Dva zápasy, skóre 10:0. Švýcaři na MS řádí, dvě výhry mají i Dánové

14. 5. 2023 18:22
Švýcarští hokejisté vyhráli na mistrovství světa v Rize nad Norskem 3:0, mají na kontě po dvou zápasech plný počet bodů a ještě na turnaji neinkasovali.
Andrea Glauser dává gól v utkání Švýcarsko - Norsko na MS 2023
Andrea Glauser dává gól v utkání Švýcarsko - Norsko na MS 2023 | Foto: Reuters

Gólem a asistencí se na vítězství podíleli obránce Andrea Glauser a útočník Dario Simion. Brankář Robert Mayer ze Ženevy, jenž se narodil v Havířově, udržel ve svém čtvrtém utkání v kariéře na MS a druhém v pozici jedničky poprvé čisté konto.

Švýcaři navázali na sobotní výhru nad nováčkem Slovinskem 7:0, kdy neinkasoval Leonardo Genoni. Norové hráli také druhý zápas ve dvou dnech po prohře s Kazachstánem 3:4 po samostatných nájezdech.

Tým kouče Patricka Fischera, který bude v úterý proti Kazachstánu moci využít ofenzivní hvězdu Kevina Fialu z Los Angeles a ještě vyhlíží jako posily z New Jersey beka Jonase Siegenthalera a útočníka Nica Hischiera, se ujali vedení v čase 8:13. Mirco Miranda nabil mezi kruhy Simionovi, který prostřelil Jonase Arntzena.

Zvýšit náskok mohl Christian Marti. Potom se Švýcaři ubránili v oslabení a v 17. minutě se radovali z druhého gólu, ale předčasně. Branka Janise Mosera po trenérské výzvě Tobiase Johanssona neplatila kvůli ataku na norského gólmana. Švýcaři se ale dočkali 32 sekund před koncem první části, kdy si na Mirandovu přihrávku najel Glauser a zblízka skóroval.

V druhé části nejdříve odolali Norové v oslabení a pak nevyužili tří vyloučení soupeře včetně půlminutové přesilovky pěti proti třem. Před druhou pauzou ještě Mayer kryl šanci Ludviga Hoffa.

V úvodu druhé části mohl snížit v oslabení Mathias Trettenes, ale trefil brankovou konstrukci. Potom Norové nevyužili ani přesilovku. Sice se pak v dalším oslabení ubránili, ale 134 sekund před koncem při power play Norů dovršil výsledek do prázdné branky Nino Niederreiter.

Dánové přetlačili Francii

Hokejisté Dánska porazili na mistrovství světa Francii 4:3 v prodloužení a vyhráli tak i druhý zápas na turnaji. Utkání skupiny A v Tampere rozhodl v čase 61:43 útočník Patrick Russel, který využil třetí přesilovou hru. Dánsko má na kontě pět bodů, Francie tři. Na úvod totiž porazila Rakousko v prodloužení.

Francouzi začali aktivně, střelecky se ale prosazoval soupeř. Zbytečný faul Fabreho v útočné třetině potrestal Ehlers, který si tak připsal třetí gól na turnaji.

Poté dostal Claireaux, který působil ještě na začátku této sezony v prvoligovém Zlíně, pětiminutový trest za nedovolený atak na Ehlerse a Dánové se opět prosadili v početní výhodě. Po dorážce vlastní zblokované střely překonal Ylönena pohotový Boedker.

V závěru první části mohli Seveřané vedení navýšit ve dvojnásobné početní výhodě, třetí gól ale nepřidali. Blízko k němu měl Niclas Jensen, jednou trefil tyč a podruhé jej vychytal Ylönen.

I díky tomu mohl ve 25. minutě Leclerc, který se dostal do sestavy místo vyloučeného Claireauxe, po ideální přihrávce od Recha snížit. Ve 29. minutě se dostal Rech do brejku, bekhendovým blafákem překonal Dichowa a vyrovnal.

Dánsko ale dokázalo rychle odpovědět a po chybné rozehrávce Onna se prosadil Olesen. Francie ale ještě ve druhé části opět vyrovnala, 29 sekund před odchodem do kabin se o to postaral pohotový Addamo.

Ve třetí třetině se mohli Francouzi posunout do vedení ve dvou početních výhodách, fauly Marcuse Lauridsena ale potrestat nedokázali. V prodloužení byl poté vyloučený Chakiachvili a Dánsko potvrdilo, že přesilovky se mu na šampionátu zatím daří. Russel prostřelil Ylönena a využil pátou výhodu na turnaji.

Mistrovství světa v hokeji:

Skupina A (Tampere):

Francie - Dánsko 3:4 v prodl. (0:2, 3:1, 0:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 26. Leclerc (Rech, Boudon), 29. Rech, 40. Addamo (Boscq, Gallet) - 9. N. Ehlers (M. Lauridsen, N. Jensen), 19. Boedker (Jensen Aabo, Bau Hansen), 31. Olesen, 62. Russel (M. Lauridsen, N. Ehlers). Rozhodčí: Björk (Švéd.), Kaukokari (Fin.) - Davis (USA), Ondráček (ČR)⁠. Vyloučení: 4:3, navíc Claireaux (Fr.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:3. Diváci: 4542.

Francie: Ylönen - Boscq, Gallet, Chakiachvili, Llorca, Onno, Crinon, Guebey - T. Bozon, Texier, Addamo - Fabre, Perret, Claireaux - Rech, Boudon, Bertrand - K. Bozon, Treille, Ritz - Leclerc. Trenér: P. Bozon.

Dánsko: Dichow - Lassen, M. Lauridsen, Jensen Aabo, A. Koch, M. Jensen, O. Lauridsen, Krogsgaard - N. Ehlers, Russell, N. Jensen - Boedker, Poulsen, Storm - Andersen, Aagaard, Moelgaard - Olesen, Wejse, Bau Hansen. Trenér: H. Ehlers.

Skupina B (Riga):

Norsko - Švýcarsko 0:3 (0:2, 0:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 9. Simion (Miranda, Glauser), 20. Glauser (Miranda, Simion), 58. Niederreiter (Ch. Bertschy, Richard). Rozhodčí: Sewell (Brit.), Hribik - Hynek (oba ČR), Briganti (USA). Vyloučení: 6:7. Bez využití: Diváci: 3232.

Norsko: Arntzen - Nörstebö, Lilleberg, Johannesen, Björgvik Holm, Krogdahl, Kasastul - Valkvae Olsen, Vikingstad, Berg-Paulsen - E. Salsten, H. Salsten, Hoff - Olden, Trettenes, Martinsen - Granath, K. A. Olimb, Haga. Trenér: T. Johansson.

Švýcarsko: Mayer - Marti, Kukan, Moser, Glauser, Geisser, Loeffel, Fora - Niederreiter, Corvi, Herzog - Senteler, Malgin, Ambühl - Miranda, Haas, Simion - Thürkauf, Richard, Ch. Bertschy. Trenér: Fischer.