Američané slaví postup. Kazaši si musí ještě počkat

Aktualizováno 31. 5. 2021 21:43
Hokejisté Spojených států amerických porazili na světovém šampionátu v Rize 2:0 Německo a mají jisté čtvrtfinále. Naopak Kazaši si po porážce s Norskem 1:3 musí na jistotu počkat a spoléhat se na prohru Kanady s Finy.
Nicolas Krammer a Kevin Rooney v souboji během zápasu USA - Německo na MS 2021
Nicolas Krammer a Kevin Rooney v souboji během zápasu USA - Německo na MS 2021 | Foto: Reuters

Vítězný gól Američanů dal 64 sekund před koncem druhé části v početní výhodě Jason Robertson, pojistku přidal v závěru Colin Blackwell, čisté konto vychytal Cal Petersen. Američané díky lepšímu skóre přeskočili dosud vedoucí Finy a mají jistotu čtvrtfinále. Němcům zůstala přes porážku postupová naděje.

Německý výběr měl v úvodním dějství střeleckou převahu (11:6), ale na skóre se to nijak neprojevilo, neboť Petersen i jeho protějšek Brückmann byli bezchybní. Blackwell při dorážce v sedmé minutě zblízka těsně minul. Stejně dopadl před přestávkou Thompson, na druhé straně Petersen vychytal Pföderla.

Ve druhé části byla hra ještě o něco opatrnější a zámořský celek vyslal na německou branku pouhé tři přesné pokusy. Němci jich nastřádali šest. Do vedení je mohl poslat po polovině utkání Reichel, Petersena ale neprostřelil. V končící 39. minutě se naopak dostal v přesilovce k dorážce Robertson a nezaváhal.

Němci stupňovali svůj tlak v touze po důležitém bodovém zisku, ale Wagner neuspěl, Pföderl zblízka velmi těsně minul. Thompson mohl ze sóla přidat pojistku, Brückmann byl proti. V závěru sáhli Němci ke hře bez gólmana, během níž napálil tyčku Kahun. Definitivně pak rozhodl do prázdné branky Blackwell. Němci tak prohráli v lotyšské metropoli těsný zápas bez bodového zisku potřetí za sebou.

Kazašskou jízdu ohrožují Kanaďané

Naději Kazachstánu na postup do čtvrtfinále může zachránit už jen úterní porážka Kanady v běžné hrací době s Finskem. Norové i přes výhru zůstali na sedmém místě skupiny B.

Kazaši si přiblížili svůj sen o účasti v play off přesně po 16 minutách hry. Viktor Svedberg vysunul do protiútoku Dmitrije Ševčenka, který z pozice mezi kruhy překonal Henrika Haukelanda a otevřel skóre. Jediné, co nám zbývá, je zítra fandit Finsku a modlit se," řekl Ševčenko po norském obratu.

Jenže to bylo z jejich strany vše. Neprosadili se ve druhé třetině ani při vyloučení Martina Röymarka. Při pobytu Ivana Stěpaněnka naopak ve 28. minutě vyrovnal Thomas Valkvae Olsen po přihrávce Mathiase Trettenese. Vrátit vedení Kazachstánu mohli Roman Starčenko a Anton Sagadějev, ale Haukeland svůj tým podržel.

Po 68 sekundách třetí třetiny se radovali Norové. Trettenes po sólu přes celé hřiště nabídl puk před odkrytou branku Stepanu Espelandovi, který snadno skóroval. Zvýšit mohl Mathis Olimb. Ve 49. minutě mohl vyrovnat Nikita Michajlis, ale v úniku na Haukelanda nevyzrál.

Tři minutě před koncem ujel v oslabení Mats Rosseli Olsen, ale pojistku zařídil až minutu přes koncem z pravého kruhu střelou přes stínícího Rosseliho Olsena útočník Mathis Olimb.

Pro Mathise Olimba to byl 67. bod na mistrovství světa, čímž překonal norský rekord Patricka Thoresena, který ale 17 ze svých 66 bodů nasbíral v divizi I.

"Je hezké vidět takový rekordní zápis. Vždycky přijede reprezentovat Norsko. Byla to dlouhá sezona, ale zase tu byl a dal krásný gól na konci zápasu," ocenil trenér Norů Petter Thoresen, Patrickův otec.

Mistrovství světa v hokeji:

Skupina B (Arena Riga):

USA - Německo 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 39. Robertson (Donato, Garland), 60. Blackwell (Robinson). Rozhodčí: Björk (Švéd.), Frandsen - Kroyer (oba Dán.), Yletyinen (Švéd.). Vyloučení: 4:4. Využití: 1:0. Bez diváků.

USA: Petersen - Wolanin, M. Roy, Z. Jones, Tennyson, Ch. Wideman, Mackey, Hellickson - Abdelkader, Blackwell, Labanc - Robertson, T. Moore, Garland - Donato, Drury, T. Thompson - Robinson, Rooney, Chmelevski - B. Boyle. Trenér: Jack Capuano.

Německo: Brückmann - Seider, M. Müller, Holzer, J. Müller, Nowak, Wagner, Gawanke, Bittner - Rieder, Krämmer, Kühnhackl - Noebels, Pföderl, L. Reichel - Eisenschmid, Kahun, Plachta - Peterka, Loibl, Kastner. Trenér: Toni Söderholm.

Norsko - Kazachstán 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 28. Valkvae Olsen (Trettenes, Holös), 42. Espeland (Trettenes, Rosseli Olsen), 59. M. Olimb (K. A. Olimb) - 16. Ševčenko (Svedberg). Rozhodčí: Fraňo, Šír - Hynek (všichni ČR), Synek (SR). Vyloučení: 3:1, navíc Röymark (Nor.) 10 min. Využití: 1:0. Bez diváků.

Norsko: Haukeland - Lilleberg, Holös, Lesund, Espeland, Kaasastul, Krogdahl, Bull - M. Olimb, K. A. Olimb, Rosseli Olsen - Olden, Trettenes, T. Lindström - Pettersen, Haga, Valkvae Olsen - Röymark, Salsten, Kristiansen. Trenér: Petter Thoresen.

Kazachstán: Bojarkin - Dietz, Makljukov, Svedberg, Blacker, Šalapov, Stěpaněnko - Ševčenko, Sagadějev, Akolzin - N. Michajlis, Valk, Starčenko - Šin, Šestakov, Rymarev - Panjukov, Asetov, Gurkov - Lichotnikov, Petuchov. Trenér: Jurij Michajlis.