24. 4. 2009 22:43
Kanada - Bělorusko 6:1, Slovensko - Maďarsko 4:3
Slováky zachránil v posledních vteřinách zápasu kapitán Bartečko
Slováky zachránil v posledních vteřinách zápasu kapitán Bartečko | Foto: Sport

Kloten - Úvodní zápas hokejového mistrovství světa vyšel v pátek také reprezentaci Kanady. „Javorové listy" ve svém prvním utkání světového šampionátu nezaváhaly a porazily výběr Běloruska jasně 6:1.

Zámořský celek zahájil své utkání dravě a už po patnácti minutách vedl díky dvěma brankám útočníka Stevea Stamkose 2:0.

Bělorusko se mohlo dostat zpět do hry v závěru první části, ale Grabovského trefa nebyla pro předčasné posunutí kanadské branky uznána.

Diváci v Klotenu se tak dočkali dalších gólů až v závěrečné části. Nejprve zvýraznil náskok favorita Spezza s Fischerem a krátce po nich přidal další branku i kanonýr Dany Heatley.

Bojovní Bělorusové ještě vzápětí korigovali po dorážce Grabovského, ale poslední slovo měla v zápase přeci jen Kanada. Na definitivních 6:1 pečetil v závěrečných minutách svou druhou trefou Dany Heatley.

Maďaři padli až třináct vteřin před koncem

Důvod k radosti mohou mít po večerním střetnutí skupiny A také Slováci. Ti se sice v netradičním derby s Maďarskem dlouho trápili, ale nakonec svého méně zkušeného soupeře přetlačili 4:3.

Rozhodující branku si připsal třináct vteřin před koncem kapitán Luboš Bartečko.

Úvod měli svěřenci Jána Filce výborně zvládnutý. Už po dvaašedesáti vteřinách prostřelil gólmana Szupera Ladislav Nagy, ovšem hlavní arbitr po konzultaci s videorozhodčím tuto branku neuznal.

Slováky však verdikt nerozhodil a za dalších dvaačtyřicet sekund vstřelili další trefu, která už byla označena za regulérní. Po krásném průniku skóroval Štefan Růžička.

Jejich soupeř ovšem nesložil zbraně a na začátku druhého dějství nečekaně vyrovnal. Ohromení mezi slovenské fanoušky přinesla tvrdá a zároveň přesná rána Rogera Holeczyho.

Mistři světa z roku 2002 byli dlouho paralyzovaní, ale nakonec jim pomohly dvě slepené branky v závěru prostřední části.

Nejprve vrátil favoritovi zpět vedení Luboš Bartečko a záhy po něm překonal Szupera z bezprostřední blízkosti také Marcel Hossa. Zdálo se, že je rozhodnuto.

Nováček ale díky přesné bekhendové střele Peterdiho na začátku posledního dějství  zápas zdramatizoval a šest minut před koncem dokonce opět srovnal.

Zmatky před brankářem Staňou potrestal v početní výhodě Tamas Sille a vše mířilo do prodloužení.

To ale nakonec odvrátil při závěrečném náporu kapitán Luboš Bartečko, jenž třináct vteřin před koncem definitivně strhl vítězství na stranu Slovenska.