Úspěch už by byl potřeba, vědí Češi. A Antošova tvrdá kritika? To nepomáhá

Daniel Poláček Daniel Poláček
3. 6. 2021 9:33
České hokejisty v Rize spojuje s tuzemskými fanoušky pozoruhodný fakt. Všichni sledovali české úspěchy na mistrovství světa pouze z televize. Naopak Finům, čtvrtfinálovým sokům Česka, zkušenosti nechybějí.
Žádný z českých reprezentantů v Rize nemá medaili ze seniorského mistrovství světa.
Žádný z českých reprezentantů v Rize nemá medaili ze seniorského mistrovství světa. | Foto: Reuters

Riga (od našeho zpravodaje) - Na předloňském šampionátu hnali reprezentaci dopředu Michael Frolík a Jakub Voráček. Oba osobně zažili medailovou éru českého hokeje.

I o rok předtím dorazili pamětníci - Roman Červenka, David Krejčí, Tomáš Plekanec a Jakub Krejčík.

Nejinak tomu bylo v roce 2017, 2016… Letos nastal zlom. Čekání na medaili z velkého turnaje trvá tak dlouho, že v současné reprezentaci není nikdo, kdo by takový cenný kov sám získal. Už devět let nevycházejí mistrovství světa ani ojedinělejší akce, jako je olympiáda či Světový pohár.

"Nemáme ani moc kluků, kteří ve svých současných rolích hráli čtvrtfinále," uznává kapitán výběru Jan Kovář.

On sám si dobře vybavuje poslední čtvrtfinále proti Finům z domácího šampionátu 2015. K výhře 5:3 pomohl stejně jako Jaromír Jágr dvěma góly. "Byl to jeden z mých nejlepších výkonů v nároďáku. Ta atmosféra, ten zápas… bylo to neuvěřitelné," rozzáří se. "Určitě to chci zažít znovu. Když rozhodčí na konci pískne do píšťalky a vy stojíte na vítězné straně, jsou to ty nejlepší pocity."

Předloni v Bratislavě sahal Kovář po bronzu, letos chce konečně napodobit úspěchy svých předchůdců. Českou kabinu ostatně zdobí nápis "Teď jsme na řadě my", vedle něhož "pózují" s mistrovskou trofejí Jágr a další legendy.

"Na těchto úspěších jsme vyrůstali. Je hezké si připomenout, proč tu jsme," vykládá Kovář.

"Všichni tady chtějí vyhrát, takže nebudeme myslet na to, že teď jsme na řadě my, ale motivace je to velká," přidává obránce Libor Šulák. "Třeba jednou budu vylepený v kabině taky, až bude hrát další generace kluků. Každý touží po medaili. Je to můj největší hnací motor."

Pro upřesnění - pár medailistů Češi přeci jen mají, ale jen v realizačním týmu. Nejvíc vyčnívají trenérští asistenti Martin Straka a Jaroslav Špaček, kteří zažili nespočet mezinárodních úspěchů. Jde ale vítězné know-how předat dál?

"Mentalitu vítěze musejí mít kluci v sobě. My tady každopádně máme šampiony. Kovyho (Kováře), Klokana (Lukáše Kloka)… Ti kluci umějí vyhrávat," připomíná Straka, že řada reprezentantů slavila klubové úspěchy. Jakub Vrána, Michael Špaček a Jiří Smejkal zase mají stříbro alespoň s reprezentační osmnáctkou.

Pro Kováře je důležité, aby spolu s dalšími lídry strhl zbytek nezkušeného mančaftu: "Když kluci uvidí třeba Vrániče (Vránu), že blokuje střely a bojuje, všichni pochopí, že to musejí dělat taky."

Jan Kovář proti Finsku na domácím MS 2015.
Jan Kovář proti Finsku na domácím MS 2015. | Foto: Lukáš Bíba

Nedá se na to dívat

Ve skupinové fázi Čechům leccos drhlo. Někdy dodržování systému, jindy třeba hra v oslabení. Během klání proti Dánsku, které dlouho vedlo 1:0, se ve studiu České televize neudržel expert Milan Antoš a spustil: "Je to hnus, nedá se na to dívat, je to fakt ošklivý."

"Nebudeme si nic nalhávat, předvedená hra zatím neladila," přiznává Kovář. "Ale upřímně, tahle kritika moc nepomáhá. Kluci si to přečtou a pak na ně dolehne ještě větší nervozita. Ale s tím se holt musíme poprat."

Dnešní čtvrtfinále začíná v 19:15 a můžete ho sledovat v našem online přenosu. Finové sice nepřivezli žádnou superhvězdu, ale těží z propracovaného systému. A asi třetina kádru měla v ruce předloňské zlato. Tyhle zkušeností Čechům chybějí.

Ve skupině však po dvou porážkách všechny kritické momenty zvládli. Udrželi nervy. Když museli bodovat, bodovali. "Čtvrtfinále tady v podstatě hrajeme od třetího zápasu," směje se Straka. "Kluci toho hodně zažili. Vždycky si našli cestu, i když se na to třeba nedívalo dobře. Doufám, že jsou teď odolní."

"Úspěch už by byl potřeba," dodává.

Jak to vidí bookmakeři

"Čtvrtfinále českého týmu na MS slibuje vyrovnané utkání. Finsko je posledním obhájcem titulu z roku 2019, v Rize neprohrálo v sedmi zápasech v normální hrací době jediný duel, třikrát šel tým do prodloužení. Seveřané jsou na tom dobře bruslařsky, tým zdobí kvalitní defenziva i zkušenosti, jak šampionát vyhrát. Český tým má zase na soupisce větší individuality, v čele s Kubalíkem, Vránou nebo Hronkem, mužstvu se na turnaji daří otáčet nepříznivé výsledky, což je rovněž hodně cenné. Také český tým si zkusil v Rize dvakrát prodloužení, v obou případech uspěl. Poslední vzájemný duel před šampionátem v Praze pak skončil vítězstvím Čechů 2:1, remíza by tak nebyla na konci zápasu žádným velkým překvapením", říká expert Fortuny Roman Kovařík.

"Remízový duel tuší i naši bookmakeři, kteří vypsali hodně vyrovnané kurzy jak na Finsko (2,6) tak na Česko (2,55), více jasno v tom nemají ani sázkaři. Na vítězství Suomi míří 35 % tiketů, na remízu 10 % a na družinu kouče Pešána 55 %, jenže mezi nimi jsou i sváteční sázkaři, kteří jsou spíš fanoušci a sází za všech okolnosti na Čechy, takže poměr sázek je prakticky hodně vyrovnaný. Kurz na remízu od původního výpisu pak mírně klesá 3,95, vyřazovací souboje bývají o to více svázány taktikou a defenzivnějším pojetím", dodává expert Fortuny Roman Kovařík.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Brazilský exprezident Lula je očištěn, jeho údajná korupční kauza je promlčená

Brazilský soud v pátek definitivně ukončil kauzu, kvůli které strávil bývalý prezident Luiz Inácio Lula da Silva rok a půl ve vězení. Případ s podezřelým převodem luxusního bytu, který podle obžaloby Lula da Silva přijal jako úplatek, je podle soudu totiž promlčený, informovala agentura EFE. Původní rozsudek vloni zrušil nejvyšší soud a nařídil, aby se případem znovu zabývala justice v hlavním městě Brasília. Bývalému prezidentovi se tak definitivně otevřela cesta, aby se mohl letos znovu ucházet o úřad hlavy státu.

Podezřelá transakce s bytem se stala v roce 2011. Promlčecí lhůta činí v těchto případech 16 let. Na šestasedmdesátiletého Lulu se však vztahuje poloviční doba, se kterou brazilské zákony počítají u lidí ve věku nad 70 let.

Podle obžaloby Lula dostal od stavební firmy OAS luxusní byt v přímořské letovisku Guarujá. Výměnou za to bývalý prezident údajně protežoval firmu při zakázkách státní ropné společnosti Petrobras. Za korupci Lula dostal v roce 2018 trest 12 let vězení a za mřížemi strávil 19 měsíců. Propustilo ho rozhodnutí nejvyššího soudu, podle kterého nesmí být uvězněn člověk, který ještě nevyčerpal všechny možnosti odvolání.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

K souostroví Tonga míří loď, která opraví jeho jediný komunikační kabel se zbytkem světa

K tichomořskému souostroví Tonga, které zdevastoval výbuch sopky a vlna tsunami, míří speciální loď, aby obnovila životně důležitý komunikační kabel spojující ostrovy se zbytkem světa. Loď má na místo dorazit v neděli, informovala agentura Reuters.

Loď odplula 20. ledna z Port Moresby na Papui Nové Guineji vzdáleného 5000 kilometrů. Komplikované opravy podmořského kabelu potrvají podle předpokladů několik týdnů.

"Pokud erupce sopky nebo tsunami zasypaly kabel nánosy z mořského dna nebo svahu podmořské hory, může být velmi těžké ho najít nebo vyzvednout," řekl agentuře Reuters Jonathan Brewer, telekomunikační inženýr společnosti Telco2 limited.

Poruchy na 436 aktivních podmořských kabelech na světě jsou běžné a obvykle je možné většinu dat, která jimi proudí, přesměrovat přes jiný kabel, než je závada odstraněna. Ale 105.000 obyvatel souostroví Tonga je závislých jen na jediném kabelu, který je tam natažený z 800 kilometrů vzdáleného Fidži.

Zdroj: ČTK
Další zprávy