S Floridou nedořešil peníze, teď může Jágr překvapit odchodem. Pavelec do Rangers?

Daniel Poláček Daniel Poláček
1. 7. 2017 7:13
Nejskloňovanější české hokejové jméno mělo ze seznamu potenciálních volných hráčů zmizet, ale nezmizelo. Ani po sezoně, ani po rozšiřovacím draftu. Pokud Jaromír Jágr nepodepíše s Floridou smlouvu do sobotních 18:00, bude moct přijmout nabídku od jakéhokoliv klubu zámořské NHL.
Jaromír Jágr
Jaromír Jágr | Foto: ČTK

Praha - Bezmála před dekádou opustil nejlepší ligu světa, aby rozzářil ruský Avangard Omsk.

Před čtyřmi roky zamířil Jágr do New Jersey. Rázem oblékal dres rivala hned tří týmů, kde dřív působil.

Nejen tyhle události nikdo nečekal. Legendární Čech je známý překvapivými manévry. Brzy může vytasit další. Kdyby došlo na předpovědi, už asi týden by mohl ukazovat nový kontrakt s floridskými Panthers. Jednání však pořád probíhají.

"Aby bylo jasno, Florida chce Jaromíra Jágra, ale za méně peněz než loni. Domnívám se, že (Jágr) kouká, co mu můžou nabídnout ostatní," napsal na Twitter novinář George Richards z deníku Miami Herald.

Další média už spekulují, kam by slavná osmašedesátka mohla zapadnout. Kanadský časopis The Hockey News nabídl šest mužstev - Floridu, Dallas, Rangers, Calgary, Los Angeles a Nashville.

Za první tři týmy Jágr už hrál. Pokud upřednostní neznámé prostředí, půjde o jeho devátou zastávku v NHL. Z hokejistů, kteří nasbírali alespoň tisíc bodů, vystřídal tolik dresů jen zadák Paul Coffey, Jágrův někdejší parťák z Pittsburghu.

Uskromní se Jágr?

Nejpravděpodobnější je ale pořád varianta, že 45letý veterán setrvá na Floridě, kde působí přes dva roky. Sedí mu příjemné podnebí i spolupráce s mladými hvězdami Jonathanem Huberdeauem a Aleksanderem Barkovem. Byť je měl v uplynulém ročníku často na marodce, dal dohromady slušných 46 bodů (16+30).

Když ve čtvrtek došlo na setkání zhruba tisícovky fanoušků s vedením Floridy, pochopitelně nechyběl dotaz ohledně prodloužení smlouvy s českým útočníkem. "Jágr! Jágr!" skandovali někteří příznivci.

10 nejlepších volných hráčů podle The Hockey News

1. Kevin Shattenkirk, obránce, 28 let
2. Alexandr Radulov, útočník, 30 let
3. Karl Alzner, obránce, 28 let
4. Martin Hanzal, útočník, 30 let
5. Joe Thornton, útočník, 37 let
6. Justin Williams, útočník, 35 let
7. Radim Vrbata, útočník, 36 let
8. Patrick Marleau, útočník, 37 let
9. Andrej Markov, obránce, 38 let
10. Jaromír Jágr, útočník, 45 let

Dale Tallon, generální manažer Panthers, odpověděl, jak mnozí čekali. "S Jágrovým agentem Petrem Svobodou mluvím pravidelně, skoro každý den," prohlásil. "Hovořil jsem s ním dnes, zítra s ním budu mluvit zas."

Je zřejmé, že hlavním tématem hovorů jsou peníze. Jágr hrál dřív na Floridě za 3,5 milionu dolarů ročně, poté bral ještě víc. Podstatné je, že s výkonnostními bonusy pokaždé dostal přibližně 5,5 milionu, což není málo.

A Tallon momentálně šetří. Při rozšiřovacím draftu poslal do Las Vegas Reillyho Smitha (navíc nedobrovolně přišel o Jonathana Marchessaulta) a hodlá vyplatit ze smlouvy Jussiho Jokinena.

Pod platovým stropem tím celkově získá zhruba desetimilionový prostor navíc, zároveň ale musí řešit nedostatek kvalitních křídelníků.

Bez ohledu na námluvy s Jágrem nabídne dost možností trh, kde - pokud se do sobotních 18:00 nic nezmění - budou k dispozici Drew Stafford, Nail Jakupov, Radim Vrbata či Alexandr Radulov.

Pavelec jedná s Rangers

Například Jakupov vyjde levně, coby někdejší jednička draftu ještě nenaplnil potenciál a hledá místo ke vzkříšení kariéry. Radulov, zřejmě nejlepší forvard na letošním trhu, žádá mnohem víc. Touží po kontraktu na šest nebo sedm let s průměrným platem k sedmi milionům.

Podobně pohádkové (a pro týmy zrádné) podmínky vyhlíží také Kevin Shattenkirk, jeden z nejlepších amerických beků. V podstatě o něj stojí každý klub, který má pod stropem dostatečnou finanční rezervu a chce posílit obranný val.

Pavelec v dresu Winnipegu.
Pavelec v dresu Winnipegu. | Foto: Reuters

Z Čechů nemá o zájemce nouzi Martin Hanzal. Díky výborné poslední sezoně je v kurzu rovněž Radim Vrbata, byť myslí hlavně na setrvání v Arizoně.

U dalších českých hráčů s výjimkou Jágra nelze lukrativní kontrakt očekávat, přesto může dojít k zajímavým transakcím. Například brankář Ondřej Pavelec, který loni zažil pád na farmu a zranění, podle informací kanadské stanice TSN jedná s newyorskými Rangers. Bude krýt záda Henriku Lundqvistovi?

 

Právě se děje

před 39 minutami

Zbrojařská firma Imex Group podala kvůli Vrběticím další podněty týkající se Jana Švejdara

Ostravská zbrojařská společnost Imex Group podala kvůli kauze Vrbětice další dva podněty týkající se policejního prezidenta Jana Švejdara. Za firmu o tom informoval právník Radek Ondruš. Podle něj může být účast Švejdara na schůzce s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) posuzována jako kázeňský přestupek či trestný čin. Firma Imex Group měla ve Vrběticích pronajaté sklady, které v roce 2014 vybuchly.

Ondruš už 2. května na Švejdara podal trestní oznámení související s poskytováním informací prezidentovi republiky. Ve čtvrtek pak za Imex podal Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) podnět týkající se schůzky u Hamáčka.

"Účast policejního prezidenta na jednání s Hamáčkem může být posuzována jako kázeňský přestupek, protože tam neměl co dělat. Pokud se prokáže, že to, co napsal Janek Kroupa (na serveru Seznam Zprávy), je pravda, pak by se jednalo o trestný čin," uvedl Ondruš. Dodal, že situace má ještě jeden aspekt. "A to ten, že policejní rezident v případě, že se mohlo jednat o trestný čin, nesplnil ohlašovací povinnost," uvedl Ondruš.

Na schůzce se řešila Hamáčkova cesta do Ruska, Hamáček podle serveru Seznam Zprávy plánoval "výměnu mezinárodního skandálu" kolem Vrbětic za dodávky vakcíny proti covidu-19 Sputnik V. Okolnostmi jeho neuskutečněné cesty do Moskvy se zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Hamáček informace serveru odmítá a plánuje se bránit soudně i trestním oznámením, server na svých informacích trvá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy