledních utkáních jste dostal několik lidově řečeno hloupých gólů po nešťastných odrazech. Smůla se vás zatím drží, že?

Je to tak. Už jsme třikrát dostali góla v poslední minutě. Mohli jsme mít výhru nebo aspoň bod a nakonec jsme neměli nic. To nás sráží dolů. Špatně se nám ty puky zatím odráží. Jednou jste ale nahoře a jednou dole. Třeba ve čtvrtek v Buffalu jsme dostali pět tyček a vyhráli jsme.

Jak berou aktuálně až 11. příčku Red Wings jeho fanoušci?

Abych to řekl pěkně... Oni jsou zkrátka zvyklí na vítězství, první místa, poháry. Když se daří, všude se píše, jak jsme skvělí. Pak se párkrát prohraje a jsme hrozní a každý by sto věcí změnil a ví nejlíp, jak bychom měli hrát. Podobně je to ale asi všude. Neví, jak to v hokeji chodí. Já se je snažím neřešit.

Loni jste jen tak tak protáhli sérii postupu klubu do play off na 25 let v řadě. Lidé, ale asi chtějí víc, že?

Přesně. Každý chce, abychom tu sérii protáhli. Jednou to ale přijít musí a nepostoupí se. My samozřejmě uděláme všechno, aby se to nestalo nám. Hokej je ale fakt strašně vyrovnaný a stát se může cokoliv.

Druhá část rozhovoru po zápase:

Původně jste měl proti New Jersey plnit úlohu náhradníka, nakonec jste ale šel už ve 12. minutě do akce. Jaké to bylo?

Nečekané. Vždycky je těžké jít do branky v průběhu zápasu, když s tím vůbec nepočítá. Oni toho ale v první třetině moc neměli, což mi pomohlo se v klidu dostat do zápasu.

Víte, co je s Howardem?

Něco v dolní části těla. Myslím, že nic vážného

Zítra budete chytat v Montrealu opět vy?

Ano. Trenér mi říkal, že budu chytat já, takže si myslím, že to tak bude.

Po delším čase se vám podařilo zvítězit. Jak jste si to užil?

Je to tak. Už jsem na ni čekal nějakou tu dobu, takže doufám, že mi pomůže do dalších zápasů. Zápas to byl ale těžký, moc toho na mě nešlo. Pro nás to jsou ale zlaté body.

Ve druhé třetině jste poprvé inkasoval ve 25. minutě a opět to byl hodně smolný gól...

Říkal jsem si, že to už snad ani není možné. Jejich hráč snad ani nechtěl střílet, plácl do toho a trefil našeho beka do brusle. I takové góly ale padají. Poslední dobou jich ale bylo dost. Říkal jsem si, že bych už s tím asi sekl, kdybychom po tomhle zase prohráli.

Na rozbruslení jste se moc nezahřál a spíše dělal srandičky. Jak bylo náročné naskočit do rozjetého zápase?

Rozbruslení se řídí podle brankáře, který jde do zápasu. Ten si dělá, co potřebuje. Já se snažil protáhnout, dát si pár sprintů, něco si vystřelit na bránu a pak něco sám pochytat. Střídal jsem už ve 12. minutě, takže jsem úplně studený nebyl.

A co psychologické hledisko? Přeci jen jste asi celou přípravu směřoval až k zápasu proti Montrealu, ne?

To sice ano, ale vždycky musíte počítat s tím, že se něco může stát a musíte na to být připravený. Takový je hokej.