Totální výsměch, spílá hvězda sudím. NHL řeší nevídaný verdikt po selhání videa

jzp jzp
8. 2. 2021 20:18
Překvapivé selhání videa vedlo k situaci, kterou hokejová NHL ještě nezažila. Obětí jsou Blue Jackets, kteří i kvůli neregulérnímu gólu soupeře zůstali bez bodu, což namíchlo jejich hlavní ofenzivní hvězdu Patrika Laineho.
Podívejte se, jak rozhodčí "darovali" Carolině neregulérní gól. | Video: Youtube.com

Má řešit sporné situace, v nedělním klání mezi Columbusem a Carolinou však video ke prospěchu nebylo.

Moment, o němž nyní diskutuje celá NHL, nastal na konci druhého dějství. Hostující Vincent Trocheck po dorážce posunul skóre na 4:3, ovšem domácí John Tortorella si vzal trenérskou výzvu. Měl za to, že Carolina krátce před gólem vstoupila do útočné třetiny za pomoci ofsajdu.

Opakované záběry mu daly za pravdu. Trocheck byl oběma bruslemi v pásmu skutečně dřív, než tam prošel puk.

Rozhodčí však po krátké konzultaci nasměroval paži směrem ke středovému kruhu a neregulérní branku uznal. Columbusu navíc podle pravidel udělil dvě minuty za zdržování hry.

Při následném odchodu do šaten přišel další zvrat. Ke kabině domácích zcela nestandardně zamířili také sudí Chris Rooney a Ghislain Hebert, aby Tortorellovi oznámili, že měl pravdu a gól neměl platit.

"Nic takového jsem ještě neviděl," odsekl Tortorella na tiskové konferenci. V minulosti kvůli podobným momentům zuřil, ale tentokrát slovy šetřil. Snad i proto, že pokuty za nevybíravé řeči už ho vyšly na nejméně 162 tisíc dolarů (3,5 milionu korun). "Víte, co? Nechám na lize, ať tohle vysvětluje," doplnil.

NHL se však po utkání příliš nečinila. Vydala jediné prohlášení, v němž potvrdila, že gól platit neměl. Fatální chybu odůvodnila nedorozuměním mezi čárovými rozhodčími a lidmi, kteří sedí u videa v Columbusu a v Torontu. Hra tím pádem pokračovala ještě předtím, než se přezkoumaly všechny záběry.

Záhadou zůstává, proč skóre nepřeskočilo zpět na 3:3. Týmy by v takovém případě ještě před třetím dějstvím odehrály 75 vteřin z toho předchozího.

Trocheckova trefa však ve statistikách zůstala. Jedinou změnou bylo, že rozhodčí domácím "odpustili" zbytek neoprávněného dvouminutového trestu, což v ligové historii nemá obdoby.

"Myslím, že tohle vrhá na NHL špatné světlo," prohlásil kapitán Columbusu Nick Foligno. "Všichni jsou z toho zmatení. Chyby se stávají, ale video přece máme od toho, aby tomu tak nebylo."

Jindy bouřlivý trenér John Tortorella se po utkání raději moc nerozmlouval.
Jindy bouřlivý trenér John Tortorella se po utkání raději moc nerozmlouval. | Foto: ČTK

Sarkastický Laine

Domácí nakonec prohráli 5:6. V poslední minutě při hře bez brankáře akorát snížil Laine. Teoreticky svým gólem mohl těsnou partii poslat do prodloužení, ale takhle jeho družina nemá ani bod.

"Tohle je totální výsměch. Zvlášť když se to stane v utkání, kde dva dobré týmy hrají dobrý a vyrovnaný hokej," kritizoval fatální chybu sudích hvězdný Fin.

Následně přešel k sarkasmu: "Od rozhodčích bylo hodně velkorysé, že nám zrušili těch 45 vteřin v oslabení… Takovéhle rozhodnutí jsem nezažil, ale všechno je holt jednou poprvé."

Laine v zápase skóroval hned dvakrát, v obou případech vyslal těžko chytatelnou dělovku golfákem z levého kruhu.

V Columbusu, kam ho přivála výměna z Winnipegu za jiného nespokojence Pierra-Luca Duboise, zatím ukazuje, co umí nejlépe. Po třech kláních má na kontě tři góly. Celkově v sezoně skóroval už pětkrát a stejně jako David Pastrňák patří do širší listiny kandidátů na Maurice Richard Trophy pro nejlepšího ligového kanonýra.