Tvrdší, bojovnější, rychlejší. Opomíjená AHL je lepší než extraliga. Rostou v ní hráči pro nároďák

Ondřej Kuchař Ondřej Kuchař
1. 12. 2016 16:01
Čeští reprezentační kouči ve svých nominacích léta druhou nejvyšší severoamerickou soutěž opomíjeli. To by se ale mělo změnit. AHL je kvalitou o třídu lepší než extraliga a rostou v ní hráči, kteří zrají pro reprezentační dres.
Nejproduktivnějším Čechem v AHL je aktuálně Jakub Vrána. Dobré výkony mu vynesly pozvánku do prvního týmu Capitals
Nejproduktivnějším Čechem v AHL je aktuálně Jakub Vrána. Dobré výkony mu vynesly pozvánku do prvního týmu Capitals | Foto: Jakub Plíhal

Komentář – Jak před několika dny v rozhovoru pro Aktuálně.cz trefně poznamenal český obránce Vojtěch Mozík, NHL je jako fotbalová Premier League, AHL pak jako pátá anglická liga. Prostě neporovnatelné.

A není se čemu divit. NHL je meta, které dosáhnou jen vyvolení. Je rychlejší, kreativnější a platově v naprosto jiné galaxii. A po právu. Rozdíl mezi elitní a "tou druhou" severoamerickou soutěží je markantní. Mnohem více se tak nabízí její komparace s českou extraligou.

Průměrná divácká návštěvnost

  • AHL - 5446
  • Extraliga - 4930

Z toho ale pro někoho možná překvapivě vychází jako jasný vítěz AHL. Proč? Je svižnější a bojovnější. A to o třídu. Ani technicky na tom většina hráčů není zle, ale přeci jen na malém hřišti, kde je na všechno méně času a kde se na ledě pohybuje několik hromotluků, kteří si na vás dovedou počíhat a sebemenší chybu vám pak dají pořádně pocítit.

"Každý tým má pár fakt šikovných kluků, ale samozřejmě taky několik ranařů. V některých zápasech se to docela řeže, jiné jsou zase koukatelné i po té technické stránce, kdy jsou k vidění dobré akce a parádičky," řekl třeba v dalším rozhovoru útočník Albany Petr Straka.

Někoho AHL prostě neláká

Občas se hráči i porvou. Hraje se tvrději a někdy i zákeřněji než v NHL. To však lize neubírá nic na její kvalitě. Není ale pro každého. Třeba takový Petr Zámorský měl šanci porvat se o dres klubu New York Rangers na jeho farmě v Hartfordu a raději zvolil odchod do Finska. "Ta soutěž mě vůbec neláká, prostě ji nechci hrát," říkal tehdy.

A divil se mu málokdo. Se svými 182 centimetry a technickým založením by si na tamní tvrdost zvykal jen stěží. Kdo se ale adaptuje, za nějaký čas potvrdí, že to pro něj byla velká škola a třeba i pomoc v cestě za snem v podobě NHL. "Jasně, ta liga má své mouchy, ale myslím, že mě opravdu neskutečně posunula. Já jsem spokojený, že tady můžu být. Je to ohromná zkušenost," uvedl Mozík.

On a mnoho dalších hráčů se může s naprostým klidem ucházet o místo v reprezentaci na mistrovství světa. Vždyť třeba takoví Finové se nebáli povolat dva své obránce z AHL rovnou na Světový pohár.

Na MS pravidelně lákají hráče z téhle soutěže třeba družstva Dánska, Běloruska, Lotyšska či Francie. A například Američané se krom hráčů z AHL nebojí sáhnout o pořádný kus hlouběji a vytasit nadějné mladíky z univerzitní ligy.

Liga nabízí hráče pro reprezentaci. Trenéři se nesmí bát

Trenéři českého nároďáku ale dosud hráče z týmů jako Hershey, Grand Rapids nebo Texasu opomíjeli. Za poslední roky se jediným hráčem z AHL, který dostal pozvánku na světový šampionát, stal Michal Jordán. A to je věru málo. Zvlášť při narůstajícím úbytku českých borců v NHL.

V současnosti v AHL najdeme jedenadvacítku tuzemských plejerů. A v drtivé většině případů jde o mladé, nadějné a velmi talentované borce, kteří z extraligy mnohdy odcházeli jako hvězdy. Dominik Simon, Tomáš Nosek, Daniel Přibyl nebo Ondřej Kaše.

Hodně vědět o sobě dávají i Martin Frk, Vojtěch Mozík, Matěj Stránský brankář Vítek Vaněček nebo nejproduktivnější Čech ligy Jakub Vrána, který ve čtvrtek dostal povolávací rozkaz k prvnímu týmu Capitals. Navrch ji od letoška hrají i velkými zápasy ostřílení Milan Michálek a Ondřej Pavelec.

Josef Jandač tvrdí, že AHL sleduje a při nominacích na ni bude myslet. Kéž by to nebyla jen planá slova a skutečně se nebál vzít na šampionát i někoho z výše zmíněných hráčů, pokud budou volní. Kvality pro účast na velké akci rozhodně mají.

Seznam českých hráčů v AHL

Martin Frk a Tomáš Nosek (oba Grand Rapids), Ondřej Kaše (San Diego), Jakub Kindl (Springfield), Jan Košťálek a Ondřej Pavelec (oba Manitoba), Jiří Mandát, Vojtěch Mozík a Petr Straka (všichni Albany), Dominik Mašín (Syracuse), Marek Mazanec (Milwaukee), Milan Michálek (Toronto Marlies), David Musil (Bakersfield), Daniel Přibyl a David Rittich (oba Stockton), Dominik Simon (Scranton), Matěj Stránský (Texas), Dan Vladař (Providence), Vítek Vaněček a Jakub Vrána (Hershey).

 

Právě se děje

před 12 minutami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy