Nezdolný Jágr dobyl zpět hokejový trůn: Mám ještě větší chuť než dřív

Daniel Poláček Daniel Poláček
26. 6. 2016 12:00
Loni se zdálo, že Jaromíra Jágra střídá na českém hokejovém trůnu Jakub Voráček, ale letos je vše při starém. Fenomenální osmašedesátka už podvanácté vyhrála Zlatou hokejku a doufá v další úspěšnou sezonu na Floridě: "Chuť pořád je, ještě větší než dřív."
Jaromír Jágr vyhrál Zlatou hokejku podvanácté.
Jaromír Jágr vyhrál Zlatou hokejku podvanácté. | Foto: Milan Kammermayer

Karlovy Vary – Nejlepším českým hokejistou je momentálně Jaromír Jágr. "V mých letech už člověk musí děkovat všem," smál se při přebírání Zlaté hokejky.

Loni se zdálo, že slavnou osmašedesátku definitivně přerostl mladý Jakub Voráček, který ve Philadelphii nastřádal 81 bodů, což od výluky nesvedl žádný Čech kromě Jágra. Místo obhajoby však Voráček skončil sedmý, obdivuhodný rozlet neustál.

Zato Jágr táhl mladou Floridu, lámal historické rekordy a v bodování předčil třeba Stamkose, Toewse či Spezzu. Po právu získal už dvanáctou Zlatou hokejku, přestože má za sebou 44. narozeniny.

Proč odmítl Světový pohár?

Dostal tak druhou trofej v krátkém sledu, nedávno mu zámořští novináři přisoudili Mastertonovu cenu za oddanost hokeji, byť ji většinou dostávají hráči, kteří překonali těžkou životní situaci. "Jsem jeden z mála, který vyhrál tuhle trofej za lásku k hokeji, za dlouhověkost. Řekl bych, že padesát procent lidí řekne, že se jí nezasloužím," zamyslel se Jágr na konci sobotního večera.

Na nejprestižnější individuální trofeje NHL už nemá nárok, ale je k nim blíž, než by mnozí řekli. V hlasování o Hart Trophy pro nejužitečnějšího hokejistu soutěže skončil sedmý. Až za ním se řadily superhvězdy jako Karlsson, Giroux nebo Lundqvist.

"Když jsem to viděl, byl jsem mile překvapený. Už ale nejsem hráč, co jsem býval. To ani nejde. Tělo už nechce slyšet. Řekl bych ale, že sedmé místo je teď cennější, než když jsem v nejlepších letech končil na druhém nebo třetím místě," tvrdí král českého hokeje.

Fanoušci doufali, že fenomenálního útočníka, jenž neztrácí dech, uvidí i na zářijovém Světovém poháru, ale po napínavém čekání uslyšeli "ne".

Sám Jágr se nerozhodl znenadání, po dlouhém přemýšlení odmítl z několika důvodů:"V Praze (na předloňském MS, pozn. red.) jsem udělal nejlepší tečku, kterou jsem si mohl přát. Škoda, že to nedopadlo zlatou nebo jakoukoliv medailí. V mých letech je taky velice složité se v létě připravit na sezonu, zvlášť když vypadneš ze zápasového tempa. Nebyl bych to já."

Má ještě větší chuť než dřív

Těžko lze něco namítat. V průběhu příštího ročníku bude Jágrovi už 45 let. V takovém věku je na elitní úrovni běžnější trénovat, ale nezdolný forvard bude dál svádět bitvy s těmi nejlepšími mezi úzkými zámořskými mantinely. Změní proto přípravu?

"Dá se říct, že každý rok mám stejnou přípravu," odpovídá. "Vždycky se soustředím na části těla, které jsou pro mě důležité. Samozřejmě to trochu měním. Nikdy jsem neměl žádného kondičního trenéra, všechno jsem si dělal sám. Chuť pořád je, ještě větší než dřív. Nemám teď tolik vedlejších zájmů. Problém je, že už potřebuješ daleko víc času na odpočinek."

Na Floridě, s níž po sezoně podepsal novou roční smlouvu, se ho dočká v příjemném balení. Takový Edmonton mu slunné pláže rozhodně nenabídne. Na ledě však bude muset dřít jako kdekoliv jinde. Konkurenci mu vytvoří často o generaci mladší parťáci.

"Možná bude trochu problém, že nebudu dostávat tolik času na ledě. Prostor dostanou mladší, perspektivní hráči," ví Jágr. "Na druhou stranu záleží i na mně. Budu muset hrát každý zápas, jako kdyby byl můj poslední."

Pokud se mu to podaří a tělo ho nezradí, může pomýšlet na třináctou Zlatou hokejku nebo alespoň na 24. účast mezi nejlepší desítkou. K takovým metám se nikdo v historii ani nepřiblížil.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy