Víc než Gretzkyho rekordy. Guru draftových loterií přihrál týmu další superhvězdu

jzp jzp
10. 4. 2019 17:04
Aby neúspěšné kluby NHL s výhledem na letní dražbu talentů naschvál nepádily za posledním místem, existuje takzvaná draftová loterie. Všichni, kterým uniklo play off, mají šanci na první výběr. Jeden muž, útočník Taylor Hall, je však v táboře šťastných výherců tak často, že tím teď baví všechny nezaujaté fanoušky. V noci na středu slavil coby člen New Jersey Devils.
Taylor Hall v dresu New Jersey.
Taylor Hall v dresu New Jersey. | Foto: ČTK

Letošní draftovou loterii s největším očekáváním sledovali zástupci Colorada. Díky Ottawě, která skončila poslední a od níž před rokem a půl získali volbu v prvním kole draftu, měli skoro pětinovou šanci, že v červnu budou vybírat jako první a ukořistí nejlepšího mladíka.

Jenže kvůli nepříznivé číselné kombinaci na vylosovaných míčcích spadli na čtvrtou příčku.

Loterii vyhrálo se šancí 11,5 procenta New Jersey, třetí nejhorší tým základní části. Jedničku draftu bude mít podruhé v historii. A zároveň podruhé za poslední tři roky.

Jako by do kabiny Ďáblů přivál štěstí křídelník Taylor Hall, který je v táboře výherců popáté během své devítileté profesionální kariéry. "O Gretzkyho 92 gólech nebo Sittlerových 10 bodech v jednom zápase se mluví jako o rekordech, které už možná nikdo nepřekoná. Ale vyhrát pět draftových loterií během prvních devíti let v lize? Tenhle rekord zůstane navěky," vtipkoval 27letý Kanaďan na Twitteru

A jelikož se v roce 2010 sám stal jedničkou draftu, lze jeho neuvěřitelný výčet s trochou benevolence rozšířit na šest výher za deset let. Pravděpodobnost, že k něčemu takovému dojde, je mizivá.

Hall nejdřív v Edmontonu zažil, jak jeho klub vybírá z první pozice Ryana Nugenta-Hopkinse, Naila Jakupova a Connora McDavida. Rok po výměně do New Jersey pak vítal nejvýše draftovaného Nica Hischiera.

Svým šéfům dělá radost i na ledě. Letos sice kvůli zraněnému kolenu zmeškal většinu základní části, ale před rokem mužstvo dovedl do play off a zdvihl prestižní Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče ligy.

Po příští sezoně mu ovšem vyprší kontrakt a může poprvé v životě okusit volný trh. V takovém případě by New Jersey ztratilo svoji hvězdu bez náhrady. Proto se před časem spekulovalo o její výměně. "Já jsem ale Taylorovi říkal, že pravděpodobnost něčeho takového je nižší než nula," prohlásil generální manažer Devils Ray Shero. "Samozřejmě jsme ho vyměnit nechtěli. Vždyť je to guru draftových loterií!"

Zkušený funkcionář měl skvělou náladu. Díky prvnímu tahu při dražbě talentů přivede do kabiny další hvězdu. Tou pravděpodobně bude americký centr Jack Hughes, jehož někteří označují za generační talent.

"Sleduji Jacka už dlouho," řekl Shero. "Znám jeho rodiče. Rozhodně víme, že je to skvělý hokejista. Hraje nesobecky. Všichni vidí, jak neuvěřitelně bruslí a jaké má instinkty. Navíc je stále silnější a silnější."

Bezprostředně po draftové loterii už Hughes oznámil, že by za New Jersey rád hrál. "Bylo by to skvělé místo. Byl bych nadšený," soukal ze sebe.

Raději volil podmiňovací způsob. Je sice velkým favoritem na první příčku, ale neví, jaký plán mají Shero a spol. Můžou překvapit, protože v závěsu za Hughesem stojí finský zázrak Kaapo Kakko, který v domácí lize střílel víc gólů než kdysi stejně starý Aleksander Barkov či Patrik Laine.

Jiné adepty na první dvě místa žádný seriózní žebříček neeviduje. To znamená, že pokud New Jersey ukáže na Hughese, Kakko téměř jistě zakotví v Rangers.

Newyorský tým, v letošní tabulce šestý od konce, je dalším vítězem úterní noci. Na druhou pozici měl šanci 7,8 procenta. Mezi prvními třemi bude táhnout poprvé v historii. "Telefon mi v zadní kapse šíleně drnčí," komentoval radostnou zprávu generální manažer klubu Jeff Gorton. "Ještě jsem se nekoukal, ale dokážu si představit, co mi lidé píší."

Nejvíc ale dílem štěstěny poskočilo Chicago, které má třetí volbu, přestože v základní části bylo až 12. nejhorší.

Výsledky draftové loterie:

 

Právě se děje

Aktualizováno před 39 minutami

Zeman udělil milost mladému muži s onkologickým onemocněním

Prezident Miloš Zeman dnes udělil milost mladému muži, který se dlouhodobě léčí se závažným onkologickým onemocněním. 

Prezident republiky prominul omilostněnému muži zbytek jednoho a celý druhý nepodmíněný trest odnětí svobody, uložené mu za méně závažnou trestnou činnost převážně drobného majetkového charakteru. Prezident republiky přihlédl k tomu, že omilostněný se přes svůj poměrně mladý věk dlouhodobě léčí se závažným onkologickým onemocněním, pro které mu již dříve soud výkon trestů opakovaně přerušil. K žádosti se s kladným hodnocením připojila i sociální pracovnice azylového domu pro mladé, ve kterém se odsouzený nyní nachází, uvedl Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

Prezident zatím udělil celkem 15 milostí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zeman podepsal zrušení daně z nabytí nemovitosti, osvobození bude i zpětné

Prezident Miloš Zeman podepsal zákon o zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. Tuto daň ve výši čtyř procent platil kupující a stát na ní ročně vybíral v posledních letech kolem 13 miliard korun. Zákon, kterým se ruší patřičné zákonné opatření Senátu z roku 2013, současně zachovává možnost kupujících odečítat si od základu daně z příjmů úroky z úvěru na bydlení.

Podle dřívějšího vyjádření ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) se daň fakticky zruší zpětně od letošního 31. března. Lidé, kteří měli lhůtu pro podání přiznání k této dani do 31. března a následně kvůli pandemii odloženou do konce srpna, už daň platit nebudou. Pokud ji někdo zaplatil, úřad mu peníze vrátí standardním způsobem pro výplatu přeplatku. Týká se to tak lidí, kteří dokončili svůj vklad na katastr v prosinci 2019 nebo později.

Další zprávy