"Výjimečný talent" Kaše je hrdinou Anaheimu. Z Čechů jsou efektivnější jen Pastrňák s Voráčkem

Daniel Poláček Daniel Poláček
5. 4. 2018 9:24
Ondřej Kaše prožívá životní sezonu a v Anaheimu ho momentálně staví na piedestal.
Takhle se Ondřej Kaše radoval poté, co vstřelil vítězný gól Anaheimu.
Takhle se Ondřej Kaše radoval poté, co vstřelil vítězný gól Anaheimu. | Foto: ČTK

Praha - Loni se Kaše, jak sám prohlásil, držel v hokejové NHL zuby nehty, a doufal, že do budoucna zlepší střelbu: "Mám hodně šancí, ale nedávám góly."

Momentálně má 22letý útočník na kontě 20 přesných tref a je druhým nejlepším kanonýrem Anaheimu. Hned pětkrát vystřelil vítěznou branku. Řádil hlavně v posledních třech zápasech, které kalifornský klub potřeboval vyhrát, aby mu po základní části nezačala dovolená.

Povedlo se.

Proti Los Angeles asistoval Kaše u obou gólů a další dva duely sám rozhodl. Naposledy proti Minnesotě skóroval na 2:1 čtyři minuty před třetí sirénou. Ducks nakonec zvítězili 3:1 a do zbylých dvou zápasů půjdou bez nervů. Už je jisté, že zabojují o Stanley Cup.

Fanoušci slaví šestý postup v řadě a zároveň velebí klubové skauty. Ti se před čtyřmi lety postarali o to, aby Anaheim v sedmém kole draftu na celkové 205. pozici ukázal na Kašeho.

Drobný útočník z Chomutova zprvu nebudil za oceánem velký rozruch, ale díky rychlosti a talentu hokejově rostl. Nejdřív v áčku Pirátů, od roku 2015 na farmě Ducks v San Diegu.

Teď Kaše sem tam dostane od zámořských novinářů přezdívku "The Giant" (Obr).

Takhle český forvard zařídil postup týmu do play-off:

Když Kaše ve středu skolil Minnesotu, byl celý rozzářený: "Velké vítězství. Chtěli jsme dva body, máme je." Navíc si připsal 20. gól v sezoně: "Úžasný pocit, kluci mi gratulovali."

Hráči Ducks s obtížemi vyslovují jméno českého mladíka, ale s chválou problém nemají. "(Kaše) je skvělý," říká kapitán Ryan Getzlaf. "Celá třetí lajna nám hodně pomáhá. Máme díky ní vyvážený útok napříč všemi formacemi."

"Jeden z našich nejšikovnějších hráčů," hodnotí jediného Čecha v mužstvu útočník Andrew Cogliano. "Hraje nadoraz, rád má puk na hokejce. Přesně tímhle směrem liga jde."

"Je to výjimečný talent," přidává forvard Ryan Kesler. "Víme, jak je dobrý a jak dobrý jednou může být. Každý večer udělá něco strašně bezvadného."

Kaše letos vynechal část ročníku kvůli otřesu mozku, dosud stihl 64 zápasů. Nastřádal v nich 38 bodů (20+18), přestože jako člen třetí lajny nedostává až tolik prostoru. V průměru stráví na ledě kolem 14 minut.

V počtu bodů za 60 minut ve hře je na čísle 2,6, čímž spadá mezi nesmírně efektivní hráče. V Anaheimu zaostává jen za Getzlafem (3) a Rickardem Rakellem (2,7), z Čechů jsou lepší pouze David Pastrňák (3,3) a Jakub Voráček (3,2).

Je dost možné, že jméno Kaše bude NHL skloňovat stále častěji. I proto, že za mořem chce prorazit rovněž Ondřejův mladší bratr David, jenž letos válel ve Švédsku.