Jágr se klaní Messierovi, i když ho za pár zápasů překoná. A Gretzky? Toho nemá cenu počítat

Ondřej Kuchař Ondřej Kuchař
14. 12. 2016 11:01
Pouhé čtyři body dělí Jaromíra Jágra od legendárního Marka Messiera v historické bodové tabulce NHL. Jaký má na Kanaďana názor a pro koho vlastně vyznívá srovnání obou velikánů?
Jaromír Jágr, Florida
Jaromír Jágr, Florida | Foto: ČTK

New York – Pouhé čtyři body chybí Jaromíru Jágrovi k dorovnání Marka Messiera v historické bodové tabulce NHL. Česká legenda tak pokračuje v jízdě, kterou už pravděpodobně nikdy nikdo nezopakuje.

Jágr má aktuálně na kontě 1883 bodů za góly a asistence. Messier svou dlouhou kariéru ukončil na cifře 1887. Trvalo to hodně času a úsilí, ale přeci jen se zdá, že v nejbližších dnech 44letá česká legenda Kanaďana přeskočí a zařadí se na druhé místo za neotřesitelně prvního Wayna Gretzkyho.

"Mark byl skvělý bruslař a také velký lídr. Vždycky bylo těžké proti němu hrát, protože se vždycky tvrdě pral o výsledek. Byl hrozně nepříjemným soupeřem. Hra se od těch dob hodně proměnila, ale on by uspěl i dnes, byl totiž skvělý bruslař. To mu tehdy proti ostatním dávalo obrovskou výhodu. Pro mě je vlastně číslem jedna, Gretzkyho nemá cenu počítat," pochválil Jágr Messiera. Ten pověsil brusle na hřebík v roce 2004, ve věku 43 let.

Na Gretzkyho teď osmašedesátce schází necelých tisíc bodů. Jak ale vypadá situace za ním? Zřejmě největším konkurentem je mu v současnosti 37letý Joe Thornton ze San Jose, který ale na Jágra ztrácí více než 500 bodů. Navíc se nedá předpokládat, že vydrží v NHL dalších sedm let.

A co Crosby s Ovečkinem? Oba tito ostrostřelci míří shodně k metě tisíce bodů. Jednomu je 29, druhému pak 31 let. Pokud by chtěli Jágra ohrozit, museli by v následujících deseti sezonách při maximálním herním vytížení 82 zápasů za sezonu sbírat pravidelně více než bod na utkání. Nereálné.

Podobnosti mezi Jágrem a Messierem

Jaromíra Jágra však s Markem Messierem nepojí jen aktuálně podobný bodový součet. Oba byli ve svých letech považováni za nesmírně silné muže. Skvěle přihrávali a využívali své dělovky zápěstím, kterou používali o dost častěji než tehdy typičtější příklep.

Oba pak získali už v raném věku Stanley Cupy. Shodně však hráli tzv. druhé housle. Jágrovi se přezdívalo "Mario junior" a Messier byl zase druhý centr Edmontonu za Gretzkym. Chuť si ale spravil v letech 1990 a 1994, kdy dovedl k vytoužené trofeji jako kapitán Oilers a o čtyři roky později i New York Rangers.

Ač je Messierův osobní bodový rekord úctyhodných 129 bodů v jedné sezoně, nejproduktivnějším hráčem ročníku se nikdy nestal. Jágr cenu Arta Rosse pozvedl nad hlavu celkem pětkrát.

V mezinárodním zápolení také jasně vede Jágr, který má olympijské zlato z Nagana, dva nejcennější kovy z MS, a je tak členem prestižního Triple Gold Clubu.

I tak se však při svém odchodu ze scény vyjádřil Messier ke své kariéře spokojeně. "Hrál jsem opravdu dlouho a vyhrál jsem toho hodně. Nebylo nic, čeho bych chtěl dosáhnout a nepovedlo se mi to," říkal před dvanácti lety novinářům, když se loučil.

K magické hranici dvou tisíc bodů teď Jágrovi schází 117 bodů. Pokud zůstane zdravý a uvidíme ho na ledových kolbištích NHL i příští rok, možná se můžeme těšit na překonání další mety žijící českou hokejovou legendou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy