Bez jeho dřiny by hvězdy nepřežily. Palát navíc gólovými hody kosí české legendy

jzp jzp
15. 9. 2020 7:45
Od druhého kola vyřazovacích bojů hokejové NHL nikdo nenastřílel víc gólů než Ondřej Palát. Jindy nenápadný český křídelník tak logicky získává stále víc pozornosti.
Ondřej Palát
Ondřej Palát | Foto: ČTK

V základní části pravidelně boduje, ale jakmile přijde play off, je ještě nebezpečnější.

Popis, kterým proslul David Krejčí z Bostonu, sedí také na 29letého Paláta. Znovu je jedním z klíčových mužů Tampy při cestě za vysněným Stanley Cupem. Letos už vyrovnal své gólové maximum z vyřazovací části, přestože zprvu tápal.

Ve skupině o umístění stejně jako v prvním kole proti Columbusu neskóroval. Jako by mu nesedla "koronavirová" přestávka. V konferenčním semifinále si však smlsnul na Bostonu. Ve druhém klání série ho odpravil trefou v prodloužení a pak pravidelnými gólovými příspěvky zastínil i Davida Pastrňáka. Nyní nepolevil ani proti defenzivně laděným Islanders.

Celkově v posledních devíti zápasech nashromáždil jedenáct bodů (8+3). Na ledě v průměru tráví přes 20 minut. Nastupuje v elitní lajně vedle Braydena Pointa a Nikity Kučerova.

I díky Palátovi je Tampa jediný krok od finále NHL. Stačí "jen" dotáhnout do zdárného konce vedení 3:1 na zápasy. První šance přijde v noci na středu.

Vsítí vítězný gól znovu Palát? V posledních týdnech to zvládl už třikrát. Naposledy ve čtvrtém duelu rozehrané série završil obrat z 0:1 za rekordních 27 vteřin. Dát ve vyřazovacích bojích dvě branky takhle rychle za sebou, to Tampa ještě nezažila.

Palátův vítězný gól ve čtvrtém konferenčním finále:

"Myslím, že je načase konečně vyzdvihnout důležitost Paláta," napsal novinář Joe Smith ze serveru The Athletic. "Pamatujete si ‘Trojčata‘? Palát byl motorem téhle lajny, odvedl všechnu špinavou práci a vymyslel nespočet menších akcí, které nakonec byly nebezpečné. Když se zeptáte Pointa nebo Kučerova, řeknou vám, že s Palátem hrají opravdu rádi. Je hrozně zodpovědný, hrozně šikovný."

‘Trojčata‘, tvořená Palátem, Kučerovem a Tylerem Johnsonem, byla hlavní zbraní Tampy při cestě do finále před pěti lety.

Tentokrát Johnsona nahradil Point, ovšem formace šlape minimálně stejně dobře jako tehdy. Až přivádí zkušeného kouče Islanders Barryho Trotze k zoufalství: "Nesmíte jim dát ani centimetr prostoru. A my jsme jim těch centimetrů dali až příliš."

Ačkoliv Palát na papíře nepatří k největším hvězdám Tampy, v play off se mu podařilo vstřelit už 29 gólů, a tak vystoupal na třetí místo klubové tabulky. Nechal za sebou třeba Vincenta Lecavaliera nebo Stevena Stamkose.

"Je mi ctí, že můžu vést Paláta… Vlastně jsem byl asi jeho jediný kouč mezi profíky," prohlásil šéf Tampy Jon Cooper.

"Lidé mu nevěnují tolik pozornosti jako hráčům, s nimiž nastupuje, a to kvůli kalibru těch hráčů," pokračoval. "Paláta v jejich lajně ale potřebujete. Bez něj by nepřežila. Jsem si jistý, že Kuch (Kučerov, pozn. red.) a Point by vám to sami řekli. Myslím, že to je nejlepší kompliment, který můžete jako hráč dostat."

Palát výborně doplňuje hvězdy, neboť skvěle zvládá hru dozadu a zároveň je dost šikovný na to, aby i Kučerovovi, jednomu z nejlepších současných hokejistů, kombinačně stačil. 

Navíc hraje jednoduše, což je možná důvod, proč mu tak vycházejí vyřazovací boje. Zatímco v základní části má gólový průměr 0,22, v play off je na čísle 0,36. Podobný posun předvedl i na farmě (z 0,19 na 0,31).

V historické tabulce českých střelců tak vystoupal už na šesté místo před Petra Klímu, Martina Straku či Martina Havláta. Nenápadně, jak to má ve zvyku.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Uzbekistán odmění občany za denní procházky, chce zlepšit jejich kondici

Uzbeky, kteří ujdou 10 000 kroků denně po celý rok, čeká odměna v podobě bezplatného používání státních tělocvičen a padesátiprocentní slevy na služby poskytované vládou. Slibuje to návrh prezidentského dekretu, o kterém informovala místní média. Nápad zaujal i agenturu Reuters.

Dokument si klade za cíl podporovat tělesnou zdatnost a zdravý životní styl, jenž pomáhá předcházet nemocem. Dekret počítá také se zavedením dne bez aut či budováním sportovišť pro cvičení pod širým nebem po celé této středoasijské zemi s 34 miliony obyvatel.

Vláda také doufá, že zlepšování kondice pomůže chránit populaci před nemocemi, jako je covid-19. Uzbekistán s 53 000 potvrzenými případy nákazy koronavirem a 444 úmrtími hlásí nižší čísla než mnoho jiných zemí. Země také dvakrát vyhlásila karanténní opatření, aby zabránila šíření nákazy.

Vyhláška načrtává program nazvaný "Překonejme pandemii sportem!" a zdůrazňuje propagaci chůze, běhu, jízdy na kole, malé kopané, badmintonu, volejbalu či městské formy basketbalu zvané streetball.

před 3 hodinami

V USA půjde do dražby vzácná malba Sandra Botticelliho

Newyorská aukční síň Sotheby’s v lednu nabídne malbu italského renesančního mistra Sandra Botticelliho, na níž je zobrazen mladý muž držící medailon. Podle Sotheby’s není vyloučeno, že se dílo prodá až za 100 milionů dolarů, což je v přepočtu 2,32 miliardy korun. Příležitosti pro koupi Botticelliho portrétů jsou mimořádné vzácné, píše agentura AP.

"Nenapadá mě žádné podobné Botticelliho dílo, které kdy bylo na otevřeném mezinárodním trhu," říká Christopher Apostle, jenž v aukční síni vede oddělení prodeje děl starých mistrů. "Skutečnost, že se ví jen o 12 portrétech Botticelliho, tento obraz řadí mezi výkvět," pokračuje. "Svým způsobem jsou to ty nejosobnější věci, které vytvořil. Je to něco, co dělal jen s jednou další osobou."

Aukční síň doufá, že navzdory pandemii covidu-19, která po celém světě způsobila značný hospodářský propad, by se obraz mohl prodat draze. Poslední dílo, které dosáhlo takových výšin, byl obraz impresionisty Claudea Moneta s názvem Meules (Kupky sena). Ten byl v newyorském Sotheby’s vydražen loni za 110,7 milionu dolarů, v přepočtu přes 2,5 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Ve Vatikánu rezignoval kvůli skandálu vlivný kardinál Becciu

Ve Vatikánu dnes rezignoval na svou funkci vlivný italský kardinál Angelo Becciu, prefekt Kongregace pro blahořečení a svatořečení. Podle agentury AP je jeho odchod spojen se skandálem kolem kontroverzního nákupu luxusních nemovitostí v Londýně za peníze církevního státu. Vatikán rezignaci nekomentoval.

Dvaasedmdesátiletý Becciu neskončil pouze v čele jedné z kongregací, ale vzdal se i svých kardinálských pravomocí. Znamená to, že se například nebude moci zúčastnit dalšího konkláve, které volí nového papeže. Naposledy se něco takového stalo před dvěma lety, kdy kvůli obvinění ze sexuálního zneužívání dětí a mladých mužů rezignoval americký kardinál Theodore McCarrick.

Zdroj: ČTK
Další zprávy