Rošáda hvězdných nespokojenců. Lainemu škodil vlastní kapitán, zní z Finska

Daniel Poláček Daniel Poláček
25. 1. 2021 21:45
Ve Winnipegu se měl stát jejich Ovečkinem. Už v páté sezoně ale hokejista Patrik Laine klub opouští. Podle jedněch zkrátka nezapadl, jiní mluví o nezdravých vztazích v kabině.
Patrik Laine ve Winnipegu dohrál.
Patrik Laine ve Winnipegu dohrál. | Foto: Reuters

O výměně hvězdného Fina se spekulovalo dlouho. Nakonec přišla v sobotu, kdy Winnipeg našel adekvátní protihodnotu. Tou je Pierre-Luc Dubois z Columbusu, další nespokojenec.

Jets navíc získali volbu ve třetím kole draftu 2021, Columbus kromě Laineho přivítal stále nadějného centra Jacka Roslovica. 

Hlavními položkami trejdu jsou ale křídelník Laine a centr Dubois, dvojka a trojka draftu 2016. Oběma je 22 let, oba už ukázali hvězdný potenciál. A také hvězdné manýry.

Podle funkcionářů NHL, které oslovil server The Athletic, prospěje výměna oběma stranám. Pokud ale bombastická škatulata někdo přeci jen vyhrál, tak Winnipeg.

"Dvaadvacetiletí elitní centři normálně k mání nejsou," prohlásil nejmenovaný činovník. "Vím, že Laine ročně nastřílí 40 gólů a jeho jméno je víc sexy, ale Duboise mám zařazeného vážně hodně vysoko. Je jasné, že bude produktivní, ale působivá je hlavně jeho hra po celém hřišti. Je to urostlý chlap. Winnipeg teď má ve středu útoku hroznou sílu."

Ačkoliv Dubois je univerzálnější, jasně lepší statistiky má Laine. Z draftového ročníku zaostává akorát za Austonem Matthewsem. Od vstupu do NHL patří mezi deset nejlepších střelců.

Ve Winnipegu však spojený nebyl. Měl za to, že ho kouč Paul Maurice dusí. "Jinde bych hrál s nejlepšími," prohlašoval. Je pravda, že vedle hvězdného centra Marka Scheifeleho moc dlouho nepobyl. Spíše mu nabíjeli "jen" nadprůměrní forvardi: Bryan Little, Paul Stastny nebo Cody Eakin.

Čas na ledě ale Lainemu průběžně rostl. Mnozí ho tak měli za nevyzrálého kverulanta s přílišným sebevědomím.

Podle zdrojů finského deníku Iltalehti však Laine doplatil ve Winnipegu na ústrky. Především kapitán Blake Wheeler, který cítil, že jeho silná pozice na pravé straně útoku byla v ohrožení, měl dlouhovlasému mladíkovi "házet klacky pod nohy" a za zády ho pomlouvat. Scheifele pak dával najevo, že chce hrát právě s parťákem Wheelerem, čemuž se trenér Maurice nebránil.

V Columbusu, kam ho přivedl finský generální manažer Jarmo Kekäläinen, bude Laine největší ofenzivní tváří. Také však narazí na svérázného kouče Johna Tortorellu, který nestrpí hvězdné manýry.

Trenér John Tortorella
Trenér John Tortorella | Foto: ČTK

To ostatně poznal odcházející Dubois. Základní část rozehrál jako elitní centr, ale když v prvních čtyřech duelech vstřelil jedinou branku a v tom pátém laxně odbruslil střídání, Tortorella ho nechal na střídačce celé dvě třetiny.

"Nezajímá má, kolik vyděláváš peněz. Nezajímá mě, z kolikátého místa tě draftovali, jakou lajnu hraješ… Je mi to fuk. Všechno u nás začíná a končí tím, že hrajeme jako tým," vzkázal 62letý ras. Ve svém proslovu mluvil také o primadonách.

Duboise konkrétně nezmínil, ale jejich vztah se vyhrotil, když mladý Kanaďan před časem požádal o výměnu, aniž by blíž upřesnil, proč. Teď se ji dočkal.

Ve Winnipegu zřejmě upozadí roli stárnoucího Stastneho, bude hrát prvního či druhého centra. Smlouvu s ročním platem pět milionů dolarů má ještě na dvě sezony. Pak se stane chráněným volným hráčem.

Lainemu, který momentálně zápasí se zraněním v horní části těla, vyprší kontrakt už na konci ročníku. Aby se Columbusu výměna vyplatila, musí finského rebela udržet déle. A konečně ho učinit šťastným.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 41 minutami

Hotely v Česku ubytovaly v říjnu meziročně asi o 800 tisíc hostů více, převládali domácí turisté

V tuzemských hotelech se podle státní agentury CzechTourism v říjnu ubytovalo zhruba 1,1 milionu hostů. Oproti loňsku je to asi o 800 tisíc více. Návštěvnost hotelů dál nejvíce podporovali domácí turisté, kterých do nich v desátém měsíci letošního roku zavítalo přibližně 660 tisíc. Ze zahraničí dorazilo kolem 400 tisíc hostů, nejčastěji se jednalo o Němce. Obsazenost hotelů ke konci roku ovlivní zrušené vánoční trhy. Cestovatelé z ciziny se tak místo toho, aby přijeli do Česka, vydají do zemí, kde se adventní trhy konají. Agentura CzechTourism to ve čtvrtek sdělila na základě nových dat Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Z říjnových údajů ČSÚ je podle ředitele CzechTourism Jana Hergeta patrné, že s rostoucí proočkovaností začali lidé znovu cestovat. "Markantní je to například u turistů z Izraele, kde se očkovalo velice rychle," uvedl. Tuzemské hotely v říjnu přivítaly 12 233 hostů z Izraele, v porovnání se stejným měsícem předkrizového roku 2019 jich bylo pouze o 1320 méně. Podobné je to u návštěvníků ze Saudské Arábie, propad hostů v hotelích za desátý měsíc ve srovnání s rokem 2019 činí zhruba osm procent.

"Bohužel aktuálně se situace vyvíjí opačným směrem. Turisté ze vzdálených zemí ve velkém ruší rezervované lety a cesty do Česka, a to především kvůli chybějícím adventním trhům. Vánoční atmosféra ve městech spojená s adventními trhy je pro řadu zahraničních turistů opravdu silným magnetem," řekl dále Herget.

Zdroj: ČTK
Další zprávy