Tvrdá jednání v NHL. Mrázek platem nedosáhl na "medaili", příště chce větší smlouvu

Daniel Poláček Daniel Poláček
3. 7. 2019 10:39
Podle žebříčků měl být na trhu hokejové NHL třetím nejžádanějším brankářem. Nakonec však Petr Mrázek mezi "medailovou" trojici nejlépe zaplacených mužů nepronikl. Podstatnější pro něj ale je, že by měl plnit roli jedničky.
Petr Mrázek v dresu Caroliny.
Petr Mrázek v dresu Caroliny. | Foto: ČTK

Všichni gólmani, o něž byl na trhu větší zájem, změnili působiště. Až na Mrázka, který zůstal v Carolině.

Během šestitýdenních jednání však musel občas zapochybovat, zda na místě, kde vzkřísil svou kariéru, skutečně setrvá. S generálním manažerem klubu Donem Waddellem dlouho nenacházel společnou řeč ohledně délky kontraktu.

Zkušený funkcionář od začátku navrhoval dvouletou spolupráci. "Já jsem si ale říkal, že bych chtěl tři čtyři roky," prozrazuje Mrázek. Cítil, že má dobrou výchozí pozici. Ve 40 zápasech základní části vytáhl procentuální úspěšnost zákroků na 91,4. Než se zranil, formu si držel také v play off.

Jakmile Hurricanes vypadli v konferenčním finále, začala jednání s Mrázkem, jemuž končila roční smlouva na 1,5 milionu dolarů.

"Od začátku jsem doufal, že zůstanu," říká Mrázek. "Zvenčí to tak možná nevypadalo, táhlo se to, ale jednání byla každodenní." 

"Nicméně do konce června se představy obou stran nepodařilo sladit," dodává gólmanův agent Robert Spálenka. "Klub byl navíc v dobré výchozí situaci, protože na trhu bylo více kvalitních a prověřených brankářů než zajímavých pozic. Přesto se pro Petra některé další možnosti otevíraly."

Ozval se například Edmonton. "Poslední dva tři týdny se situace každý den měnila," vzpomíná Mrázek. "V sobotu jsem čekal na telefonát z Edmontonu, nakonec k němu nedošlo."

Kanadské mužstvo sáhlo po veteránovi Mikeu Smithovi, jehož v minulém ročníku zastínil mladší parťák David Rittich. Také Carolina oslovila víc mužů. Ještě po otevření trhu vyjednávala s Robinem Lehnerem. Marně. Švéd po životní sezoně zamířil do Chicaga.

Islanders vzápětí našli náhradu v podobě Semjona Varlamova, jehož si uvázali čtyřletou smlouvou na 20 milionů dolarů. Na dlouhodobou spolupráci vsadili navzdory Rusově náchylnosti ke zraněním.

Top brankáři z trhu podle platu

1. Bobrovskij, Florida (7 let, 10 mil. dolarů ročně)
2. Varlamov, Islanders (4 roky, 5 mil.)
3. Lehner, Chicago (1 rok, 5 mil.)
4. Mrázek, Carolina (2 roky, 3,125 mil.)
5. Talbot, Calgary (1 rok, 2,75 mil.)
6. Smith, Edmonton (1 rok, 2 mil.)
7. Kinkaid, Montreal (1 rok, 1,75 mil.)
8. McElhinney, Tampa (2 roky, 1,3 mil.)

Mrázek zmizel z trhu jako poslední brankář s potenciálem dělat jedničku. V době, kdy padlo finální rozhodnutí, už doma v Česku spal.

Každopádně je rád, že zůstal v Carolině, jak si přál. A za více než dvakrát vyšší plat. V příštích dvou letech bude průměrně vydělávat 3,125 milionu dolarů ročně. Nakonec nedosáhl na svou někdejší čtyřmilionovou gáži z Detroitu. Ani nepronikl mezi tři nejlépe placené brankáře z volného trhu, těmi jsou Bobrovskij, Lehner a Varlamov.

Pro Mrázka je však nejpodstatnější, že by měl vykonávat roli jedničky. Zpětně mu nevadí ani dvouletý kontrakt místo dlouhodobějšího. "Třeba bychom se k němu dostali, ale za menší peníze," vysvětluje. "Když jsem zvážil všechny okolnosti… Za dva roky mi bude 29, takže si myslím, že mám kariéru pořád před sebou. Doufám, že na mě dlouholetá velká smlouva pořád čeká."

Důkazem budiž Bobrovskij, jenž ve 30 letech podepsal monstrózní sedmiletý kontrakt.

Záleží, jak si Mrázek poradí s rolí jedničky. Vedle sebe už nebude mít veterána Curtise McElhinneyho, jehož tolik vychvaloval, ale pravděpodobně Jamese Reimera, posilu z Floridy. Dalšími kandidáty na post dvojky jsou nadějný farmář Alex Nedeljkovic a Anton Forsberg, který však nejdřív musí podepsat smlouvu.

"O gólmany nemáme nouzi. Uvidíme, jak se to vyvine po létě," dodává Mrázek.

 

Právě se děje

Další zprávy