Nemůžeme se chovat jako opice. Pořadatelé MS se omluvili za pískot při hymně Kanady

jzp jzp
Aktualizováno 14. 5. 2019 15:13
Možná nejlepší zápas dosavadního průběhu hokejového mistrovství světa vejde do povědomí hlavně kvůli ostudě slovenských fanoušků, kteří vypískali kanadskou hymnu.
Smutný Tomáš Tatar po zápase Slovensko - Kanada na MS 2019
Smutný Tomáš Tatar po zápase Slovensko - Kanada na MS 2019 | Foto: Reuters

Bratislava (od našeho spolupracovníka) - Nebývalou hořkost pocítily v pondělí večer také stovky domácích nadšenců v bratislavské fanzóně. Kanada vyhrála strhující klání nad Slovenskem 6:5 gólem z předposlední vteřiny.

Co však v Košicích následovalo, do spořádaného sportovního představení nepatří.

Fanoušci hromadně spílali rozhodčím, přičemž na led létaly rozličné předměty včetně plastových lahví a mincí. Někteří diváci poté začali házet, co měli po ruce, přímo na vítězné Kanaďany. Těm následně hrála hymna, ale pomalu ji ani neslyšeli. Tak silný byl pískot z ochozů košického stadionu.

Kapitán zámořské velmoci Kyle Turris reagoval na nesportovní chování nevěřícnými úšklebky. Střelec rozhodující trefy Mark Stone pak diplomaticky mluvil o "vášnivých fanoušcích".

Slovenští reprezentanti chování publika částečně chápali. Sami vztekem lámali hokejky. Cítili křivdu. "Doufám, že rozhodčí dostanou pokutu," uvedl 39letý veterán Ladislav Nagy.

"Sudí v závěru vyloučili Erika Černáka (v čase 58:46 za podražení, pozn. red.) a potom Dávid Buc dostal krosček, ale nepískalo se," popsal příčinu rozhořčených reakcí útočník Tomáš Tatar. "Lidé byli frustrovaní, s tím nic nenaděláte. Nebudu lhát, cítili jsme to stejně," připojil.

"Na konci utkání bychom měli respektovat hymnu," řekl kanadský trenér Slováků Craig Ramsay, načež ale dodal: "Chápu, že takhle divoký zápas vyvolal emoce. Přiznám se, že kdybych tam nahoře seděl já, asi by to se mnou taky lomcovalo. Fanoušci pro nás dělají všechno a tohle je hodně zklamalo."

Vesměs všichni slovenští reprezentanti děkovali divákům za podporu, ovšem někteří hodnotili nesportovní chování přísněji.

Takhle košický stadion vypískal kanadskou hymnu:

"Věřím, že frustrace se dá překonat i jinak," prohlásil forvard Marko Daňo. "Tohle do sportu nepatří a navíc je to nebezpečné. Hozený předmět může zranit hráče nebo i někoho v hledišti, pokud nedoletí na led," doplnil.

"Děkujeme za podporu, ale tohle je hanba. Ukažte trochu respektu!" vzkázal fanouškům přes Instagram útočník Richard Pánik.

Obránce Martin Fehérváry přidal: "Reakce diváků se mi nelíbila. Každý cítil křivdu, ale nemůžeme se chovat jako opice a házet na led flašky a další předměty. Musíme porážku přijmout se vztyčenou hlavou."

Na sociálních sítích to schytal i střelec vítězné branky Mark Stone

V úterý celý incident odsoudil i šéf organizačního výboru mistrovství světa Igor Nemeček. "Je to naprosto nepřijatelné. Musíme akceptovat výsledek, ať je jakýkoli. Ráno jsem napsal omluvný dopis vedení kanadského týmu za pískání během hymny, protože to je nepřijatelné v jakékoli zemi. Věřím, že omluvu přijmou a že už se to nebude opakovat," uvedl podle agentury TASR Nemeček.

Slováci zkraje domácího šampionátu překvapili výhrou nad USA, ale pak podlehli Finsku. Proti Kanadě vedli 2:0 a 4:2, ale nakonec nemají ani bod. V divokém závěru přitom sami mohli rozhodnout. Svoji přesilovku zhruba pět minut před koncem ale nevyužili.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitována, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Neštěstí v synagoze u Jeruzaléma si vyžádalo desítky zraněných

 Šest desítek zraněných si vyžádalo zhroucení ochozu v synagoze u Jeruzaléma, uvedla dnes agentura AFP. Deset zraněných je podle lékařů ve vážném či kritickém stavu, další padesátka zraněných je mimo ohrožení života, uvedl list The Times of Israel na svém webu.

Uvnitř synagogy charedimů, nejkonzervativnějších vyznavačů ortodoxního judaismu, bylo podle policie více než 600 lidí. Na místo přijíždějí sanitky, záběry na internetu zachytily chaos panující v davu před budovou, poznamenal deník.

Minulý měsíc v tlačenici na poutní hoře Meron zahynulo 45 lidí. Na místě se každoročně scházejí tisíce především ultraortodoxních židů k oslavám svátku Lag ba-omer. V osudovou noc jich tam bylo zřejmě až 100 tisíc a u kluzkého, zúženého východu nastala tlačenice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy