MS v hokeji • Utkání o bronz • 14:20

Česko - USA

Česko
8:4
1:3, 1:0, 6:1
konec
USA
16. Černoch (Flek, Stránský)
33. Smejlkal (Sklenička, Kundrátek)
41. Pastrňák (Hertl, Zohorna)
43. Červenka (Krejčí)
44. Pastrňák (Jordán, Hertl)
55. Kämpf (Smejkal)
59. Kämpf (Šimek)
60. Pastrňák (Hertl, Červenka)
10. Kuhlman (Meyers, Peeke)
13. Gaudette (Boldy, Tynan)
20. Kuhlman (Schmidt, Lafferty)
59. Bordeleau (Watson, Hayden)

Dobrý den, vítejte u sledování online přenosu z utkání o bronz na mistrovství světa v hokeji. Češi se o medaili poperou se Spojenými státy.

Čechy do utkání o bronz poslalo nepovedené semifinále proti Kanadě. Výběr Kariho Jalonena sice vedl díky bombě Davida Krejčího a v první třetině měl i další šance, ale do šatny šel za stavu 1:1. A pak to přišlo. Kanaďané se dostali do vedení a přidávali další góly. Česku nepomohlo ani zamíchání s formacemi před třetím dějstvím. Z křeče nakonec byla vysoká porážka 1:6.

To Američané sehráli s domácím Finskem možná nejlepší zápas na šampionátu. Až do poslední chvíle nebylo jasné, kdo postoupí. Reprezentace Suomi však těsné vedení 4:3 uhájila. Spojené státy tak natáhly neuvěřitelnou sérii zmaru - semifinále mistrovství světa nezvládly pojedenácté v řadě. 

Oba týmy už se střetly ve skupině v Tampere. Češi po výkonu, který kouč Jalonen v tu chvíli označil za nejlepší na turnaji, zvítězili 1:0.

Čechům hraje do karet, že zámořský soupeř má značné problémy v obraně. V tom smyslu, že mu na závěr mistrovství nezbylo moc beků. Znovu se tedy dá počítat s tím, že defenzivní a celkově největší hvězda Američanů Seth Jones prakticky nesleze z ledu.

V průběhu semifinále proti Kanadě Kari Jalonen se sestavou míchal, nicméně teď se vrátil k tradičnímu složení. Znovu se tak můžeme těšit na elitní lajnu s Krejčím, Pastrňákem a Červenkou. V bráně je navzdory šesti inkasovaným gólům znovu Vejmelka.

V bráně Američanů je podle očekávání Jeremy Swayman, Pastrňákův spoluhráč z Bostonu. Ve skupinové fázi na něj český střelec nevyzrál.

0:01

Utkání právě začalo.

0:20

Češi vyhráli úvodní buly a zatím se hrnou do soupeřova pásma, kde se převážně hraje.

1:03

Kundrátek se po pravém křídle hrnul do útoku a dostal se až ke střele, ale minul.

1:13

Američanům se zatím nedaří rozehrávka. Další icing. Opět se vhazuje v jejich pásmu.

2:49

Černochova formace je opět velmi energická. Chvíli se hrálo nahoru a dolů a pak se Češi málem dostali k zakončení, ovšem u brány chyběla větší přesnost. Nebo chyba Američanů.

3:25

Hartman teď dvakrát zatopil Čechům. Nejdřív se dostal k nebezpečné střele z levého kruhu a po následném buly šikovně tečoval před bránou. Vejmelka v obou případech spolehlivě zasáhl.

4:39

Vrána zas jednou využil svou rychlost a zkusil vypálit z úhlu. Neplechu ve Swaymanově brankovišti však nenadělal. Puk míří do středního pásma.

5:54

Icing Američanů. Češi si zatím užívají buly v soupeřově třetině poměrně často.

6:07

Zohorna dobře forčekoval v útoku a k puku se za bránou dostal Hertl, který zkoušel zakončit po rychlém objetí americké brány. Jenže minul. Swayman nemusel zasahovat.

8:31

Američané po buly ve vlastním pásmu málem rozjeli zajímavý protiútok, ale jejich kombinace je zatím poněkud kostrbatá.

9:33

A Češi prohrávají. Peeke vypálil od modré čáry a Vejmelka kotouč vyrazil jen před sebe, kde byl připravený Kuhlman. Odkrytou bránu v tu chvíli snad ani nemohl minout. Čechům se stejně jako v utkání proti Kanadě vůbec nedaří kolem brankoviště.

11:06

A je ještě hůř. Černoch byl v útočném pásmu tentokrát až moc energický. Srazil soupeře a dostal dvě minuty za nedovolené bránění.

12:14

A přesilovku Američané využívají. Boldy vymýšlel kombinaci za bránou a našel Gaudetta, který střelou z první překonal Vejmelku. Kdo sledoval utkání Spojených států proti Finsku, toho tato přesilovková souhra nemohla překvapit.

13:01

Pastrňák se to snažil vzít na sebe a uspět individuální akcí, ale americká obrana byla na nejlepšího českého útočníka připravená.

13:22

Blümel dostal krásnou nahrávku do jízdy, upaloval sám na bránu a dobře vystřelil, ale Swayman ke škodě českých hokejistů rychle vytasil svůj beton.

14:42

Uf, mohlo být ještě hůř. Bellows vypálil z levého kruhu a překonal Vejmelku, ale puk trefil jen brankovou kontrukci.

15:19

Čtvrtá formace je odměněna za svou dobrou práci. Stránský s Flekem vybojovali za bránou puk a druhý jmenovaný ho poslal Černochovi, který navzdory těsné americké obraně přesně vystřelil a překonal Swaymana.

17:19

Češi po vstřeleném gólu hrají nejlépe v dosavadním průběhu utkání. Do slušné šance se dostal Pastrňák, který pálil z levého kruhu. Swayman ale nemusel zasahovat, neboť rána trefila beka.

18:01

Američané se vymanili z tlaku. Tynan s Galchenyukem si ale v útočném pásmu šanci nevytvořili.

19:34

Peeke v obranném pásmu fauloval, dostal dvě minuty za podražení. Češi dohrají třetinu v početní výhodě.

19:47

Začátek přesilovky se Čechům vůbec nepodařil. Kuhlman vyrazil do protiútoku a s přispěním Laffertyho našel u brány Schmidta, který mu pak kotouč vrátil. Kuhlman se před napůl odkrytou bránou nemýlil.

20:00

První třetina končí.

Po prvním dějství to nevypadá dobře. Češi dostali gól při hře pět na pět, v přesilovce i v oslabení. Zatím to připomíná mistrovství světa 2015, kde česká reprezentace na domácí půdě nestačila v semifinále na Kanadu (0:2) a pak v boji o bronz podlehla i Američanům (0:3). Potká ji letos stejný osud, nebo dokáže nepřiznivý vývoj zápasu zvrátit? Druhou třetinu začne v přesilovce.

20:01

Začala druhá třetina.

20:01

Kari Jalonen se rozhodl pro změnu v brankovišti. Místo Vejmelky je v české bráně Marek Langhamer.

21:47

Američané ubránili přesilovku bez větších problémů a míří dopředu.

22:59

Langhamer má první těžší zákrok. Aktivní Hartman ho prověřil tvrdou střelou z pravého kruhu.

23:12

Hertl se vzteká. Za podražení v útočném pásmu dostává od rozhodčích menší trest.

23:58

Z podobné pozice jako předtím Hartman otestoval Langhamera po americké kombinaci Jones.

24:34

Schmidt vypálil od modré čáry a Langhamer puk skryl ve výstroji. Američané se tak nedostali k dorážce.

25:48

Černoch v rohu kluziště hledal Fleka před bránou. Karlovarská spolupráce ale tentokrát nevyšla.

27:01

Krejčí teď šikovným vypíchnutím puku zastavil nebezpečný vjezd Američanů do českého pásma.

28:40

Černoch je dnes jedním z nejnebezpečnějších českých hráčů; teď se dostal ke střele z mezikruží, ale neprosadil se.

30:00

V polovině utkání sledujeme zápas bez větších šancí. Oba týmy se přetahují ve středním pásmu s tím, že ke střele, natož k velké šanci, se nikdo nedostává. Američanům to pochopitelně vyhovuje.

30:59

Krejčího formace se hrnula do útoku a Červenka už mohl střílet z dobré pozice na levém křídle. Jenže sudí akci zastavil. Ofsajd.

31:32

Hertl zakončil menší tlak druhého českého útoku střelou z nepříliš nebezpečné pozice. Swayman kryje.

31:55

Češi si už s pukem moc nehrají a zkoušejí střílet. Vrána vyslal dělovku z levé strany a Swayman si nebyl jistý, kde má puk. Gól z toho ale není.

32:12

Smejkal teď Američanům předvedl, že i Češi dokážou dominovat v místech, kde to bolí. Sklenička nahodil puk od modré čáry a Smejkal u brankoviště úspěšně dorážel. Už je to zase jen o gól.

35:30

Blümel si s pukem vybruslil do mezikruží, ale kvůli těsné obraně Američanů nedokázal pořádně zakončit.

35:48

Vrána je ve druhé třetině nebezpečný. Tentokrát zkoušel Swaymana překonat bekhendem. Americký brankář však včas zasáhl lapačkou.

36:34

Smejkal zachytil rozehrávku soupeře, ale Češi po přelití hry žádnou neplechu v pásmu Američanů neudělali.

37:51

Boldy teď šikovně kličkoval v mezikruží mezi hokejkami českých hokejistů a nakonec hodně nebezpečně vypálil. Langhamer vyráží ramenem.

38:51

Zakázané uvolnění Američanů.

39:31

Jones pálil z dobré pozice po Tynanově nahrávce, ale Blümel ránu zblokoval. Langhamer nemusel zasahovat.

40:00

Druhá třetina končí.

Druhé dějství nebylo oproti tomu prvnímu tak živé. Češi se ale nezlobí. Díky brance Jiřího Smejkala už ztrácejí na Američany jediný gól. Jalonenovi vyšel tah se střídáním brankářů. Langhamer je zatím bezchybný.

40:01

Třetí třetina začala.

40:51

Vynikající vstup do třetího dějství. Pastrňák na levém kruhu vypálil přes obránce a překonal klubového spoluhráče Swaymana, který neměl ideální výhled. Je vyrovnáno.

42:25

Kempný střílel z podobné pozice jako předtím Pastrňák. Neprosadil se, ale Swayman se zapotil.

42:29

Vynikající a jednoduchá akce v útočném pásmu. Krejčí vyhrál vhazování a Červenka ihned poté vystřelil. Swayman nestačil zareagovat.

42:29

Američané si berou oddechový čas.

43:37

Neskutečný český nápor pokračuje. Swayman během minuty odrážel několik vyložených šancí. Na Pastrňákovu střelu kousek od brány už ale nestačil.

46:03

Američané nevědí, jak reagovat. Do další šance se u brankoviště dostal Smejkal, ovšem Swayman schoval puk v lapačce.

46:31

Spojené státy ve třetí třetině ještě nevystřelily na bránu. I to ilustruje, co se děje na ledě.

47:58

Američanům se vůbec nedaří. Hartman dostal dvě minuty za vysokou hůl a k tomu další menší trest za hrubost. V obou případech byl jeho obětí Flek.

48:31

Zkraje čtyřminutové přesilovky se Čechům kombinace moc nedaří.

49:10

Do první slušné příležitosti se dostal Kundrátek, který střílel z vrcholu levého kruhu. Swayman však kotouč pokryl. I proto, že měl dobrý výhled.

49:58

Pastrňák po chybě americké střídačky hledal před bránou Krejčího, který se dostal ke střele. Swayman ovšem fantasticky zasáhl.

51:58

Vrána pokračuje ve své střelecké aktivitě. Stále mu však není přáno. Češi dlouho přesilovku nevyužili.

52:45

Červenka zkoušel zopakovat svůj gól - střílel hned po buly. Tentokrát ale minisouboj vyhrál Swayman.

54:17

Hertlův druhý menší trest v zápase. Tentokrát za nedovolené bránění brankáři.

54:17

Američané mají jednu z posledních šancí, jak s utkáním něco udělat.

54:42

Česká krasojízda ve třetí třetině pokračuje. Smejkal se dostal do samostatného úniku a zkoušel gólmana překonat bekhendovou kličkou. Sice neuspěl, ale Kämpf při následné dorážce už ano.

54:58

Spojené státy to zkoušejí v šesti.

56:31

Američané tlačí. Hartman střílel z první po rychlé kombinaci, ale Langhamer drží čistý štít.

58:08

A je hotovo. Kämpf se vymanil z amerického tlaku a střílí gól do prázdné brány.

58:42

Tak Američané ještě upravují skóre a připravují Langhamera o čisté konto. Po Watsonově přihrávce našel prostor nad brankářovým ramenem Bordeleau.

59:13

Na trestnou lavici míří za sekání Lafferty. Češi si ještě zahrají zkrácenou přesilovku.

59:24

A ještě jeden gól! Neuvěřitelné, co se ve třetí třetině děje. Pastrňák dostal puk přesně do míst, kde ho potřebuje. Na levý kruh. Odtud tvrdou střelou z první završuje hattrick.

Zápas končí.

Češi po deseti letech přivezou z mistrovství světa medaili. V boji o bronz nejdřív ztráceli, ale ve druhém dějství snížili na 2:3 a ve třetím rozjeli nevídanou kanonádu. Hattrick si připsal Pastrňák, který tak v sedmi kláních šampionátu vstřelil sedm gólů.

Nejlepším českým hráčem v utkání byl vyhlášen Langhamer, který po první třetině vystřídal Vejmelku a pustil jediný gól.

Čeští reprezentanti si postupně přebírají zasloužený bronz. Největší ovace sklízí od převážně finského publika Kari Jalonen.

Na stadionu v Tampere dohrála česká hymna a my se s vámi loučíme. Definitivní tečku za šampionátem obstará večerní finále mezi domácím Finskem a Kanadou.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Řecko bojuje s lesními požáry, během jediného dne jich vypuklo padesát

V Řecku za posledních 24 hodin vypuklo přes 50 lesních požárů. Informoval o tom v pondělí večer deník Kathimerini. Během dne se podařilo dostat pod kontrolu požár, který vypukl zhruba 50 kilometrů od Atén a vyžádal si evakuaci jedné menší obce. Mimo kontrolu hasičů je požár u města Delfi ve středním Řecku.

Hasiči za posledních 24 hodin zaznamenali vznik 52 lesních požárů, uvedl jejich mluvčí. Ve velké části země, a to včetně regionu kolem Atén, zůstává velmi vysoké riziko vzniku požárů kvůli vysokým teplotám a silnému větru. Do boje s ohněm dnes řečtí hasiči nasadili také letadla a helikoptéry.

S rozsáhlým požárem u města Dilesi v pondělí bojovalo na 100 hasičů a čtyři letadla. Část obyvatel byla kvůli tomu evakuovaná. Podle večerních informací se ale požár podařilo dostat pod kontrolu. Večer pak vypukl požár u města Delfi, který donutil k odchodu například obyvatele jednoho místního kláštera. Zasahuje tam na 50 hasičů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Na západě Uzbekistánu vyšli lidé do ulic, během protestů zemřelo 18 lidí

Osmnáct lidí přišlo o život a nejméně 243 bylo zraněno při protestech, které se o víkendu odehrály v Karakalpatské autonomní republice v Uzbekistánu. Oznámila to dnes místní generální prokuratura. Úřady také zadržely více než 500 účastníků nepokojů. Agentura Reuters označila události posledních dnů za nejhorší násilnosti v této středoasijské zemi za posledních 17 let.

"Během masových nepokojů v Nukusu ve dnech 1. a 2. července zahynulo 18 lidí, různě závažná zranění utrpělo 243 občanů, včetně 38 příslušníků bezpečnostních složek," řekl uzbecké zpravodajské televizi mluvčí generální prokuratury Abror Mamatov. Nukus je správním střediskem autonomní republiky. Mezi mrtvými je 14 civilistů a čtyři členové bezpečnostních složek, uvedla s odvoláním na úřady agentura AP.

Dva exiloví opoziční politici, kteří jsou v kontaktu s lidmi na místě, se domnívají, že skutečný počet obětí je mnohem vyšší. Agentura Reuters poznamenala, že počet mrtvých nebylo možné nezávisle ověřit. Uzbecký server Daryo.uz citoval šéfa karakalpatského ministerstva zdravotnictví, podle kterého jsou nemocnice v Nukusu plné pacientů zraněných při střetech s policií. "Hospitalizovaných byly tisíce, podstupují léčbu," řekl.

Při nepovolených demonstracích a následných nepokojích v Nukusu úřady zadržely 516 lidí. Z nich některé po správním řízení propustily na svobodu, uvedl velitel národní gardy Uzbekistánu Davron Džumanijazov, kterého citovala agentura Interfax. Ta připomněla dřívější prohlášení úřadů, že zadržely skupinu organizátorů nepokojů a obvinily je z pokusu o převzetí moci.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Čeští basketbalisté vyhráli v Litvě 83:72 a jsou v další fázi boje o MS

Čeští basketbalisté porazili v závěrečném kole základní skupiny F v Klajpedě domácí Litvu 83:72 a postoupili do další fáze kvalifikace o mistrovství světa 2023.

Soupeři, který dosud vyhrál všech pět duelů, připravili první porážku a mohou se spolu s ním těšit na další duely s Francií, Černou Horou a Maďarskem. Doplní je ještě Bosna a Hercegovina, která zdolala Bulharsko 76:73. Tomáš Satoranský přispěl k výhře jako nejlepší střelec utkání 21 body.

Češi dokázali proti Litevcům ukončit devítizápasovou šňůru neúspěchu a vyhráli nad nimi poprvé od 27. srpna 2006, kdy v přípravě v Opavě zvítězili 85:79. V soutěžním zápasem je porazili naposledy 21. června 1999 na mistrovství Evropy v Dijonu (78:62).

V kvalifikaci budou Češi pokračovat 24. a 27. srpna, předtím je čekají v Pardubicích a Hamburku přípravné turnaje na zářijový Eurobasket v Praze a případně v Berlíně.

Kvalifikace basketbalistů o postup na mistrovství světa 2023 - skupina F:

Litva - Česko 72:83 (13:23, 32:45, 52:61)

Nejvíce bodů Litvy: Brazdeikis 13, Grigonis 11, Masiulis 10.

Sestava ČR: Satoranský 21, J. Bohačík 9, Balvín 8, Hruban 3, Kříž - Kyzlink 18, Auda 14, Jelínek 10, Peterka, Sehnal.

Fauly: 27:26. Trestné hody: 28/20 - 23/14. Trojky: 8:5. Doskoky: 31:38.

Bosna a Hercegovina - Bulharsko 76:73.

Konečná tabulka:

1. Litva 6 5 1 462:421 11
2. ČR 6 3 3 485:483 9
3. Bosna a Hercegovina 6 3 3 472:486 9
4. Bulharsko 6 1 5 446:475 7

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy