MS juniorů? Počítá se s námi, zjistil v Kanadě kapitán Mašín

Daniel Poláček Daniel Poláček
15. 12. 2015 6:02
Český hokejový tým, který před dvěma roky vybojoval historické stříbro na mistrovství světa osmnáctek, se chystá na poslední velkou mládežnickou akci - světový šampionát juniorů. Tým vykrystalizuje z 35 hokejistů, kteří momentálně trénují ve Velkých Popovicích. "Všichni hráči o nominaci bojují a makají na 110 procent. Myslím, že se vybere skvělý tým, který to dotáhne daleko," říká kapitán výběru Dominik Mašín.
Dominik Mašín na kempu ve Velkých Popovících, zatím bez céčka na dresu.
Dominik Mašín na kempu ve Velkých Popovících, zatím bez céčka na dresu. | Foto: Milan Kammermayer

Praha – Generace českých hokejistů, kterou zdobí největší mládežnický úspěch za posledních 15 let, má poslední šanci se ještě jednou společně vytáhnout. Mistrovství světa dvacítek ve Finsku začíná už příští týden.

Zatím mužstvo piluje formu na kempu ve Velkých Popovicích, po němž trenér Jakub Petr oznámí konečnou nominaci. Jediným hráčem ze širokého kádru, který má jisté místo, je kapitán Dominik Mašín. Statný bek, jenž na dresu nosil céčko už při stříbrném (a historickém) úspěchu reprezentační osmnáctky.

Zatímco tehdy tým vedl jako hvězda slávistické juniorky, tentokrát bude řídit obranu jako naděje zámořské Tampy, která ho loni draftovala ve druhém kole. Zatím Mašín nastupuje v juniorském Peterboroughu, kde zaujal třeba 20 plusovými body v kolonce +/-. Takovému číslu se nikdo z jeho spoluhráčů ani nepřiblížil.

"Řekl bych, že jsem se v Kanadě zadaptoval dobře," říká 19letý zadák, načež rozebírá hokejovou stránku: "Je tam všechno menší, hraje se víc fyzicky a na všechno je míň času."

A mimo arénu jste se s Peterboroughem sžil jak?
Ze začátku to bylo těžké, protože jsem neuměl řeč a neměl u sebe kamarády z Prahy ani rodinu. Teď už jsem si zvykl, jazyk mi problém nedělá, takže je to dobré.

Změnily vás dva roky v Kanadě?
Myslím si, že jsem pořád stejný, akorát trochu samostatnější. Musím si vařit, i když moc toho neumím. Snažím se o lehčí věci, jako jsou vajíčka. Většinou si ale dělám jen snídani, jinak bydlím v rodině, která mi vaří.

Po stříbrném úspěchu osmnáctky jste do zámoří neodešel jen vy, ale i řada vašich spoluhráčů. Byli jste přesto v kontaktu?
Všichni jsme se na sebe hrozně těšili, volali si. Zatím je parta výborná.

Jak si zvykáte na širší, evropské kluziště?
Když jsme měli první trénink, tak jsme se o tom s kluky ze zámoří bavili a trochu se smáli, ale hráli jsme tady dost dlouho na to, abychom si rychle zvykli.

Na soupisce českého týmu je 35 hráčů, což není obvyklé, a ještě se bude hodně škrtat. Co na to říkáte?
Je to jedině dobře, protože všichni hráči o nominaci bojují a makají na 110 procent. Myslím, že se vybere skvělý tým, který to dotáhne daleko.

Bavil jste se o světovém šampionátu se spoluhráči v Kanadě?
Tam se o tom baví všichni, tedy o kanadské nominaci. Kdo udělá tým a tak podobně. Všichni mi ale popřáli hodně štěstí. Doufám, že to mysleli upřímně.

Berou Česko jako soupeře, který může promluvit do bojů o medaile?
Myslím si, že s námi se určitě počítá, svoji sílu jsme ostatně ukázali na osmnáctkách.

Tehdy jste byl kapitánem týmu, stejně jako teď. Co se od vás v této roli čeká?
Musím to nahecovat v kabině a na střídačce, ale není to zase nějak těžký úkol, protože v tomhle týmu se všichni povzbuzujeme navzájem.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Turecko ohrožuje evropské hranice, zvažte jeho členství v celní unii, žádá EU řecký premiér

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní unie s Tureckem. Uvádí to agentura Reuters. Mitsotakis pronesl výzvu po pátečním setkání v Nikósii s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem a s egyptským prezdidentem Abdalem Fatahem Sisím. Zástupci tří zemí se shodli na tvrdé kritice počínání Turecka ve Středomoří.

"Není možné, aby tato země (…) měla výjimku z cel, těžila z přístupu na společný trh a současně ohrožovala východní hranici Evropské unie," uvedl na adresu Turecka Mitsotakis. Celní unie s Tureckem vstoupila v platnost 31. prosince 1995 a díky ní není zahraniční obchod mezi Tureckem a zeměmi EU zatížen cly. Podle Eurostatu bylo v roce 2019 Turecko pátým největším obchodním partnerem EU. Vývoz do Turecka činil 68,2 miliard eur (zhruba 1,76 bilionu korun) a dovoz z Turecka 69,8 miliard eur (zhruba 1,8 bilionu korun). V případě ČR činil export do Turecka 44,2 miliardy korun a import 38,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy