Olympiáda? Nepojedeme, předpokládá šéf NHL. Naštvaní Voráček a Chára nešetří kritikou

Daniel Poláček Daniel Poláček
22. 3. 2017 16:30
Šéf IIHF René Fasel doufá, že odmítavý postoj NHL k olympiádě obměkčí neutuchající kritika hokejistů. V poslední době se tvrdě vyjádřili Jakub Voráček či Zdeno Chára.
Jakub Voráček v dresu české reprezentace.
Jakub Voráček v dresu české reprezentace. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Půlka ledna, konec ledna. Rozhodnutí o účasti hokejistů NHL na olympiádě mělo přijít už několikrát. Jenže nepřišlo. Co je horší, neústupné strany spolu naposledy jednaly zkraje února a momentálně nic neplánují.

Proto šéf NHL Gary Bettman hlásí: "Lidé by měli předpokládat, že nikam nepojedeme."

"Neprobíhají žádné schůzky," zdůvodňuje své silné stanovisko. "Chtěli jsme diskutovat o celé řadě věcí, které by mohly zmírnit negativní dopad na naši sezonu, ale nevyvolalo to žádný ohlas."

Když Bettman mluví o nežádoucím dopadu, má na mysli například zranění hvězd. Navíc je tady cukání Mezinárodního olympijského výboru, který na rozdíl od dřívějška nehodlá za nejlepší hokejisty platit. Odhadované náklady na jejich cestování, ubytování a pojištění skáčou - podle toho, kdo je počítá - mezi deseti a dvaceti miliony dolarů.

Voráček: Směšné a absurdní

René Fasel, prezident Mezinárodní hokejové federace, stále slibuje, že minimálně deset milionů sežene, ale jak, to dost dobře neobjasnil.

Místo toho říká: "Tlak ze strany hráčů je pořád silnější a větší, takže doufám, že se najde řešení."

Hráčskou "vzpouru" odstartoval asi před dvěma roky Alexandr Ovečkin, který de facto prohlásil, že jednání bafuňářů ho nezajímají a že pod pěti kruhy prostě nastoupí.

Ostré prohlášení ruského kanonýra bylo dlouho tak trochu osamocené, ovšem s rostoucím napětím tvrdé vypálily i další hvězdy. "Je to směšné a absurdní," komentoval nedávno pesimistické vyhlídky Jakub Voráček.

"Je to přece olympiáda, nejde myslet jen na byznys," pokračoval český křídelník. "Věřte mi, že hráči chtějí jet. Chci vidět, jak někdo zastaví Ovečkina a Rusy."

K jednáním ohledně účasti hokejistů NHL na olympiádě se z Čechů nejostřeji vyjádřil Jakub Voráček.
K jednáním ohledně účasti hokejistů NHL na olympiádě se z Čechů nejostřeji vyjádřil Jakub Voráček. | Foto: Milan Kammermayer

Dlouhotrvající handrkování vadí rovněž Zdenu Chárovi, který řekl: "Každý takový spor vrhá špatné světlo na lidi, kteří v něm rozhodují, i na samotný sport. Jsme v situaci, kdy si lidé musí sednout za jeden stůl a najít řešení, místo toho hledají cesty, jak řešení nenajít."

Slyšet jsou také trenéři. "Sníte o tom, že vaše jméno jednou bude na Stanley Cupu, ale prostě neexistuje lepší akce než olympiáda, kde hrajete za vlast," pronesl Kanaďan Mike Babcock, nejuznávanější kouč současnosti. "Sice nevlastním žádný tým, ale myslím, že je důležité, aby liga pouštěla hráče na olympiádu pravidelně a neřešila, jestli se jí to zrovna hodí."

Majitel Ottawy by Karlssona nepustil

O "výlet" do jihokorejského Pchjongčchangu zkrátka stojí všichni kromě klíčových funkcionářů. Výjimkou nejsou megastar jako Sidney Crosby nebo Auston Matthews.

Jenže ne každý má vyloženě zatvrzelý postoj. Zatímco Ovečkin v únoru jednoduše odcestuje, Kanaďané Connor McDavid či Jonathan Toews dali najevo, že zákazu vzdorovat nebudou.

Ruský snajpr má výhodu, že majitel Washingtonu Ted Leonsis za ním stoprocentně stojí. Každý takové štěstí nemá. Vlastník Ottawy Eugene Melnyk by klenot v podobě Erika Karlssona rozhodně nepustil: "Takže já dám Švédsku svého nejlepšího hráče, aby porazil náš kanadský tým. To nedává smysl."

Byť hokejisté po olympiádě touží, jejich asociace NHLPA žádné kroky nepodnikla. Proto dostává větší váhu Bettmanovův názor, že NHL korejskou štaci vynechá.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Cenu Václava Havla za rok 2021 získala běloruská opoziční vůdkyně Maryja Kalesnikavová. Cenu uděluje Rada Evropy a Knihovna Václava Havla.

před 11 minutami

Prezident podepsal zákon vylučující z dostavby Dukovan ruské a čínské firmy

Ruské a čínské firmy se zřejmě nebudou moci jakkoliv zúčastnit stavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Počítají s tím bezpečnostní záruky v takzvaném nízkouhlíkovém zákoně, který podepsal prezident Miloš Zeman. 

Zákon počítá s tím, že pro výstavbu bude možné využít pouze technologie od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách z roku 1996. Rusko a Čína mezi tyto státy nepatří. Nejen pro stavbu, ale ani pro údržbu nového bloku nebudou moci být použity technologie jakkoli závislé na nepovolených dodavatelích.

Norma má podle původního záměru umožnit ministerstvu průmyslu a obchodu poskytnout návratnou finanční výpomoc na stavbu dukovanské elektrárny. Zákon přezdívaný Lex Dukovany má rovněž zavést způsob stanovení výkupní ceny z nového bloku dukovanské elektrárny, což souvisí se zajištěním financování projektu.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Léčebné konopí bude i na elektronický recept a zřejmě dostupnější

Léčebné konopí by mělo být do budoucna levnější a dostupnější. Přispět k tomu má novela, kterou v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Lékaři navíc budou moci podle předlohy předepisovat léčebné konopí také na elektronický recept. V technickém konopí bude moci být vyšší obsah účinné látky než nyní.

Soukromé subjekty budou moci podle novely pěstovat rostliny konopí pro léčebné použití, vyrobit z nich léčivou látku a distribuovat ji za stejných podmínek jako jakoukoli jinou návykovou látku. Ministerstvo zdravotnictví si od této změny slibuje zvýšení konkurence a snížení ceny léčivých přípravků s obsahem konopí, které jsou z 90 procent hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

Nyní Státní ústav pro kontrolu léčiv vykupuje na základě tendru objednaný objem konopí od vybraného dodavatele.

Léčebné konopí se užívá třeba u chronických bolestí, na něž nezabírají jiné léky. Předepisují ho vybraní lékaři, například lidem s roztroušenou sklerózou, rakovinou a AIDS.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Ochrana zákazníků na trhu s energiemi se zvýší, Zeman změny podepsal

Dodavatelé energií budou muset informovat zákazníky adresně o cenových změnách. Jejich zveřejnění na internetu stačit nebude. Počítá s tím novela energetického zákona, která rozšiřuje ochranu zákazníků před nekalými praktikami nepoctivých obchodníků. Parlament ji schválil navzdory varování velkých dodavatelů elektřiny a plynu nebo Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, že úpravy mohou znamenat zdražení energií. Prezident Miloš Zeman novelu podepsal, oznámil dnes ČTK jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Novela proti takzvaným energošmejdům zavádí zejména registr zprostředkovatelů nabídek energií. Zprostředkovatelskou činnost v energetice stanoví jako nový druh podnikání na základě oprávnění Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Zprostředkovatelskou licenci budou muset mít i mít společnosti, které za účelem zprostředkování dodávek energií zakládají jejich dodavatelé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy