Hokejová Liga mistrů: Sparta stále bez porážky

Aktualizováno 4. 9. 2014 23:14
Hokejisté pražské Sparty zdolali doma švédské Växjö 5:4, i potřetí v Lize mistrů vyhráli a vládnou skupině G.
Radost hokejistů Sparty.
Radost hokejistů Sparty. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Hokejisté pražské Sparty zdolali doma švédské Växjö 5:4, i potřetí v Lize mistrů vyhráli a vládnou skupině G. V čele "éčka" se drží Třinec, který dnes vyhrál v Bernu 4:0. Mistrovský Zlín sice v boji o čelo skupiny D podlehl doma Fribourgu 2:3 v prodloužení, ale má stejně bodů jako švýcarský sok.

Liberec vyhrál v "áčku" nad slovenským mistrem Košicemi 3:2, připsal si druhou výhru za sebou a dotáhl se na vedoucí Oulu, které má ale páteční zápas k dobru. Vítkovice podlehly ve skupině H na ledě SaiPy Lappeenranty 3:4 po samostatných nájezdech a mají čtyři body.

Liberec po úvodní prohře s Oulu (3:4) a vítězství v Kolíně nad Rýnem (4:1) se ujal vedení ve 12. minutě, kdy při vyloučení českého obránce Kloučka prostřelil bývalého gólmana Bílých Tygrů Melicherčíka Filippi. Slovenský šampion vyrovnal ve 26. minutě, kdy zůstal nekrytý veterán Bartoš.

Po polovině utkání vrátil vedení Severočechům při trestu českého beka Philippa obránce Vitásek. Dvoubrankový náskok zajistil Liberci ve 47. minutě Vlach. Košice vykřesaly naději 84 sekund před koncem díky Jenčíkovi, ale těsný náskok Liberec udržel.

Vítkovice hrály prvně venku

Vítkovice se představily poprvé venku poté, co na vlastním ledě vyhrály nad Ingolstadtem (5:1) a podlehly Zugu (2:5). Na úvodní trefu se v Lappeenrantě čekalo téměř do poloviny zápasu a domácí dostal do vedení Järvinen.

Ostravané ale rychle stav otočili. Ve 34. minutě využil přesilovku Svačina a za 112 vteřin zužitkoval Szturcovu přihrávku volný Káňa. Závěrečné dějství ale patřilo finskému celku. Ve 44. minutě se trefil při Pastorově trestu Američan Spina a za necelé tři minuty při Klokově pobytu na trestné lavici se prosadil Pitkänen. V čase 56:06 ale svou druhou trefou smazal ztrátu Káňa a rozhodovaly až nájezdy, v nichž si připsal vítězný gól Järvinen.

Třinec udeřil v první třetině

Třinec po vysoké domácí výhře nad Bernem (7:0) a překvapivě prohře s norským Stavangerem (4:5) při svém prvním představení venku opět bez problémů pokořil Bern. Oceláři rozhodli už v první třetině, kterou vyhráli 3:0.

Skóre otevřel v páté minutě po individuálním průniku Orsava. Za 95 vteřin zvýšil v přesilovce při vyloučení Scherweyho Žejdl, který 58 vteřin před koncem úvodního dějství zužitkoval i další početní výhodu při Plüssově pobytu na trestné lavici.

Gólman Hamerlík byl neprůstřelný a nakonec udržel stejně jako Hrubec v prvním duelu proti Bernu čisté konto. Třinec ještě svůj náskok navýšil ve 33. minutě, kdy se krátce po skončení přesilovky prosadil stejně jako Žejdl podruhé v utkání Orsava.

Zlín po vítězství v Berlíně nad Eisbärenem (4:3 po samostatných nájezdech) a doma s Djurgaardenem (3:1) v přímém souboji o první místo s Fribourgem neuspěl.

Berani sice v sedmé minutě šli do vedení, když využil početní výhodu obránce Žižka, ale hned za 88 vteřin vyrovnal Mauldin a ve 28. minutě otočil stav Mottet. Zlín ale smazal ztrátu 81 vteřin před koncem třetí třetiny v power play díky Marušákovi. V čase 63:11 ale rozhodl svým druhým zásahem večera Mauldin.

Tři góly soupeře Sparty nezničily

Sparta se po zápasech v Kuopiu (5:4 po samostatných nájezdech) a ve Växjö (5:2) představila poprvé doma a potřetí uspěla. Úvodní aktivitu sice ve vedoucí branku nepřetavila, ale ve druhé třetině si vypracovala tříbrankové vedení. Nejprve se od modré trefil Polášek, poté se krátce po skončení přesilové hry prosadil Klimek a na 3:0 zvýšil dorážkou Přibyl.

Växjö následně v přesilové hře snížilo zásluhou svého nejproduktivnějšího hráče Kallia, na začátku třetí části se ale v přesilovce prosadil Réway a po Hlinkově přihrávce v přečíslení dva na jednoho Volek. Zdálo se, že Sparta v klidu získá tři body.

Švédové však nerezignovali. Nejprve se jim podařilo snížit dvěma góly snížit na 5:3, v 56. minutě se podruhé v zápase prosadil Reddox a dva tisíce diváků vidělo dramatickou koncovku. Vyrovnat se ale Lakers nepodařilo.

3. kolo hokejové Ligy mistrů:

Skupina A:

Bílí Tygři Liberec - Košice 3:2 (1:0, 1:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 12. Filippi (Bulíř), 33. Vitásek (Vampola), 47. J. Vlach (T. Urban) - 26. Bartoš (Jenčík, Philipp), 59. Jenčík (Spilar). Rozhodčí: Koch (Švýc.), Šindler - D. Jelínek, Pešek (všichni ČR). Vyloučení: 5:5, navíc Philipp (Košice) 10 min. Využití: 2:0. Diváci: 1693

Sestava Liberce: Lašák - Voráček, Škoula, Výtisk, Vitásek, Derner, Gřegořek, Plutnar - Bartek, Krenželok, Bulík - Valský, Filippi, Bulíř - Vampola, J. Vlach, T. Urban - Jonák, Kica, Jass. Trenéři: Trenéři: Hynek, M. Černý a Láska.

1. Bílí Tygři Liberec 3 2 0 0 1 10:7 6
2. Kärpät Oulu 2 2 0 0 0 6:4 6
3. Kolín nad Rýnem 2 1 0 0 1 3:5 3
4. Košice 3 0 0 0 3 4:7 0

Skupina B:

Valerenga Oslo - Vídeň 1:2, Färjestad - Curych 4:3 v prodl. (za domácí Gulaš 1+0).

1. Vídeň 3 3 0 0 0 8:3 9
2. Curych 3 1 0 2 0 9:8 5
3. Färjestad 3 0 2 0 1 8:9 4
4. Valerenga Oslo 3 0 0 0 3 3:8 0

Skupina C:

Villach - Briancon 4:1, Frölunda - Servette Ženeva 7:3.

1. Frölunda 3 2 0 0 1 17:8 6
2. Villach 3 2 0 0 1 8:6 6
3. Ženeva 3 2 0 0 1 11:12 6
4. Briancon 3 0 0 0 3 3:13 0

Skupina D:

PSG Zlín - Fribourg-Gottéron 2:3 v prodl. (1:1, 0:1, 1:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 7. Žižka (O. Veselý, Holík), 59. Marušák (Žižka, Köhler) - 9. Mauldin (Pouliot), 28. Mottet (B. Plüss), 64. Mauldin (Pouliot). Rozhodčí: Smetana (Rak), Polák - Hlavatý, Lederer (všichni ČR). Vyloučení: 5:9. Využití: 1:0. Diváci: 3912.

Sestava Zlína: Horčička - Marušák, Kotvan, Valenta, Horák, Matějíček, Žižka, Urbanec, Řezníček - Balaštík, Leška, Köhler - Holík, Čajánek, Kubiš - Ondráček, Roman Vlach, O. Veselý - Okál, Fořt, F. Čech. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

1. Fribourg-Gottéron 3 1 1 1 0 13:10 6
2. PSG Zlín 3 1 1 1 0 9:7 6
3. Djurgaarden 2 0 1 0 1 6:7 2
4. Eisbären Berlín 2 0 0 1 1 6:10 1

Skupina E:

SC Bern - HC Oceláři Třinec 0:4 (0:3, 0:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 5. Orsava (Jašek), 7. Žejdl (Polanský, Nosek), 20. Žejdl (Nosek, Trončinský), 33. Orsava (Matuš). Rozhodčí: Schukies (Něm.), Wiegand - Kohler, Michael Rohrer (všichni Švýc.). Vyloučení: 4:6. Využití: 0:2. Diváci: 4677.

Sestava Třince: Hamerlík - Roth, Klesla, Linhart, Nosek, Trončinský, M. Doudera, Galvas - Dravecký, Plíhal, Kreps - Rufer, Polanský, Irgl - Orsava, Žejdl, Jašek - Kindl, Matuš, Růžička - Cienciala. Trenéři: Kalous a Varaďa.

Stavanger Oilers - Tappara Tampere 2:1 po sam. nájezdech.

1. Oceláři Třinec 3 2 0 0 1 15:5 6
2. Stavanger Oilers 3 1 1 0 1 10:12 5
3. Tappara Tampere 3 1 0 1 1 11:10 4
4. Bern 3 1 0 0 2 5:14 3

Skupina G:

Sparta Praha - Växjö Lakers 5:4 (0:0, 3:1, 2:3)

Branky a nahrávky: 25. Polášek (Pech), 27. Klimek (Přibyl, Pilař), 33. Přibyl (Polášek, Klimek), 43. Réway (Pilař, Ďaloga), 44. Volek (J. Hlinka) - 35. Kallio (Rakhshani), 45. Lundh (Erixon, Rosén), 48. Reddox (Kiiskinen), 56. Reddox (Lundgren). Rozhodčí: Massy (Švýc.), Hribik - Lhotský, Jiří Svoboda (všichni ČR). Vyloučení: 4:7, navíc Torquato - M. Johansson oba 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 1985.

Sestava Sparty: Staňa - Pilař, Ďaloga, Piskáček, Barinka, Polášek, Hrbas, Mikuš, Švrček - Sabilič, J. Hlinka, Cingel - Kumstát, Pech, Rolinek - - Réway, Přibyl, Klimek - Volek, Torquato, Forman. Trenéři: Jandač a Moták.

Mannheim - KalPa Kuopio 3:1

1. Sparta Praha 3 2 1 0 0 15:10 8
2. KalPa Kuopio 3 1 0 1 1 6:8 4
3. Växjö 3 1 0 0 2 12:11 3
4. Mannheim 3 1 0 0 2 4:8 3

Skupina H:

SaiPa Lappeenranta - HC Vítkovice Steel 4:3 po sam. nájezdech (0:0, 1:2, 2:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 29. Järvinen (Spina, McIntyre), 44. Spina (Tavi, McIntyre), 47. Pitkänen (Spina, Salcido), rozhodující sam. nájezd Järvinen - 34. Svačina (Roman), 36. J. Káňa (E. Němec, Szturc), 57. J. Káňa (E. Němec). Rozhodčí: Holm (Švéd.), Hakkarainen - Pesonen, Österholm (všichni Fin.). Vyloučení: 6:6, navíc Klok (Vítkovice) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 3050.

Sestava Vítkovic: Dolejš - Pastor, Šenkeřík, L. Kovář, Čerešňák, Klok, Štencel, Bail - Húževka, Burger, Strapáč - Svačina, Roman, Huna - Kucsera, Kolouch, Zdráhal - Szturc, E. Němec, J. Káňa. Trenéři: Oremus a Šimíček.

Zug - Ingolstadt 3:2 (za hosty Tatíček 0+1).

1. Zug 3 2 0 0 1 9:6 6
2. SaiPa Lappeenranta 3 1 1 0 1 7:8 5
3. Vítkovice Steel 3 1 0 1 1 10:10 4
4. Ingolstadt 3 1 0 0 2 7:9 3