Slovensko už je daleko za Švýcary, tvrdí po neúspěchu Tatar

Lukáš Caha Lukáš Caha
13. 5. 2015 10:27
Měl týmu pomoci k postupu, ale nakonec se na světovém šampionátu neprosadil ani jednou. Čtyřiadvacetiletý Tomáš Tatar bere neúspěch slovenského národního mužstva na mistrovství světa na sebe.
Tomáš Tatar nedal v Ostravě jediný gól.
Tomáš Tatar nedal v Ostravě jediný gól. | Foto: ČTK

Ostrava - Měl týmu pomoci k postupu, ale nakonec se na světovém šampionátu neprosadil ani jednou. Čtyřiadvacetiletý Tomáš Tatar bere neúspěch slovenského národního mužstva na mistrovství světa v České republice na sebe.

"Bylo to spíše trápení než pomoct. Cítím se velmi špatně. Měl jsem týmu pomoci, ale nešlo to,“ pronesl smutně po posledním vystoupení Slováků na šampionátu. "Nemůžete být ale stále úspěšný. Potřebujete i padnout, abyste si uvědomil, jak těžké je zůstat nahoře.“

Bylo těžké se namotivovat, když už bylo jasné, že postoupit nemůžete?
Bylo. Není to jednoduché. Musíte makat, neboť nechcete zklamat, ale zároveň musíte hledat motivaci, abyste hráli. Američanům o něco šlo, takže ji měli. Doufám, že si aspoň lidé užili zápas. Viděli hodně branek. Kluci bojovali, lidé byli fantastičtí. Hráli jsme prodloužení, mohli jsme udělat ještě větší show, kdyby byly nájezdy, ale bohužel.

Sledoval jste dopolední zápas Běloruska s Norskem, který měl vliv na vás neúspěch?
Chtěl jsem se vyspat, když jsem se vzbudil, bylo to už 2:0.

Je to tak nabité, že některá lepší mužstva to někdy vypustí

Jak byste zhodnotil působení týmu na mistrovství světa?
Měli jsme velmi těžký program. Nebudu lhát, ale pro hodně hráčů to bylo náročné. Štve nás ta prohra s Nory, mohlo to být jiné. Ta energie tam sehrála svoje, ale tak zkušený tým, jaký máme my, to měl udržet. To rozhodlo, že jedeme domů.

Je to pro vás tedy velké zklamání?

Říkal jsem to i Tomáši Jurčovi, největší sranda je, že ty turnaje jsou strašně vyrovnané. Někdy ani nestačí, když porazíte ty čtyři, které máte. Program je tak nabitý, že některá lepší mužstva to někde vypustí a pak vy musíte uhrát ještě další body. To přesně se teď stalo. Kdybychom ty Nory porazili, stejně bychom stále potřebovali další body. Svá jistá místa má jen pár týmů na tomto mistrovství.

Na váš úkor postoupilo Bělorusko…
Jak jsem říkal, měli bychom si uvědomit, jak je to vyrovnané. Bělorusko má v KHL spoustu hráčů. Švýcarsko má také skvělou ligu. Je to extrémně náročné. Stále si ale myslím, že Slovensko má lepší kvalitu hráčů, ale všechno musí zapadat, aby se to čtvrtfinále udělalo. Pak už je to jen o jednom zápasu. Každý rok jsem smutný, když se nepostoupí.

Vy jste byl pro tým velkým očekáváním. Nakonec jste mu ale moc nepomohl…
Bylo to spíše trápení než pomoct. Cítím se velmi špatně. Měl jsem týmu pomoci, ale nešlo to. Takový je hokej. Jsou úseky, kdy se nedaří a já to chytil teď. Uskakovaly mi puky, střílel jsem mimo. Možná ty moje góly by posunuly tým někam jinam, ale bohužel nepřišly. Jsem si toho vědomý a beru to na sebe. Nemůžete být ale stále úspěšný. Potřebujete i padnout, abyste si uvědomil, jak těžké je zůstat nahoře. Když budou výsledky a budu zdravý, jsem ochotný reprezentovat dále.

Co jste říkal na atmosféru v Ostravě? Podepsala se na vašich výkonech?
Hráli jsme, jako bychom byli doma. Ten tlak na nás ale úplně tak nebyl. Brali jsme to tak, že lidé tu jsou pro nás. Mohli jsme dát více gólů, spoustu vyložených šancí jsme neproměnili a to nám chybělo. Slovensko má hodně dobrých střelců. Na mistrovství se vždy někdo chytí. Tento rok nám ale chyběl Marián Hossa.

Musí se zvednout úroveň naší ligy

S reprezentací se rozloučil trenér Vladimír Vůjtek. Jak se vám pod ním hrálo?
Je to velmi dobrý člověk. Psychicky pomáhá klukům hrát hokej. Já jsem zvyklý na kanadský styl a pracovat trochu jinak, ale každý kouč má svoji taktiku. Poprvé s ním nám vyšlo a slavili jsme obrovský úspěch. Potom už to bylo těžší.

Zvednou se a postupovat každý rok lehké nebude, že?
Chce to každý, ale je třeba pro to udělat určité kroky. Zvednout úroveň ligy a vychovávat hráče. Bez toho to nejde. V tomto směru je Slovensko už daleko za Švýcarskem, které posunuje hráče dále každoročně. Měli jsme velký úspěch na dvacítkách, který je potřeba využít. Z tohoto ročníku může vyjít profesionál, který pomůže národnímu mužstvu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy