Češi? Nebezpeční i emotivní. Dokázali by prohrát s Itálií 0:8, píší ve Finsku

Daniel Poláček Daniel Poláček
2. 6. 2021 20:33
I z pohledu finských médií vyplývá, že čtvrteční čtvrtfinále hokejového mistrovství světa mezi Českem a Finskem v podstatě nemá favorita. Na jedné straně stojí šikovnost, na druhé prověřený systém hry.
Čeští reprezentanti postoupili do čtvrtfinále mistrovství světa s problémy.
Čeští reprezentanti postoupili do čtvrtfinále mistrovství světa s problémy. | Foto: Reuters

Riga (od našeho zpravodaje) - Finové, kteří ve skupině neprohráli po 60 minutách žádný zápas, možná čekali, že ve čtvrtfinále narazí na relativně stravitelné sousto. Nestalo se.

Podle Isma Lahkonena, experta finského deníku Ilta-Sanomat, je naopak čeká "nejhorší možný protivník".

"Když se Češi rozjedou, je těžké je porazit. Mají mohutný ofenzivní arzenál a také bojovníky. Spolu s Ruskem jsou nejlepším týmem druhé skupiny. Ale pokud chcete být nejlepší, musíte zvítězit i nad těmito týmy," prohlásil Lahkonen.

Češi mají ve svém středu několik těžkých kalibrů z NHL - produktivního Dominika Kubalíka, střelce Jakuba Vránu či ofenzivního beka Filipa Hronka.

"Hodně nebezpečný tým. Čeští hráči mají oproti těm finským navrch v šikovnosti," zhodnotil čtvrtfinálového soka Pekka Jalonen z konkurenčního listu Iltalehti. S nadsázkou ale k Čechům dodal: "Povahově jsou dost emotivní, dokážou kohokoliv porazit 8:0, ale taky prohrát 0:8 s Itálií."

Ve skupině svěřenci kouče Filipa Pešána smetli Slováky 7:3 a Švédům při velkém obratu nadělili za jedinou třetinu čtyři góly. Na druhou stranu málem podlehli Dánsku a Bělorusku.

Dostali o osm gólů víc než Finové, ale také jich o osm víc dali.

Finsko bojovalo se slabou produktivitou hlavně v úvodu šampionátu, kdy dalo Kazachstánu jedinou branku a nakonec prohrálo v nájezdech. 

Následovala změna, o níž by Češi měli vědět. Zkušený trenér Jukka Jalonen úplně rozbil první formaci a klíčového centra Arttua Ruotsalainena poslal na křídlo k velké naději Antonu Lundellovi, který putoval opačným směrem - z křídla do středu útoku. Dvojici doplnil Niko Ojamäki, jenž do té doby vůbec nehrál.

"Je to nejgeniálnější tah, který Jalonen během letošního mistrovství udělal," prohlásil novinář Pekka Jalonen.

Třiadvacetiletý Ruotsalainen, jediný finský útočník z NHL, a ještě o čtyři roky mladší Lundell, jenž patřil k hvězdám posledního draftu zámořské ligy, vedle sebe v pěti kláních nastřádali deset bodů, z toho sedm gólů. Kromě nich má Finsko už jen sedm střelců, zpravidla jednogólových.

Reprezentace Suomi však nepotřebuje dávat hromadu branek. Její síla podle experta stanice Yle Juhy Juujärviho tkví v dobré obraně, disciplinovanosti a v dodržování systému hry od všech hráčů.

"Jalonena už můžou rovnou zvolit nejlepším trenérem turnaje, stejně skvělý byl na minulém šampionu, kde Finsko vyhrálo zlato. Má neuvěřitelnou schopnost postavit správný tým a dostat hokejisty na svou stranu," napsal Mats Wennerholm ze švédského deníku Aftonbladet.

Ve čtvrtfinále ale stejně víc věří Česku: "Ačkoliv moje srdce bije pro Finy, mám za to, že jejich pohádka tady skončí. Češi jsou moji favorité na zlato už od začátku."

Jak to vidí bookmakeři

"Čtvrtfinále českého týmu na MS slibuje vyrovnané utkání. Finsko je posledním obhájcem titulu z roku 2019, v Rize neprohrálo v sedmi zápasech v normální hrací době jediný duel, třikrát šel tým do prodloužení. Seveřané jsou na tom dobře bruslařsky, tým zdobí kvalitní defenziva i zkušenosti, jak šampionát vyhrát. Český tým má zase na soupisce větší individuality, v čele s Kubalíkem, Vránou nebo Hronkem, mužstvu se na turnaji daří otáčet nepříznivé výsledky, což je rovněž hodně cenné. Také český tým si zkusil v Rize dvakrát prodloužení, v obou případech uspěl. Poslední vzájemný duel před šampionátem v Praze pak skončil vítězstvím Čechů 2:1, remíza by tak nebyla na konci zápasu žádným velkým překvapením", říká expert Fortuny Roman Kovařík.

"Remízový duel tuší i naši bookmakeři, kteří vypsali hodně vyrovnané kurzy jak na Finsko (2,6) tak na Česko (2,55), více jasno v tom nemají ani sázkaři. Na vítězství Suomi míří 35 % tiketů, na remízu 10 % a na družinu kouče Pešána 55 %, jenže mezi nimi jsou i sváteční sázkaři, kteří jsou spíš fanoušci a sází za všech okolnosti na Čechy, takže poměr sázek je prakticky hodně vyrovnaný. Kurz na remízu od původního výpisu pak mírně klesá 3,95, vyřazovací souboje bývají o to více svázány taktikou a defenzivnějším pojetím", dodává expert Fortuny Roman Kovařík.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Brazilský exprezident Lula je očištěn, jeho údajná korupční kauza je promlčená

Brazilský soud v pátek definitivně ukončil kauzu, kvůli které strávil bývalý prezident Luiz Inácio Lula da Silva rok a půl ve vězení. Případ s podezřelým převodem luxusního bytu, který podle obžaloby Lula da Silva přijal jako úplatek, je podle soudu totiž promlčený, informovala agentura EFE. Původní rozsudek vloni zrušil nejvyšší soud a nařídil, aby se případem znovu zabývala justice v hlavním městě Brasília. Bývalému prezidentovi se tak definitivně otevřela cesta, aby se mohl letos znovu ucházet o úřad hlavy státu.

Podezřelá transakce s bytem se stala v roce 2011. Promlčecí lhůta činí v těchto případech 16 let. Na šestasedmdesátiletého Lulu se však vztahuje poloviční doba, se kterou brazilské zákony počítají u lidí ve věku nad 70 let.

Podle obžaloby Lula dostal od stavební firmy OAS luxusní byt v přímořské letovisku Guarujá. Výměnou za to bývalý prezident údajně protežoval firmu při zakázkách státní ropné společnosti Petrobras. Za korupci Lula dostal v roce 2018 trest 12 let vězení a za mřížemi strávil 19 měsíců. Propustilo ho rozhodnutí nejvyššího soudu, podle kterého nesmí být uvězněn člověk, který ještě nevyčerpal všechny možnosti odvolání.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

K souostroví Tonga míří loď, která opraví jeho jediný komunikační kabel se zbytkem světa

K tichomořskému souostroví Tonga, které zdevastoval výbuch sopky a vlna tsunami, míří speciální loď, aby obnovila životně důležitý komunikační kabel spojující ostrovy se zbytkem světa. Loď má na místo dorazit v neděli, informovala agentura Reuters.

Loď odplula 20. ledna z Port Moresby na Papui Nové Guineji vzdáleného 5000 kilometrů. Komplikované opravy podmořského kabelu potrvají podle předpokladů několik týdnů.

"Pokud erupce sopky nebo tsunami zasypaly kabel nánosy z mořského dna nebo svahu podmořské hory, může být velmi těžké ho najít nebo vyzvednout," řekl agentuře Reuters Jonathan Brewer, telekomunikační inženýr společnosti Telco2 limited.

Poruchy na 436 aktivních podmořských kabelech na světě jsou běžné a obvykle je možné většinu dat, která jimi proudí, přesměrovat přes jiný kabel, než je závada odstraněna. Ale 105.000 obyvatel souostroví Tonga je závislých jen na jediném kabelu, který je tam natažený z 800 kilometrů vzdáleného Fidži.

Zdroj: ČTK
Další zprávy