Smutná tečka bídné sezony. Češi na draftu pohořeli, čest kupodivu hájili obránci

Daniel Poláček Daniel Poláček
27. 6. 2016 11:06
Hokejový svaz je už finančně stabilizovaný, a tak je prý konečně čas pořádně se věnovat samotnému sportu. Bezpochyby to potřebuje. Češi mají za sebou bídnou sezonu, kterou smutně zakončil neúspěšný draft a nedůstojná Zlatá hokejka.
Libor Hájek, česká jednička uplynulého draftu.
Libor Hájek, česká jednička uplynulého draftu. | Foto: ČTK

PrahaČeši sehráli na draftu zámořské NHL takřka bezvýznamnou roli. Nedlouho poté dorazili na vyhlášení Zlaté hokejky jen tři hokejisté z elitní desítky, nad čímž si posteskl i vítěz Jaromír Jágr. Zkrátka smutná tečka neúspěšné sezony.

Pro připomenutí – všechny české reprezentace ztroskotaly ve čtvrtfinále velkého turnaje proti Spojeným státům. Osmnáctka padla 0:8, junioři 0:7 a seniorský výběr 1:2 po nájezdech.

Optimismus lze nabýt jen stěží. Kamkoliv fanoušek koukne, téměř jistě ho čeká zklamání. Stanley Cup nezískal žádný Čech, individuální cenu (Bill Masterton Memorial Trophy za oddanost hokeji) dostal jen 44letý Jágr, jenž se jako jediný sápal do první dvacítky bodování NHL. Potěšila třeba životní sezona brankářů Petra Mrázka a Michala Neuvirtha, na oslavy to však není.

Úspěch českých obránců

Stejně jako víkendový draft, který toho o rozložení sil ve světovém hokeji prozradí více než mnohými opomíjené mistrovství světa. Zatímco Švédy (25 hráčů), Rusy (17) a Finy (15) braly kluby NHL ve velkém, na Čechy si až na čtyři výjimky nevzpomněly.

Po dvou poměrně úspěšných letech se silnými ročníky v čele s Davidem Pastrňákem či Pavlem Zachou tak znovu nastala situace, kdy při počítání draftovaných Čechů stačí prsty jedné ruky. Za poslední dekádu na to došlo už popáté.

Podobné potíže nemá Švédsko, Rusko a ani Finsko, které slaví mimořádný úspěch. V elitní pětce se poprvé v historii chlubí hned třemi talenty. Češi na "mládežnický" boj pěti velmocí pohlížejí z uctivé dálky, navíc na ně dotírá Švýcarsko.

Zajímavé je, že českou čest v Buffalu, kde draft proběhl, hájili obránci, s jejichž produkcí má tuzemský hokej dlouhodobě potíže. Kousek od prvního kola skončil 37. Libor Hájek, jehož na 53. místě následoval Filip Hronek. V pátém kole se objevil Vojtěch Budík a až v sedmém došlo na útočníka Filipa Helta.

Už dlouho se nestalo, že by Česko mělo tři draftované beky, naposledy před jedenácti roky. Na hrozivém úpadku mládeže, který už pociťuje i seniorská reprezentace, to však nic nemění.

Peněž už je dost. A co hokej?

Obrodu chce stále přinést známé vedení svazu s dlouholetým kormidelníkem Tomášem Králem, jenž nedávno odstartoval třetí funkční období. Byť i díky veleúspěšnému domácímu šampionátu se dostal tuzemský hokej do dobré finanční kondice, sportovní stránka kulhala.

"Poprvé jsem zvolený takříkajíc do hokeje, je to větší důvěra než dříve," podotkl sám Král po zvolení. "Bude to těžší, než když jsem měl řešit, zda bude na letenky pro reprezentaci. Teď se musíme věnovat hokeji."

První změny už nastaly. Došlo na zmírnění kritizovaného tabulkového odstupného, které neznají v žádné vyspělé hokejové zemi. Nejvíce se uleví dětem do devíti let, částečně i žákům, dorostencům a juniorům, ale nevymizí situace, kdy rodiče budou muset za přestup svého potomka vytasit desetitisíce.

Ke zrušení proklínaného nešvaru jen tak nedojde, avšak svaz slíbil, že současná verze nemusí být definitivní. Kam až zajde? A s jakými výsledky se bude "věnovat hokeji"?

Pokud bude k počítání draftovaných Čechů stále stačit jedna ruka, hrozí, že třetí funkční období Tomáše Krále skončí neslavně – ostudou na domácím juniorském šampionátu v roce 2020.

 

Právě se děje

Další zprávy