Slovenská jednička draftu tápe. Že je to další Jakupov? Absurdní, brání ji v Kanadě

jzp jzp
7. 11. 2023 6:35
Famózními výkony na mezinárodní scéně pobláznil nejen rodné Slovensko. Nakonec se hokejový křídelník Juraj Slafkovský stal jedničkou draftu NHL. Ani druhá sezona za mořem mu ale zatím nevychází, což náročné fanoušky Montrealu znervózňuje.
Juraj Slafkovský v dresu Montrealu
Juraj Slafkovský v dresu Montrealu | Foto: Reuters

Na olympiádě v Pekingu 2022 pomohl Slovákům k bronzu coby nejlepší střelec turnaje. Na pozdějším mistrovství světa dospělých byl jejich nejproduktivnějším hráčem.

V tu dobu bylo snadné Slafkovského vnímat jako budoucí superhvězdu.

Urostlý Slovák uhranul také šéfy montrealských Canadiens, kteří z něj udělali prvního muže předposledního draftu NHL.

Přechod do slavné soutěže se však útočníkovi moc nedaří. V minulé sezoně odehrál jen asi půlku základní části (39 zápasů) a nasbíral 10 bodů (4+6), než ho vyřadilo pochroumané koleno.

Tentokrát má po 11 zápasech na kontě dva bodíky (1+1), což ho v týmové produktivitě řadí na 11. příčku po bok defenzivního obránce Arbera Xhekaje. Na nedostatek prostoru si přitom stěžovat nemůže. S icetimem 14:40 je mezi útočníky sedmý, chodí i na přesilovky.

Ozývají se tak hlasy, že by Slafkovskému prospěl pobyt na montrealské farmě v Lavalu.

Zastáncem přesunu do nižší AHL je třeba americký obránce Jordan Schmaltz, který slovenského křídelníka mnohokrát potkal jako soupeře v nejvyšší finské lize.

Schmaltz, momentálně bez angažmá, nastupoval za Helsinky, Slafkovský za Turku. "Přišlo mi, že v každém zápase proti nám byl lepší než v tom předchozím, ale pořád jsem v jeho hře viděl nějaké mezery, věci, na kterých potřeboval zapracovat. Po fyzické stránce působil jako monstrum a celkem dobře bruslil, ale jinak byl jako talent dost neobroušený," prohlásil Američan v podcastu Tonyho Marinara.

Když Slafkovského znovu viděl v aktuální sezoně NHL jako divák, ohromený nebyl. "Řekl bych, že se moc neposunul," poznamenal s tím, že 19letému Slovákovi by s ohledem na sebevědomí pomohl pobyt v méně náročné AHL.

Neustále pak probíhá diskuze, jestli Montreal využil první draftovou volbu správně.

V polovině října se k tomu vyjádřil online deník The Athletic, který pořadí hokejistů na draftu 2022 překopal na základě současných informací. Slafkovský zůstal jedničkou. "Ale mezi ním a dalšími hráči je to opravdu velmi těsné," připomněl autor tohoto takzvaného re-draftu Corey Pronman.

Na druhou příčku umístil českého zadáka Davida Jiříčka (původní šestku), trojkou zůstal americký forvard Logan Cooley.

Mimochodem, víc bodů než Slafkovský posbíralo v rozjeté sezoně NHL hned pět hráčů z draftu 2022. Jsou mezi nimi i tři beci včetně Jiříčka, který má po deseti kláních zápis 1+2.

Slafkovskému nepochybně uškodilo, že hned ve druhém utkání základní části přišel o centra Kirbyho Dacha, s nímž si porozuměl v přípravě. I proto jsou kanadská média k mladému Slovákovi poměrně shovívavá.

"Zaslechl jsem mumlání, že Slafkovský je další Nail Jakupov, což je absurdní. Velikostně je na tom dobře, zdobí ho i rychlost a střela. Jediné, co potřebuje, je sebevědomí. Buďte, prosím, trpěliví. Vzpomeňte si na Petera Mahovliche (legenda Canadiens, která naplno prorazila až roky po draftu - pozn. red.)," bránil ostře sledovaného teenagera Jack Todd z deníku Montreal Gazette.

"Uvědomte si, že Slafkovskému je teprve devatenáct a že u urostlých kluků zabere rozvoj více času. Nechte ho dýchat," dodal novinář.

 

Právě se děje

Další zprávy