9. 10. 2010 20:45
Kojoti z Phoenixu si poradili s Bostonem 5:2
Radim Vrbata střílí první gól zápasu
Radim Vrbata střílí první gól zápasu | Foto: Reuters

Praha - Hokejisté Phoenixu Coyotes uštědřili v prvním pražském utkání zámořské NHL porážku Bostonu. Medvědy porazili vysoko 5:2. Útočník Kojotů Radim Vrbata se stal prvním Čechem, který skóroval na české půdě v zápase NHL.

Čeští hráči zanechali v utkání velkou stopu. Vrbata a Martin Hanzal na straně Phoenixu a David Krejčí na druhé straně byli zařazeni do zahajovací pětky, takže byli na ledě v době slavnostního zahájení.

Jeho součástí byly hymny USA a Česka a také slavnostní vhazování, kterého se zúčastnil trojnásobný vítěz Stanleyova poháru Jaroslav Pouzar, předseda Senátu Parlamentu ČR Přemysl Sobotka a za hokejisty Vrbata s Krejčím.

Krejčí: Atmosféru v Liberci zápasy v Praze nepřekonají
Dramatická NHL ve Finsku: Carolina zvládla druhý zápas
NHL vyučovala: Boston rozstřílel Liberec sedmi góly
Hokejisté Bostonu jsou už v Praze. Chára: Rád se vracím

Pak už si zaplněná Sazka aréna vychutnala úvod prestižního utkání.

Právě výše zmiňovaní se hned po 'skutečném' vhazování zapojili do první šance zápasu, Krejčí se na levém křídle přehnal právě přes Vrbatu (ten si jako jediný hráč z obou týmů pamatuje premiéru NHL v Praze v dresu Tampy Bay v roce 2008) odmítl i obránce Aucoina a bekhendovým pokusem tváří v tvář brankáři Bryzgalovovi jen těsně minul bránu.

Eric Belanger a Ray Whitney slaví gól v síti Bostonu.
Eric Belanger a Ray Whitney slaví gól v síti Bostonu. | Foto: Reuters

V 7. minutě se do své prvně šance dostali Kojoti, tentokrát u toho byl třetí z českých útočníků v jeho dresu Průcha, který najížděl zprava na gólmana Raska, obráncem však byl sražen do brány a Upshallova dorážka do prázdné brány pochopitelně nemohla platit.

Přesně v čase 8:00 se však už hokejisté Phoenixu radovali. Aucoin vypálil od modré, puk se odrazil od zadního hrazení zpět před bránu a Vrbata ze vzduchu zasunul puk do zcela prázdné brány.

Další česká stopa přišla v 13. minutě - v první přesilové hře zápasu, kterou měl Boston, vypíchl na obranné modré puk Hanzal, přes celé kluziště uháněl na Raska, ale střelou na vyrážečku jej nepřekonal.

Boston měl o chvíli později 36 sekund příležitost dvojnásobné přesilovky. Tu nevyužil, naopak v 18. minutě při své další početní výhodě znovu málem inkasoval, když Průcha obral o puk na své obranné modré Cháru, po dlouhém úniku jej však vychytal Rask.

Phoenixu, který i přes oslabení byl v první třetině aktivnější, pak ta druhá vyšla na jedničku. Už ve 22. minutě zvýšil vedení Kojotů Pyatt, který se prosadil po vyjetí zpoza brány a následné dorážce.

Střelec dvou gólů Bostonu Nathan Horton se probíjí přes obránce Phoenixu Lepista a Ekmana-Larssona. | Foto: Reuters

Ve 31. minutě mohl náskok zvýšit agilní Hanzal, jeho teč z bezprostřední blízkosti však Rask zázračně lapačkou zachytil. Ve 35. minutě se jej snažil překonat baseballovým pokusem Průcha, ale pálil těsně mimo.

Litovat ale moc dlouho nemusel, protože zanedlouho uloupil ve vlastním obranném pásmu Boychukovi puk Upshall, ten jako třetí hráč Phoenixu v zápase uháněl sám na Raska, ale oproti Hanzalovi s Průchou střelou pod vyrážečku uspěl.

Šestnáct vteřin před druhou přestávkou se zrodila nejhezčí akce zápasu. Phoenix sehrál v přesilové hře parádní kombinaci na jeden dotyk a po ose Vrbata - Whitney - Whitaker zakončoval posledně jmenovaný do prázdné brány.

Kombinaci zatleskal i další trojnásobný vítěz Stanley Cupu Jiří Hrdina, stejně jako další dlouholetí hráči zámořské soutěže Martin Straka, Robert Reichel či Jiří Šlégr.

Po dvou třetinách tak svítilo na ukazateli pro Boston hrozivé skóre 0:4!

V závěrečné části se Medvědi dostali zpět do zápasu. Dvakrát se totiž střelecky prosadil Nathan Horton. Ve 44. minutě dostal přihrávku zpoza brány a střelou nad vyrážečku poprvé překonal dnes výborného Bryzgalova. Asistenci si připsal i Krejčí.

Diváci v Praze viděli hokej se vším všudy. V bitce si to rozdali Fiddler s Campbellem. | Foto: Reuters

V 50. minutě se objevil v podobné pozici mezi kruhy znovu a tentokrát prostřelil Bryzgalova pod rukou.

Medvědi však věděli, že na smazání ztráty už nemají dostatek času, a tak si svou frustraci vybíjeli v šarvátkách. Nejdříve se Cambell pustil do křížku s Fiddlerem, poté se dnes nepřesný Chára pustil do strkanice s o hlavu menším Upshallem.

V předposlední minutě navíc všechny dohady o tom, jak zápas vlastně dopadne, utnul v power-play soupeře střelou do prázdné brány muž zápasu Vrbata, který si vedle dvou gólů připsal jednu asistenci.

"Určitě je to příjemné, na druhou stranu během zápasu jsem se necítil zrovna dvakrát dobře. Tak to někdy je. Jsem za to rád a především jsem potěšený, že jsme zvládli první zápas a máme dva body. V neděli se nám bude hrát možná trochu lehčeji," řekl po utkání.

Výsledek:

Boston Bruins - Phoenix Coyotes 2:5 (0:1, 0:3, 2:1)
Branky a nahrávky:
44. Horton (Lucic, Krejčí), 50. Horton (Chára, Ryder) - 8. Vrbata (Aucoin, Jovanovski), 22. Pyatt (Ekman-Larsson, Stempniak), 36. Upshall, 40. Belanger (Whitney, Vrbata), 59. Vrbata (Jovanovski). Rozhodčí: Leggo, Meier - Henderson, Sharrers. Vyloučení: 2:4, navíc G. Campbell - Fiddler oba 5 min. Využití: 1:1. Střely na branku: 42:37. Diváci: 15.299.

Boston Bruins: Rask - Seidenberg, Hunwick, Boychuk, Chára, Ference, Stuart - Horton, Krejčí, Lucic - Recchi, Bergeron, Wheeler - Ryder, Seguin, Paille - S. Thornton, G. Campbell, Marchand.
Phoenix Coyotes: Bryzgalov - Aucoin, Jovanovski, Ekman-Larsson, Lepistö, Morris, Schlemko, Yandle - Vrbata, Hanzal, Whitney - Wolski, Turris, Doan - Průcha, Korpikoski, Upshall - Stempniak, Fiddler, Pyatt.