Zazářil v anketě, která Čechy opomíjí. Vaněček po ztrátě důvěry a výměně udivuje NHL

jzp jzp
30. 11. 2022 19:01
Vítek Vaněček patří po první čtvrtině základní části k nejlepším brankářům hokejové NHL, což před sezonou očekával málokdo.
Vítek Vaněček v dresu New Jersey
Vítek Vaněček v dresu New Jersey | Foto: Reuters

"Podle mě je to kvalitní brankář, ale pořád nedokázal, že je dost dobrý na to, aby táhnul klub NHL," napsal v září o Vaněčkovi bývalý gólman Mike McKenna.

Brankoviště New Jersey, kde 26letý Čech doplnil o rok mladšího Mackenzieho Blackwooda, označil za deváté nejslabší v lize. V tom se víceméně shodnul se stanicemi ESPN a TSN.

Nepříliš pozitivní hodnocení se dalo pochopit. Blackwood šel v posledních dvou letech výkonnostně dolů a Vaněček přišel výměnou z Washingtonu, který pak na trhu získal náhradu v podobě zkušeného Darcyho Kuempera.

"Už jsme nemohli dál čekat," vysvětloval rošádu generální manažer Capitals Brian MacLellan. Vaněček se místy jevil jako týmová jednička, ale nikdy se této role naplno nezhostil, což Washingtonu, který pomalu vypadává z okruhu adeptů na Stanley Cup, vadilo.

Český gólman si každopádně polepšil. V New Jersey podepsal tříletou smlouvu s velmi slušnou roční gáží 3,4 milionu dolarů.

Sezonu sice neodstartoval nejlépe, ale rychle se zlepšil. A poté, co Blackwood odpadl kvůli pochroumanému kolenu, převzal otěže tak mistrně, že vyvolal údiv napříč celou soutěží.

Momentálně má po 15 zápasech 11 výher, procentní úspěšnost zákroků 92,3 a průměr obdržených branek 2,12. Ve všech kategoriích patří mezi deset nejlepších gólmanů NHL.

"Vítek k nám zapadl skvěle," citoval web The Athletic generálního manažera Devils Toma Fitzgeralda. "Je to skvělý kluk. Bojovník. Nevypustí žádnou střelu. Není to zrovna největší brankář (měří 188 centimetrů, pozn. red.), ale dokáže si najít puk a maká. Každý den je na ledě jako první, vážně. Prostě skvělý kluk."

Hlavně Vaněček výborně chytá. "Působí jako brankář číslo jedna," napsal o něm Dan Rosen z oficiální webu NHL, který na konci listopadu uspořádal novinářské hlasování o Vezina Trophy pro nejlepšího gólmana ligy.

Mladý Čech získal osm bodů a obsadil šesté místo. Těsně vyhrál Connor Hellebuyck z Winnipegu před Linusem Ullmarkem z Bostonu. Alespoň jeden bod získalo celkem devět brankářů.

Šlo jen o průběžné hlasování po čtvrtině základní části, ale i to značí, že pokud Vaněček udrží současnou výkonnost, může bodovat i na konci ročníku, kdy o nejlepším gólmanovi hlasují generální manažeři všech klubů.

Čechů se to v posledních letech netýká. Dominik Hašek sice vyhrál Vezinovu trofej hned šestkrát, víckrát než kdokoliv jiný, ale naposledy v roce 2001, kdy mimochodem překonal druhého Romana Čechmánka.

Od té doby bodoval vedle Haška s Čechmánkem jen Tomáš Vokoun, naposledy před 13 lety, kdy mu jeden generální manažer na lístku s pěti jmény přiřkl třetí pozici.

Naváže na Vokouna a spol. Vaněček? Situaci mu může zkomplikovat Blackwood, který by se měl vrátit v prosinci. Dříve či později by mohl nastoupit také veterán Jonathan Bernier, jenž se zotavuje po operaci kyčle. K tomu z farmy "útočí" mladíci Akira Schmid a Nico Daws.

Vaněček však konkurenci neřeší. "Je to normální, vždycky budete pod tlakem. Vím, že Blackwood i Bernier jsou hodně dobří brankáři, ale v nejlepší lize na světě musíte s tlakem počítat," prohlásila před časem česká hvězda.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

ČOV nepodporuje účast Rusů a Bělorusů na olympijských hrách 2024 v Paříži

Český olympijský výbor (ČOV) nepodporuje účast Rusů a Bělorusů na hrách 2024 v Paříži. Je pro zachování platných sankcí, které by sportovce z těchto zemí o olympiádu připravily.

Zdůraznil to na svém webu v dalším vyjádření k aktuální snaze Mezinárodního olympijského výboru (MOV), který hledá cesty, jak by se někteří jednotlivci z těchto zemí mohli jako neutrální olympijských soutěží zúčastnit. I kdyby se tak stalo, ČOV o bojkotu neuvažuje a rozhodnutí o účasti na hrách chce nechat na jednotlivých sportovcích.

Úvahy MOV vyvolaly ostré reakce z okupované Ukrajiny i dalších zemí, které hovoří o možném bojkotu, pokud by sportovci z Ruska a Běloruska v Paříži startovali. Ani ČOV není těmto plánům nakloněn.

"Český olympijský výbor i nadále podporuje sankce vůči Rusku a Bělorusku, které Mezinárodní olympijský výbor přijal v loňském roce a jež jsou stále platné. Nevidíme důvod je měnit. Ruští a běloruští sportovci na olympijských hrách startovat nemohou," uvedl.

Bojkot ČOV odmítá. Olympijská charta ho zavazuje zajistit účast českých sportovců pod pěti kruhy a navíc nechce opakovat neblahou zkušenost z roku 1984, kdy tehdejší komunističtí politici rozhodli o tom, že se českoslovenští sportovci nezúčastní OH 1984 v Los Angeles.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čína přiznala, že balón nad Latinskou Amerikou je rovněž její

Čína přiznala, že balón, který byl pozorován nad Latinskou Amerikou a Karibikem, je její - stejně jako balón sestřelený v sobotu Spojenými státy. Peking dodal, že se do oblasti dostal nedopatřením a jeho využití je civilní, informovala britská stanice BBC. Létající objekt podobný balónu objevila ve svém vzdušném prostoru v pátek Kolumbie.

Kolumbie uvedla, že objekt nepovažuje za hrozbu pro národní bezpečnost a že jej sledovala do doby, než opustil její vzdušný prostor. Balón, který se vznášel nad Latinskou Amerikou, se podle mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning odchýlil od své původní trasy. Důvodem podle ní byla jeho "omezená řiditelnost" a povětrnostní podmínky.

"Čína je zodpovědná země a vždy přísně dodržovala mezinárodní právo a informovala všechny zúčastněné strany a řádně s nimi jednala, aniž by představovala hrozbu pro jakoukoli zemi," dodala mluvčí.

Podle Washingtonu byl balón, který se vznášel minulý týden nad USA, vybavený špionážní technikou. USA v sobotu přistoupily k jeho sestřelení nad Atlantským oceánem.

Čína obvinění ze špionáže popírá a o obou balónech tvrdí, že se jednalo o civilní objekty používané k účelům meteorologického výzkumu. Incident vedl k diplomatické roztržce mezi Spojenými státy a Čínou a americký ministr zahraničí Antony Blinken kvůli němu odložil plánovanou návštěvu Pekingu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy