Dohrát NHL? Odpor hráčů sílí. Prázdných tribun si ani nevšimnete, oponuje trenér

jzp jzp
30. 4. 2020 12:10
Svérázné plány NHL na dohrání sezony navzdory pandemii nového typu koronaviru narážejí na stále silnější odpor části hokejistů.
Čtvrtfinále play off NHL 2018/19, St. Louis - Dallas: Domácí Patrick Maroon oslavuje vítězný gól v sedmém utkání.
Čtvrtfinále play off NHL 2018/19, St. Louis - Dallas: Domácí Patrick Maroon oslavuje vítězný gól v sedmém utkání. | Foto: Reuters

Zatímco farmářská AHL zbytek ročníku pravděpodobně zruší, NHL stále tlačí na jeho pokračování, neboť nechce přijít zhruba o miliardu dolarů.

Nejdřív diskutovala o možnosti, že hráče vypustí do "odlehlých" stadionů v Severní Dakotě či New Hampshire, kde pandemie řádí minimálně. Nyní už padají jména tradičnějších destinací - Minnesota, Las Vegas, Columbus, Edmonton…

Plán je takový, že v každé ze dvou až čtyř vybraných arén proběhne bez diváků více zápasů denně, přičemž hokejisté zůstanou na jednom místě delší dobu. Podobně jako na mistrovství světa.

"Někteří by mohli být pryč od rodin tři až čtyři měsíce," upozorňuje centr Montrealu Phillip Danault. "Myslím, že je to příliš. A určitě nejsem jediný, kdo si něco takového myslí. Nedává mi to smysl."

Už na začátku dubna vyjádřil pro Aktuálně.cz jistou nechuť k pokračování Martin Frk z Los Angeles.

Jeho parťák Drew Doughty soudí, že vyhrát Stanley Cup za nynějších okolností by nemělo takovou váhu.

Skepse čiší především z klubů, které už ztratily šanci na play-off. Dokončení základní části na úkor letní přípravy jim nedává smysl. Zvlášť pokud by hráli před prázdnými tribunami.

"To by bylo divné, že? Fanoušci jsou přece hodně důležitou součástí sportu. Bez nich by to nebylo ono," namítá David Krejčí z Bostonu. Není ani velkým příznivcem diskutovaného formátu s více mužstvy v jedné aréně. Sezonu ale dokončit chce, protože cítí šanci na Stanleyův pohár.

Otázkou je, zda odpůrců pokračování není víc.

"Kdyby hráči dostali možnost projevit názor prostřednictvím hlasování, nejsem si jistý, jestli by zvolili dohrání ročníku," podotýká Danault.

Fakt je, že jakýkoliv plán soutěže na zažehnutí motorů v příštích týdnech musí schválit hráčské odbory. Součástí vyjednávací komise je také pět hokejistů - Connor McDavid z Edmontonu, James van Riemsdyk (Philadelphia), Mark Scheifele (Winnipeg), John Tavares (Toronto) a Ron Hainsey (Ottawa).

Pouze Hainsey reprezentuje mužstvo, které ztratilo reálnou šanci na postup. Zcela opomenuti jsou Evropané a jejich perspektiva.

Mezi zastánci obnoveného provozu jsou kromě adeptů na Stanley Cup i jedinci myslící na byznys.

"Musíme hrát," řekl nejmenovaný hokejista stanici TSN. "Jinak přijdeme o příliš mnoho peněz. Je to chaos. Vím, že jiní hráči nechtějí opustit svoje rodiny, ale musíme se dohodnout. Pokud nebudeme hrát, ta ztracená miliarda dolarů nás bude pronásledovat pěkně dlouho." Zřejmě v souvislosti s platovým stropem či jednáním o nové kolektivní smlouvě.

Nevýhody pokračování, jako absence diváků v ochozech, někteří vidí jako malichernosti.

"Až si všichni v prvních pěti minutách odehrají svoje střídání a neuvidí žádné fanoušky, na střídačce bude pravděpodobně slyšet trošku sarkasmu," vykládal před časem trenér Tampy Jon Cooper. "Ale říkám vám, že jakmile začne ten pravý boj a zápas dostane šťávu, hráči si prázdných tribun ani nevšimnou."

 

Právě se děje

před 36 minutami

Sněmovna se zatím nedistancovala od slov Vojtěcha Filipa k legiím

Sněmovna se zatím nedistancovala od výroků svého místopředsedy a šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o československých legionářích, jak to požaduje STAN. Debatu dnes poslanci nedokončili. Filip v diskusi opětovně jakékoli pochybení odmítl. Podle něj mohly být jeho výroky zkresleny.

Filip v nedávném rozhovoru pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda kritizoval odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z Prahy 6, označil je za "zločinné". Pražské komunální politiky nařkl z neofašismu. Současně pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady, aby svolily k budování pomníků československým legionářům, kteří padli v boji s bolševiky.

"Žádný výrok, který by poškodil dobré jméno československých legií, jsem neřekl. Řekl jsem, že v České republice existují lidé, kteří mají různý názor na československé legie," hájil se Filip.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soud odmítl žalobu kraje na šumavský národní park a ministerstvo kvůli zónám

Krajský soud v Českých Budějovicích odmítl žalobu Jihočeského kraje na šumavský národní park a ministerstvo životního prostředí kvůli poslednímu návrhu zón území. Soud uvedl, že na rozhodování ve sporu nemá pravomoc. ČTK to dnes řekl právní zástupce NP Šumava Miloš Tuháček. Kraj se na soud obrátil s tvrzením, že jej národní park i ministerstvo prakticky vyloučily z jednání o rozčlenění zón ochrany přírody.

"Podobné záležitosti by asi měl spíše řešit Ústavní soud," řekl Tuháček. Krajský soud v odůvodnění usnesení uvedl, že kvůli absenci základní podmínky řízení mu nezbylo než žalobu odmítnout. Proti rozhodnutí je možné podat kasační stížnost k nejvyššímu správnímu soudu.

Jihočeský kraj žalobou reagoval na loni projednávanou takzvanou zonaci, která navrhovala park rozdělit na čtyři území s rozdílným přístupem. Návrh počítal s tím, že nejpřísnější režim, v němž se nesmí zasahovat, platí pro 27 procent rozlohy NP Šumava. Rozdělení zón kritizovali někteří vědci, kteří tvrdili, že území s nejpřísnějším režimem by mělo zabírat až polovinu parku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy