Loučení s Holešovicemi. Sparťané slavili i protestovali

Sparta se loučila s Holešovicemi výhrou v jediném derby
I když dali fanoušci najevo, že si odchod z Holešovic nepřejí, klub zakotví v O2 Areně.
Sparta odehrála na dlouhou dobu poslední zápas ve svém tradičním prostředí,...
... symbolicky proti tradičnímu sokovi Slavii.
Tyto dva týmy se letos v extralize nepotkají, protože slávisté po minulé sezoně sestoupili do první ligy.
Foto: Milan Kammermayer
Daniel Poláček Daniel Poláček
2. 9. 2015 6:39
Sparta se rozloučila s holešovickou Tipsport arenou – v jediném letošním derby porazila Slavii 5:1. Zatímco sparťanští hráči berou přesun do O2 areny profesionálně, fanoušci mají výhrady.

Praha - Děkovné pokřiky, rozžhavené světlice i pozápasová letní koulovačka s nahrnutým sněhem u arény. Sparťanští fanoušci si v úterý večer užili výhru 5:1 v jediném letošním derby se Slavií. Ta bude minimálně rok hrát pouze první ligu.

Sparťané se však neubránili ani negativním emocím. Naposledy totiž fandili svým oblíbencům v holešovické Tipsport areně. Nyní se musejí přesunout do modernější O2 areny, kde dosud měli domov slávisté. Éra trvající 53 let končí, což se mnohým příznivcům nelíbí.

"Mně ten přesun hodně štve a jsem zásadně proti,“ prohlašuje Miloš, jenž chodil na Spartu do Holešovic skoro 20 let. "Beru to jako zradu managementu Sparty vůči fanouškům, O2 aréna je slávistickej stadion. Na nějaké zápasy se tam asi podívat půjdu, ale ztratí to pro mě tu pravou atmosféru.“

Ve svém smýšlení rozhodně není sám. Během derby roztáhli sparťané za bránou obří transparent, který vyobrazoval jejich domov a nesl jasnou zprávu: "Sparta patří do Holešovic!“

Stejný vzkaz se stadionem často nesl i formou pokřiku. Jindy zase dav skandoval: "My jsme tady doma!“ Také ale vyvolával jména střelců, nejvíc se ovací nabažil Tomáš Netík, jenž nejdřív otevřel skóre a později zvýšil na 3:1. Sparta nakonec v duelu, který zpočátku kypěl nepřesnostmi, zvítězila 5:1.

Hráči a činovníci berou přesun smířlivěji

Svižnou show před televizními kamerami na čistém ledě bez reklam sledovalo přes pět a půl tisíc diváků. Na přípravný zápas nevídaná atmosféra ohromila i hráče. "Když lidi poslední minutu stojí jako dneska, člověku se vybaví vzpomínky na to, co všechno jsme tady odehráli,“ pronesl 33letý Netík, který dříve pomohl Spartě ke dvěma titulům. 

O další už bude usilovat v O2 areně: "Mám smíšené pocity, nebudu říkat, že ne. Nicméně se nedá nic dělat – jedna etapa končí a začíná druhá. Ve sportovním životě je to normální, člověk nemůže žít z nostalgie. Je to i logické, protože O2 arena je výborný stánek a my v Praze jako jediní hrajeme extraligu.“

Bude ale chodit dost fanoušků? "Musíme je strhnout výkonem. Věřím, že si tam to domácí prostředí uděláme,“ říká Netík.

Sportovní manažer Sparty Patrik Martinec k přesunu dodává: "Hala v Holešovicích už bohužel dosloužila, má svoje roky. Na extraligový hokej už to prostě není. Nová hala je pokrok, fanoušci v ní budou mít větší pohodlí.“

Derby se Slavií jim však nikdo nenahradí. "I mně bude moc chybět, protože jsem ho hrával od žáků,“ doplňuje Netík. "Vždycky je to super zápas, přijde spousta lidí, hra má náboj.“

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nizozemský soud poslal do vězení zloděje obrazů van Gogha a Franse Halse

Devětapadesátiletého Nizozemce v pátek poslal na osm let za mříže soud v Lelystadu severovýchodně od Amsterodamu za krádež dvou cenných obrazů. Obraz Vincenta van Gogha Farní zahrada v Nuenenu z roku 1884 zmizel loni v březnu z muzea Singer Laren ve městě Laren. Loni v srpnu pak podle soudu tentýž zloděj ukradl i Halsovo plátno Dva smějící se chlapci (1627) z malého muzea Hofje van Mevrouw van Aerden v Leerdamu, asi 60 kilometrů jižně od nizozemského hlavního města.

Obě díla zmizela beze stopy. Jenom hodnotu Halsovy malby soud odhadl na 16 milionů eur (přes 400 milionů korun). "Tyto obrazy jsou součástí národního kulturního dědictví, mají význam pro dnešní i budoucí generace," konstatoval soud podle agentury DPA.

Na obou místech činu se našla DNA odsouzeného muže, který byl už v minulosti trestán za krádež umění. Obvinění z posledních krádeží popíral.

Zdroj: ČTK
Další zprávy