Dánové potupili Kazachstán, Slováci těsně prohráli s Německem

14. 5. 2022 13:55
Hokejisté Dánska vstoupili vítězně do mistrovství světa, v Helsinkách deklasovali Kazachstán 9:1. Favorit rozhodl zápas skupiny A proti nováčkovi mezi elitou již v první třetině, v 5. minutě vedli Dánové 3:0. Švýcaři vstoupili do turnaje ve Finsku jasnou výhrou 5:2 nad Itálií. Slováci prohráli s Německem 1:2.
Mathias Bau, Patrick Bjorkstrand a Nicolai Meyer slaví gól proti Kazachstánu.
Mathias Bau, Patrick Bjorkstrand a Nicolai Meyer slaví gól proti Kazachstánu. | Foto: Reuters

Dánsko se dostalo do vedení již po 123 sekundách hry, kdy Šutova v kazašské brance překonal pohotově dorážející Bjorkstrand. Na konci čtvrté minuty potrestal chybu soupeře v rozehrávce Scheel a hororový vstup Kazachstánu do turnaje zakončil přesnou střelou v přesilové hře Blichfeld . V čase 4:51 tak bylo o osudu utkání prakticky rozhodnuto.

Kazaši se v útočném pásmu výrazněji předvedli až při vyloučení Jensena Aaboa, brankáře Dahma však překonat nedokázali. Dánsko se poté ubránilo i podruhé v oslabení a ve druhé třetině postupně navyšovalo vedení. Nejprve se po samostatné akci prosadil Storm, poté si Šutov nešťastně usměrnil za svá záda Jakobsenovu přihrávku a zápas pro něj předčasně skončil.

Do branky se postavil Rumjancev, i on ale brzy inkasoval. V přesilovce jej prostřelil Blichfeld, který zopakoval úspěšné zakončení z první třetiny. Účet druhé části poté uzavřel při signalizované početní výhodě Larssen. Solidní šanci na snížení měl jen Orechov, který za stavu 0:5 trefil tyč.

Dánové pokračovali v pohodové hře a po 43 sekundách třetí třetiny přidali další gól. Následně mohl snížit z brejku Asetov, Dahm ve spolupráci s jedním ze spoluhráčů udrželi puk před brankovou čárou. V 51. minutě zkompletoval hattrick Blichfeld, opět se prosadil v přesilovce. Kazaši se čestného gólu dočkali v 59. minutě, kdy v oslabení připravil Dahma o čisté konto Savickij.

Slováci dotahovali marně

Slovensko i Německo nastoupily do utkání prakticky v totožných sestavách jako v pátek, v brance opět dostali šanci Rybár a Grubauer.

Jako první inkasoval Rybár, ale až ve druhé třetině. Plachtovu přihrávku na Stützleho si do branky srazil vracející se Jánošík. O pět minut později se Němci prosadili podruhé, když se po rychlém protiútoku prosadil pohotově dorážející Pföderl.

Slováci přidali a ve 32. minutě se podařilo Pospíšilovi po rychlém objetí branky snížit. Grubauer se nestačil přesunout k druhé tyči. Vyrovnat mohl Roman, brejk třineckého útočníka ale gólman Seattlu zlikvidoval.

Oba celky dostaly výhodu přesilových her pět na tři, ani jeden ji ale nedokázal využít. Slováci se v závěru tlačili do útoku, byli střelecky aktivnější, vyrovnat se jim ale nepodařilo ani při power play. Německo po páteční porážce s Kanadou poprvé bodovalo.

Švýcaři si rychle vybudovali náskok

Favorit utkání Švýcarsko šel do vedení už po 49 vteřinách od úvodního buly. Simion přihrál na modrou čáru najíždějícímu Malginovi a ten střelou z kruhu otevřel skóre.

V závěru úvodní třetiny přidali Švýcaři další dvě trefy. Nejprve Thürkauf před brankou zužitkoval Corviho nahrávku z rohu hrazení a poté Ambühl usměrnil do sítě střelu Siegenthalerovu, který asistoval u všech tří úvodních gólů svého týmu.

V 27. minutě Švýcarsko opět udeřilo. Kurashev vypálil od modré a Thürkauf se díky teči trefil podruhé. Italové se poprvé prosadili až v 49. minutě. Hannoun vystřelil z kruhu a Glira tečí překonal gólmana Berru.

V předposlední 59. minutě přidaly oba týmy po jedné trefě. Nejdříve Meier od mantinelu našel před brankou najíždějícího Hischiera a švýcarský kapitán se nemýlil. Konečné skóre stanovil z dorážky v přesilové hře Hannoun.

V neděli se Švýcaři představí proti Dánům, Itálii čeká Kanada.

Mistrovství světa v hokeji ve Finsku:

Skupina A (Helsinky):

Dánsko - Kazachstán 9:1 (3:0, 4:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 3. Bjorkstrand (Bau Hansen, Larsen), 4. Scheel, 5. Blichfeld (Ehlers, M. Lauridsen), 23. Storm (Ehlers, Jensen Aabo), 27. Jakobsen (Aagaard), 30. Blichfeld (Ehlers, M. Lauridsen,), 40. Larsen (Bau Hansen, M. Lauridsen), 41. Regin (O. Lauridsen, Storm), 51. Blichfeld (M. Lauridsen, Bau Hansen) - 59. Savickij (Šesťakov). Rozhodčí: Dehaen (Fr.) Ansons - Zunde (oba Lot.), Niittylä (Fin.). Vyloučení: 4:8. Využití: 4:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 3035.

Dánsko: Dahm - Lassen, M. Lauridsen, O. Lauridsen, Jensen Aabo, Larsen, N. Jensen - Ehlers, Nielsen, Blichfeld - Storm, Scheel, Regin - Bjorkstrand, Bau Hansen, Meyer - Aagaard, Jakobsen, Poulsen. Trenér: Heinz Ehlers.

Kazachstán: Šutov (27. Rumjancev) - Svedberg, Samat Danijar, Blacker, Orechov, Šalapov, Metalnikov - Akolzin, Šesťakov, Ševčenko - N. Michajlis, Valk, Rachmanov - Starčenko, Savickij, Sagadějev - Petuchov, Panjukov, Gurkov - Asetov, . Trenér: Jurij Michajlis.

Švýcarsko - Itálie 5:2 (3:0, 1:0, 1:2)

Branky a nahrávky: 1. Malgin (Simion, Siegenthaler), 18. Thürkauf (Corvi, Siegenthaler), 20. Ambühl (Siegenthaler, Scherwey), 27. Thürkauf (Kurashev, Scherwey), 59. Hischier (Meier, Bertschy) - 49. Glira (Hannoun, McNally), 59. Hannoun (S. Kostner, Petan). Rozhodčí: Hansen (Nor.), Staňo (Slovin.) - Seewald (Rak.), Špůr (ČR). Vyloučení: 2:2. Využití: 0:1. Diváci: 3641.

Švýcarsko: Berra - Siegenthaler, Kukan, Moser, Fora, Glauser, Geisser, Egli, Marti - Meier, Hischier, Bertschy - Suter, Simion, Malgin - Ambühl, Herzog, Corvi - Kurashev, Scherwey, Thürkauf. Trenér: Patrick Fischer.

Itálie: Bernard - Spornberger, Di Perna, Miglioranzi, Pietroniro, Glira, Gios, Casetti - Sanna, S. Kostner, Petan - Frank, Mantenuto, Insam - McNally, Hannoun, Frigo - Deluca, D. Kostner, Traversa - Mantinger. Trenér: Greg Ireland.

Slovensko - Německo 1:2 (0:0, 1:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 32. Pospíšil (Jánošík, Tamáši) - 22. Plachta, 27. Pföderl (Noebels). Rozhodčí: Heikkinen (Fin.), Öhlund - Yletyinen (oba Švéd.), Sormunen (Fin.). Vyloučení: 3:2. Bez využití. Diváci: 4387.

Slovensko: Rybár - Čerešňák, Rosandič, Nemec, Ivan, Jánošík, Grman, Gachulinec - Krištof, Lantoši, Tatar - Slafkovský, Roman, Regenda - Tamáši, Lunter, Pospíšil - Minárik, Liška, Takáč. Trenér: Craig Ramsay.

Německo: Grubauer - Seider, M. Müller, Holzer, J. Müller, Wissmann, Wagner, Bittner - Stützle, Plachta, Ehliz - Michaelis, Pföderl, Noebels - Loibl, Schmölz, Fischbuch - Kastner, Soramies, Ehl. Trenér: Toni Söderholm.