Bučení na protestující hvězdy. Lidem se profi sport zajídá, jeho obliba strmě spadla

jzp jzp
11. 9. 2020 19:46
Popularita profesionálního sportu klesla ve Spojených státech natolik, že méně oblíbený už je akorát farmaceutický průmysl a federální vláda.
Hráči Vegas a Dallasu protestují v semifinále NHL pokleknutím při hymně.
Hráči Vegas a Dallasu protestují v semifinále NHL pokleknutím při hymně. | Foto: ČTK

Kvůli koronavirovým opatřením můžou sport sledovat zpravidla jen z televize. A když už tak fanoušci činí, často narážejí na organizované projevy občanského aktivismu.

Například hokejová NHL dovolila obránci Mattu Dumbovi, aby měl před kláním jiných týmů proslov o rasismu. Jindy hráči při hymně klečeli nebo se bez ohledu na týmovou příslušnost drželi za ramena. Liga aktivně podpořila hnutí Black Lives Matter a protestovala i odložením zápasů.

Reagovala tím na dění v USA. Po květnové smrti černocha George Floyda, jemuž bělošský policista dlouhé minuty klečel na krku, zachvátily zemi mohutné protesty proti rasismu a policejnímu násilí, které trvají dodnes. Místy je však doplňuje násilí, rabování a volání po radikálních politických krocích, jako je zrušení policie.

Zatímco jedni tak NHL tleskají, že má starost o lidská práva, jiní jí vzkazují, ať do sportu neplete politiku.

V podobné situaci je NFL, liga amerického fotbalu, basketbalová NBA, baseballová MLB a řada menších soutěží.

Ve všech případech jsou fanoušci rozpolceni. Například NBA už ví, že její play off zajímá oproti dřívějšku méně lidí.

Společnost The Harris Poll zajímalo, proč tomu tak je. 19 procent respondentů uvedlo, že jim vadí spojení soutěže s komunistickou Čínou. Dalších 28 procent si myslí, že sport bez diváků je nudný. Nejvíc lidí, 38 procent, pak má za to, že basketbalová liga už je příliš zpolitizovaná.

Ačkoliv čísla televizní sledovanosti je třeba brát s rezervou, neboť srovnání s řádně probíhajícími sezonami není fér, trend je jasný. Američanům se teď profesionální sport zajídá.

Propad popularity

V čerstvé anketě společnosti Gallup, která zkoumala postoj veřejnosti k různým průmyslovým a společenským odvětvím, obsadil profesionální sport 23. příčku z 25. Většina lidí ho vnímá negativně, přičemž hůř si vedly pouze farmaceutický průmysl a federální vláda.

Konkrétně dalo sportu pomyslný palec dolů 40 procent dotázaných. 30 procent Američanů ho stále vnímá pozitivně.

Ještě v minulém roce si přitom profesionální sport držel kladné hodnocení od 45 procent lidí, zatímco nespokojenci tvořili 25 procent. Žádné jiné odvětví nezaznamenalo takový sešup. Výzkumníci k obratu dodávají, že nastal v době, kdy ligy kvůli koronavirovým opatřením improvizují a kdy otevřeně podporují hnutí Black Lives Matter, což vyvolává odlišné reakce u různých skupin obyvatel.

Zatímco podporovatelé Demokratické strany vnímají profesionální sport zhruba stále stejně pozitivně, u republikánů, strany současného amerického prezidenta Donalda Trumpa, se za rok propadl z 11 kladných bodů na 35 záporných. U nezávislých, kteří nejsou politicky vyhranění, pak z 26 kladných bodů na 10 záporných.

Ke sportu už mají převážně negativní postoj také muži (sedm záporných bodů), ženy (13), běloši (22) a věkové skupiny nad 35 let.

Naopak mu stále fandí mladší diváci do 34 let (21 kladných bodů) a také nebílí Američané (16), ovšem u nich nastal výrazný propad o 35 bodů.

Kluby NHL či NBA zatím nespokojenost části veřejnosti nepociťují při zápasech, neboť tribuny jsou kvůli opatřením proti covidu-19 zavřené. Na sociálních sítích však vřou diskuze a někteří fanoušci odhazují permanentky.

"Kvůli podpoře Black Lives Matter a protestům proti rasové nerovnosti jsme ztratili zákazníky," přiznal deníku Dallas Morning News prezident hokejových Stars Brad Alberts. Doplnil, že odešli permanentkáři, ale počet neupřesnil. Naproti tomu všichni sponzoři zůstali.

Liga amerického fotbalu NFL už přímý "střet" s fanoušky zažila v noci na pátek, protože Kansas City při startu ročníku otevřelo stadion pro část z nich. A hned nastaly kontroverze. 

Jeden z hráčů domácích Chiefs, Alex Okafor, při hymně poklekl a soupeři z Houstonu rovnou zůstali v šatně. Když poté vyběhli na trávník, schytali od diváků bučení, které pokračovalo i ve chvíli, kdy se fotbalisté obou mužstev drželi za ruce, aby ukázali jednotu v boji proti rasismu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 29 minutami

Razýmová v Ruce loňskou senzaci nezopakovala, vyhráli Klaebo a Johauhová

Běžkyně na lyžích Kateřina Razýmová skončila sedmadvacátá na klasické desítce Světového poháru ve finské Ruce. Michal Novák doběhl v závodu na 15 km jako nejlepší z Čechů těsně za bodovanou třicítkou na 32. místě. Zvítězila favorizovaná Norka Therese Johaugová, mužům kraloval její krajan Johannes Hösflot Klaebo.

Razýmová před rokem šokovala v Ruce na stejné trati pátým místem, ale letos se jí tolik nedařilo. Na všech mezičasech se pohybovala ve třetí desítce, chvilku jí hrozilo, že z bodované třicítky vypadne, ale nakonec dojela na 27. pozici.

"S výsledkem určitě nemůžu být spokojen. Doufal jsem, že se budeme pohybovat výš. Nejde ale dělat závěry na základě jednoho závodu, podrobné hodnocení budeme dělat až po první periodě," řekl trenér žen Jan Franc v tiskové zprávě.

Na Johaugovou česká jednička ztratila přes minutu a půl. Druhá za Norkou skončila Švédka Frida Karlssonová a třetí byla její krajanka Ebba Anderssonová. "Tratě jsou tady hodně těžké, ale zvládla jsem to a jsem strašně ráda, jak dobře jsem novou sezonu odstartovala," řekla Johaugová po 74. vítězství v závodu SP.

Novák závod rozběhl nadějně. V první polovině se pohyboval ve třetí desítce, nakonec ho od bodované třicítky dělilo 3,3 sekundy. Další body po pátečním sprintu nepřidal ani Luděk Šeller, který doběhl na 71. místě.

"Dnes se povedla máza na stoupání. Děkuju servisu! Myslím, že jsem podal velmi dobrý výkon. Čekal jsem, že to vyjde do 30. místa. Bohužel nevyšlo," posteskl si Novák v tiskové zprávě. "Na prvních závodech je vždy každý v top formě a je skutečně náročné se prosadit. Mrzí mě to, byli prostě lepší," dodal.

Trojnásobný olympijský vítěz Klaebo po druhém místě v úvodním sprintu vyhrál s náskokem 15,2 sekundy před Rusem Alexejem Červotkinem, připsal si 38. úspěch v SP v kariéře a do nedělní stíhačky vyrazí jako lídr finské trojdílné minisérie z prvního místa s náskokem 26 sekund před Rusem Alexandrem Bolšunovem. Obhájce křišťálového glóbu dnes doběhl třetí.

Kateřina Janatová obsadila 55. místo, Petra Nováková 61., o čtyři pozice za ní skončila Petra Hynčicová a Tereza Beranová byla poslední 72. Adam Fellner skončil mezi muži na 63. příčce.

Závody SP v běhu na lyžích v Ruce (Finsko):

Muži - 15 km klasicky:

1. Klaebo (Nor.) 34:04,6, 2. Červotkin -15,2, 3. Bolšunov (oba Rus.) -18,0, 4. Iversen (Nor.) -19,8, 5. Niskanen (Fin.) -21,7, 6. Musgrave (Brit.) -32,8, 7. Semikov -33,2, 8. Bělov -37,7, 9. Poroškin (všichni Rus.) -42,3, 10. Holund (Nor.) -47,2, …32. Novák -1:37,0, 63. Fellner -3:05,6, 71. Šeller (všichni ČR) -3:58,4.

Průběžné pořadí Ruka Triple: 1. Klaebo 36:10, 2. Bolšunov -26, 3. Iversen -31, …30. Novák -2:12, 63. Fellner -3:50, 69. Šeller -4:32.

Pořadí SP (po 2 z 33 závodů): 1. Klaebo 96, 2. Bolšunov a Iversen oba 86, 4. Hakola (Fin.) 54, 5. Valnes 50, 6. Taugböl (oba Nor.) 48, …34. Šeller 9, 40. Novák 2.

Ženy - 10 km klasicky:

1. Johaugová (Nor.) 25:01,4, 2. Karlssonová -21,8, 3. Anderssonová (obě Švéd.) -26,0, 4. Sorinová -26,1, 5. Něprjajevová (obě Rus.) -30,3, 6. Niskanenová (Fin.) -44,9, 7. T. Wengová (Nor.) -45,5, 8. Brennanová (USA) -46,6, 9. Fosseholmová (Nor.) -50,2, 10. Dahlqvistová (Švéd.) -52,5, …27. Razýmová -1:33,9, 55. Janatová -2:55,3, 61. Nováková -3:11,4, 65. Hynčicová -3:46,9, 72. Beranová (všechny ČR) -4:27,3.

Průběžné pořadí Ruka Triple: 1. Johaugová 28:06, 2. Karlssonová, 3. Něprjajevová obě -16, …30. Razýmová -1:43, 56. Janatová -3:00, 61. Nováková -3:23, 65. Hynčicová -4:00, 70. Beranová -4:33.

Pořadí SP (po 2 z 33 závodů): 1. Svahnová (Švéd.) 74, 2. Dahlqvistová 72, 3. Něprjajevová 65, 4. Karlssonová 62, 5. Sorinová 60, 6. L. Wengová (Nor.) 58, …37. Razýmová 4.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dvě nehody aut na náledí uzavřely dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při dvou nehodách na dálnici D4 poblíž Kytína v sobotu ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice byla uzavřená několik hodin, směr na Strakonice byl zprůjezdněn po 13:00, směr na Prahu zhruba o dvě hodiny dříve. Nikdo se vážně nezranil, řekli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Příčiny a okolnosti havárii policisté vyšetřují, podle Truxy řidiči zřejmě nepřizpůsobili jízdu stavu a povaze vozovky.

Dokumentování nehod, odstraňování jejich následků a uklízení vozovky trvalo až do odpoledních hodin. Ve směru na Prahu i na Strakonice se tvořily na dálnici kolony. Na Strakonice se zatím jezdí jedním pruhem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy