41:06 Sedlák (Tomášek)
45:46 Košťálek (Červenka + Špaček)
58:59 Kubalík (Špaček + Košťálek)
31:18 Muchametov (Muratov + Kajyržan)

Dobrý den, vítejte při sledování on-line přenosu z utkání základní skupiny B v rámci MS v hokeji mezi Českem a Kazachstánem. Zápas začíná v neděli 14. května v 19:20.

Úvodní sestavy:

Česko: Langhamer (Vejmelka) - Kempný, Kundrátek, Dvořák, Košťálek, Jordán (A), Zbořil, Knot, Němeček - Červenka (C), Kubalík, Chytil - Smejkal, Špaček, Kaut - Sedlák, Sobotka (A), Tomášek - Flek, Černoch, Voženílek.
Trenér: Kari Jalonen

Kazachstán: Šutov (Bojarkin) - Danijar, Beketajev (A), Polochov, Orechov, Koroljov, Gajtamirov, Butěnko, Dichanbek - Starčenko (C), Šestakov, Rymarev - Michajlis (A), Savickij, Grenc - Omirbekov, Musorov, Rachmanov - Kajyržan, Muchametov, Muratov.
Trenér: Galym Mambetaliev

Rozhodčí: Holm, Langin - Hofer, Niittyla.

Česko si na úvod šampionátu připsalo důležité vítězství. V derby proti Slovensku sice v první třetině dvakrát prohrávali, ale ještě do konce úvodní periody dokázali otočit na 3:2. Další gól již poté nepadl, a tak česká reprezentace slaví tři body.

Filip Chytil,  Roman Červenka, Dominik Kubalík a Tomáš Dvořák slaví gól v zápase Česko - Slovensko na MS 2023
Filip Chytil, Roman Červenka, Dominik Kubalík a Tomáš Dvořák slaví gól v zápase Česko - Slovensko na MS 2023 | Foto: ČTK

Kazachstán byl rovněž na začátek úspěšný. Proti Norsku sice musel dotahovat dvoubrankové manko, ale na konci druhé a poté ve třetí třetině srovnal na 3:3.  V samostatných nájezdech následně rozhodl o bodu navíc pro Kazachy Roman Starčenko.

Pavel Akolzin slaví gól na mistrovství světa 2021
Pavel Akolzin slaví gól na mistrovství světa 2021 | Foto: Reuters

Český celek zvládl přestřelku v první třetině s východními sousedy…

Další posily pro český tým ze zámoří již nedojedou. Na soupisku tak byli přidáni Martin Kaut a Daniel Voženílek.

Filip Chlapík dnes po hitu Kocha chybí v sestavě. Ve druhé pětce jej tak nahradí Martin Kaut.

Tabulce české skupiny vévodí Švýcaři, kteří mají po dvou zápasech 6 bodů a skóre 10:0.

V dnešních zápasech si připsali povinné výhry oba zámořské výběry..

Velký obdiv si zaslouží Jiří Smejkal, který nastupuje se sdrátovanou čelistí a vyraženými zuby..

Oba týmy jsou již přítomny na ledové ploše a za malý moment začínáme. Český výběr nastoupí v červených dresech a Kazaši obléknou bílé trikoty.

Utkání právě začalo.

0:10

Do útočného pásma vtrhl jako první český tým a nakonec z levého kruhu pálil Červenka. Šutov si ale prostor na přední tyči pohlídal.

0:45

Z podobné pozice nyní vystřelil Chytil, ale Šutov byl i tentokrát úspěšný a rána na vzdálenější tyč vyrazil.

1:39

Lukáš Sedlák to přehnal s agresivitou a zbytečně přistrčil soupeře na mantinel. Za to si odpyká dvě minuty za naražené na hrazení.

1:59

Kundrátek teď vyhazuje puk a český celek se osvobozuje a může vystřídat.

2:11

Beketajev podrazil při obranné práci Černocha a síly na ledě se vyrovnají. Následuje menší trest za nedovolené bránění.

2:48

Roman Červenka se pokusil vystřelit přes obránce, ale ránu z mezikruží opět kryl Šutov.

3:00

První velká možnost pro český tým. Ronald Knot dostal nabito na pravý kruh a jeho projektil zastavila až pravá tyč.

3:39

Vyloučený Sedlák je na ledě a Čechům začíná hodně zkrácená přesilová hra.

4:11

Jenže Kazaši Čechy do další šance nepustili a vyloučený Beketajev se rovněž vrátil do hry. Pokračuje se znovu v pěti proti pěti.

4:50

Český tým pokračuje v útočné aktivitě a ve velké šanci se ocitl mezi kruhy Zbořil. Šutov si ale připisuje další výtečný zásah.

5:45

Čtvrtá formace Česka nebyla v útočné třetině úspěšná a vpřed již pospíchají pro změnu Kazaši.

6:23

Kubalík zpoza brány posílal kotouč do předbrankového prostoru, ale touš prošel až na modrou čáru, odkud pálil Kempný. Šutov ale udržel puk ve své výstroji.

6:33

Kempný další ranou od modré napálil soupeřova hráče, od kterého se puk odrazil do neutrální zóny.

7:13

Kempný tentokrát nabízel puk na teč Červenkovi, avšak ten touš nezasáhl. Nahození českého beka tak končí u Šutova.

7:49

Druhá formace Čechů nyní zamkla Kazachy, ale Špaček ani Kaut kotouč za záda Šutova nedostali.

8:48

Česko dává gól! Češi se už z této akce ujímají vedení. Sobotka posunul od mantinelu touš na modrou čáru, kde udělal s pukem pár kroků JAKUB ZBOŘIL, který poté povedenou ranou do horní části brány otevírá skóre. Asistence: Vladimír Sobotka, Lukáš Sedlák.

9:50

Starčenko se sice hodně diví, ale sudí nakonec pískají zakázané uvolnění.

10:12

Další rána českého týmu od modré čáry prosvištěla kolem pravé tyče, ale Češi pokračují v tlaku.

10:47

Tomáš Kundrátek prudkou ranou vypálil od modré čáry, nicméně jeho projektil mířil nad svatyni Šutova.

11:29

Česká defenzíva srazila pokus Kazachů do ochranné sítě a vhazovat se bude po pravici Langhamera.

11:55

Snad poprvé jsou Kazaši delší dobu v útočném pásmu, ale český tým i nadále odolává.

12:05

Nakonec se hosté odhodlali k nahození od modré čáry, nicméně Langhamer puk sebral zpod nohou obránců.

12:34

Beketajev je dnes podruhé vyloučen. Tentokrát vyfasoval menší trest za hákování.

13:11

Košťálek dostal nabito na vrchol pravého kruhu, avšak jeho jedovku Šutov ukryl ve výstroji.

13:37

Přihrávka na Sobotku neprošla a Kazaši se osvobozují vyhozením přes všechny čáry.

14:14

Češi budou hrát dvojnásobnou přesilovku. Šestakov si odsedí dvě minuty za podrážení.

14:32

Červenka to zkoušel ranou bez přípravy z úhlu, ale bohužel netrefil bránu.

14:34

Kazaši nejhorší přežili a Beketajev se vrátil na led. Pokračuje klasická přesilovka Čechů.

15:25

Česko dává gól! Češi přeci jen využívají početní výhodu a odskakují na rozdíl dvou branek. Michal Kempný ze středu posunul puk na pravý kruh, odkud bez přípravy vypálil DOMINIK KUBALÍK a jeho střela zapadl k přední tyči. Asistence: Michal Kempný.

16:33

Knot v nouzi nahazoval od modré čáry, ale jeho pokus nemohl Šutova ohrozit.

16:47

Nyní již Šutov ukryl další ránu Čechů a vhazovat se bude v obranné pásmu Kazachů

17:44

Rozhodčí přerušují hru a pískají přihrávku rukou. Vhazovat se bude před Šutovem.

17:57

Ránu z kazašské poloviny v pohodě lapil Langhamer a raději touš podržel v lapačce. Vhazování po pravici českého brankáře.

18:08

Starčenkova střela byla přizdvižena do ochranné sítě a je nařízeno další buly před Langhamerem.

18:47

Jordán zachytil přihrávku zpoza brány a vpřed může vyrazit český celek.

19:00

Probíhá poslední minuta první třetiny.

19:25

Langhamer dobře zareagoval na teč před bránou a český tým nakonec dostal touš do bezpečí.

20:00

Skončila první třetina.

Je za námi úvodní perioda zápasu. V ní byl jasně aktivnější český celek, který sice své několik střeleckých pokusů v gól nepřetavil, ale v první tutovce se již skóre měnil. V 9. minutě si první gól v reprezentaci připsal Jakub Zbořil. Český výběr následně pokračoval v aktivní hře a odměnou mu byla využita přesilovka, o což se zasloužil Dominik Kubalík. Kazaši toho směrem vpřed příliš nepředvedli, a tak Langhamer nemusel tasit vážnější zákrok. Do kabin tak jde Česko s dvoubrankovým náskokem.

20:01

Začala druhá třetina.

20:22

Šestakovovi se nepovedlo dostat puk z pásma a z pravé strany mohl pálit Kubalík. Jeho rána ale Beketajev přizvedl do ochranné sítě.

20:54

Kubalík startoval do úniku, ale u puku byl rychleji Šutov, který jej poslal do rohu kluziště.

21:23

Koroljov od modré čáry trefil bránícího Kauta, od kterého se puk odrazil do středního pásma.

21:53

Tomášek jen protečoval do útočné třetiny a spolu se svými kolegy odjíždí na střídačku, odkud naskakují čerstvé síly.

22:51

Obrovská šance pro Daniela Voženílka. Ten dostal kotouč do jízdy mezi kruhy a poté se snažil bekhendem zasunout za Šutova. Kazašský brankář ale betonem vytlačil touš mimo.

23:40

Bekhendem se posléze snažil zakončit Červenka z mezikruží, nicméně jeho pokus byl sražen do ochranné sítě.

23:43

A další sražená rána. Tentokrát se kotouč v síti ocitl po teči Kubalíkovy střely a následuje další buly před Šutovem.

24:11

Pas Orechova přišel z obranné poloviny, a tak se píská zakázané uvolnění Kazachstánu.

24:35

Tomáš Dvořák si nabruslil do dobré pozice mezi kruhy, ale nakonec svým pokusem minul levou tyč kazašské svatyně.

25:25

Zbořil nepřihrál přesně na Černocha a puku se tak na vlastní polovině zmocnili Kazaši.

26:24

Voženílek od pravého hrazení našel na pravém kruhu Knota, jenž poslal svou ránu do boční sítě.

26:38

Do akce musel nyní i Langhamer, jenž přikryl puk po zajímavé akci. Po komerční pauze se bude vhazovat v obranném Čechů.

27:06

Sedlák rychle vlétl do pásma, ale nakonec nechal puk za sebou. Červenka se posléze ještě snažil zachránit situaci, avšak k puku měl dál než Kazaši.

27:46

Češi se teď dlouho drželi před Šutovem, ale k jeho ohrožení nedošlo. Poté se sami špatným pasem připravili o pásmo.

28:24

Zbořil to udělal velmi dobře, když se na modré zbavil elegantní kličkou soupeře a poté ještě bekhendem prověřil Šutova.

29:24

Před kazašskou střídačko se strhl litý boj o puk. Po vydolování jej krátce drželi hosté, ale posléze byl puk odpálen na střídačku Kazachstánu.

29:33

Flek bleskově předal na vrcholu kruhu Sedlákovi, jenž ovšem z první Šutova nepropálil.

30:19

Flek ujížděl sám na Šutova a před zakončením byl faulován. Sudí ukazuje trestné střílení.

30:19

Dominik Kubalík se ujal exekuci nájezdu a zleva si najížděl na Šutova. Poté se snažil touš zasunout mezi nohy, ale trefil pouze beton hostujícího brankáře.

31:18

Kazachstán dává gól! Teď mrzí Kubalíkův neproměněný nájezd dvojnásob, jelikož je tady snížení hostů. Kazaši ještě udrželi pásmo, poslali do doprava, kde po rychlé kombinaci přihrál puk z kruhu na střed Muratov MAXIMU MUCHAMETOVI, jenž poté bekhendem procedil touš mezi betony Langhamera. Asistence: Batyrlan Muratov a Dinmuchamed Kajyržan.

32:58

Velké šance na obou stranách! Zleva nejprve jeli do přečíslení Češi. Voženílek dlouho čekal na pas pro Fleka, ale na poslední chvíli zasáhl kazašský bek. Z protiútoku uháněl na Langhamera Michajlis, ale český gólman jeho sólo bravurně vychytal.

33:57

Český výběr se znovu snaží dostat se na rozdíl dvou gólů, ale útočná aktivita v pásmu zatím kýžené ovoce nepřináší.

34:52

Češi se stále drží v útočném pásmu, ale k ohrožení Šutova se zatím nedostávají.

35:37

Sobotka ostrým hitem dohrál soupeře a od zadního hrazení se kotouč odrazil k Šutovovi, jenž jej pohotově přikryl pod lapačku.

35:40

Knot pálil krátce po vyhraném buly, ale svou ranou netrefil svatyni Kazachů.

36:24

Sobotka spíš nahazoval od modré čáry na Šutova a ten puk nakonec před Dvořákem udržel v rukavici.

36:47

Voženílek odvedl v pásmu výbornou práci, udržel puk, rozdal přihrávky a nakonec se ještě dostal k zakončení. Šutov však odolal a kotouč udržel ve výstroji.

37:15

Češi za bránou ztratili puk a hosté jej okamžitě posílali před Langhamera. Tam se ale nikdo v bílém dresu ke střele nedostal.

37:58

Kundrátek zachytil vyhození hostů na polovině a okamžitě rozehrává další akci českého výběru.

38:44

Košťálek svým nahozením nedostal puk přes Muratova, ale Češi se i nadále drží v pásmu.

39:00

39:29

Dvořák od modré čáry vyslal dva nepříjemné pokusy, nicméně Šutov další puk za svá záda nepustil.

40:00

Skončila druhá třetina.

I prostřední dějství je minulostí. V ní nejprve Voženílek mohl zvýšit náskok, ale samostatný únik zlikvidoval Šutov. Po polovině zápasu uháněl sám na Šutova Flek a po faulu na jeho osobu bylo nařízeno trestné střílení. Při něm si ale vylámal zuby na Šutovovi Dominik Kubalík. A o minutu později tak přišel trest. Rychlou kombinaci Kazachů zakončil bekhendem mezi nohy Langhamera Maxim Muchametov. Po dvou třetinách tak platí stav 2:1 pro Česko.

40:01

Začala třetí třetina.

40:09

Hned v úvodu poslední periody je tady icing Kazachstánu, který hru přesouvá před brankáře Šutova.

40:24

Z levého kruhu nepříjemně pálil Starčenko, avšak kazašská ikona minula těsně zadní tyč.

40:50

Kempný se šikovně odrazem o beton zpoza brány snažil překvapit Šutova, ale ten situaci nakonec zvládl.

41:06

Česko dává gól! Tohle je velmi důležitá branka, která dává Čechům větší klid na hokejky. David Tomášek zachytil touš rukavicí, poté jej předal na levý kruh LUKÁŠI SEDLÁKOVI, který křižnou ranou na zadní tyč překonal Šutova potřetí. Asistence: David Tomášek.

42:40

Černoch se marně natahoval za přihrávkou a k puku se tak dostávají opět kazašští hokejisté.

43:25

Obrovská šance Kazachů na kontaktní branku! Rymarev zpoza brány posílal pas na úplně volného Danijara, který v tutovce nepřekonal Langhamera.

44:25

David Tomášek byl faulován u hrazení Polochovem. Kazašský hokejista dostává menší trest za krosček.

44:39

Kazaši vydolovali puk v souboji za bránou a vyhazují jej až k Marku Langhamerovi.

44:51

Český celek nyní nemůže pokračovat v akci. Sudí postřehli ofsajd a nařizují buly ve středním pásmu.

45:17

Češi si dlouho vyměňovali puk až od modré vypálil Košťálek. Jeho rána ale byla zablokována.

45:46

Česko dává gól! Český tým míří za výhrou a využitá přesilovka znamená tříbrankový náskok. Češi dlouho kombinovali v pásmu až poněkolikáté nabil Červenka JANU KOŠŤALKOVI, jenž propálil vše, co mu stálo v cestě a puk končí až v síti. Asistence: Roman Červenka, Michal Špaček.

48:08

Michajlisovo nahození se odrazilo od zadního mantinelu nebezpečně před Langhamera, ale nakonec se píská zakázané uvolnění.

48:29

Pátý gól měl na hokejce Tomáš Dvořák, ale rána z dobré pozice z levého kruhu skončila na Šutovovi.

49:37

Koroljov nyní vypálil na Langhamera, ale ten jeho pokus dobře viděl a vyrazil puk do ochranné sítě.

49:50

Sedlák byl u hrazení přidržen soupeřem, ale u sudích tento zákrok prošel a pokračuje se dál bez přerušení.

50:54

Nahození od modré čáry ve finále neohrozilo českou bránu, jelikož sudí odpískali postavení útočícího hráče v brankovišti.

51:23

Hosté se několikrát snažili zastavit Špačka, ale ten vlétl jako vítr do pásma, ale Šutova nepřekonal.

51:39

Nechybělo mnoho a Češi mohli přidat pátý gól! Smejkal ovšem po dobré přihrávce z mezikruží netrefil.

52:52

Hosté čekají s pukem za vlastní bránou a čekají na dostřídání. Poté mohou rozjet další útočnou akci.

53:22

Kubalík se Sobotkou dobrým napadáním narušili rozehrávku Kazachstánu, který až nyní vyváží puk.

54:16

Butěnko si nyní odpyká dvě minuty za držení a český tým má k dispozici další početní výhodu.

54:40

Sedlák rychle předal zpoza brány puk do mezikruží Kautovi, jenž ale Šutova nepřekonal.

55:24

Michael Špaček měl na hokejce pátý gól! Na levý kruh dostal ideální pas a pohotově vypálil. Šutov se ale výtečně přemístil a vyrážečkou parádně touš vyrazil do ochranné sítě.

55:43

Šestakov se snažil zleva protáhnout do zakončení, ale Langhamer byl pozorný a puk za svá záda nepustil.

56:14

Kazachstán přežil další oslabení a hraje se opět v pěti proti pěti.

56:39

Ofsajd zastavuje akci Kazachů a Rymarev tak nemůže pokračovat v akci. Vhazování ve středním pásmu.

57:24

Voženílek byl jasně držen a Šestakov si odpyká menší trest za držení.

57:51

Košťalkovi nyní unikl puk na modré a hosté se hnali do přečíslení. Košťálek ale svou chybu napravil svým tělem zamezil přihrávce do tutovky.

58:10

Grenc se ještě provinil podrážením a odsedí si dvě minuty.

58:59

Česko dává gól! Češi si dlouho a chytře vyměňovali puk v útočném pásmu až přišla nabídka na levý kruh, kde se do puku opřel DOMINIK KUBALÍK a prudkou ranou napálil touš pod břevno. Asistence: Michael Špaček, Jan Košťálek.

59:00

Probíhá poslední minuta zápasu.

59:30

Pokračuje ještě klasická přesilovka českého týmu, ale o vítězi již je rozhodnuto.

60:00

Utkání právě skončilo.

Je dobojováno. Češi si v první třetině vypracovali dvoubrankový náskok, když se nejprve trefil Jakub Zbořil a po něm také Dominik Kubalík. Ve druhé třetině měli Češi šance na zvýšení náskoku, tu největší Kubalík, který neproměnil v polovině zápasu trestní střílení. O minutu později poté přišel trest, když snížil Maxim Muchametov.

V poslední třetině domácí rozhodli o své výhře. Krátce po pauze se prosadil Lukáš Sedlák. Ve 46. minutě poté bombou od modré přidal čtvrtý gól Jan Košťálek a v čase 58:59 pečetil výhry z přesilové hry opět Dominik Kubalík. Česko tak bere za výhru 5:1 tři body a řadí se na třetí místo ve své skupině.