Liberec přetlačil Spartu a ve finálové sérii srovnal stav

Aktualizováno 15. 4. 2016 21:26
Hokejisté Liberce zvládli druhý zápas finálové série play-off hokejové extraligy a porazili Spartu 4:2. O vítězný gól Bílích Tygrů se v přesilové hře postaral Branko Radivojevič. Pražané tak nenavázali na včerejší vítězství.
Michal Řepík
Michal Řepík | Foto: Milan Kammermayer

Liberec – Hokejisté Liberce porazili ve druhém finále play off extraligy Spartu 4:2 a vyrovnali stav série na 1:1. Domácí skórovali jako první, Pražané poté otočili stav na 2:1 ve svůj prospěch, ale po dvou třetinách už vedli opět Severočeši. Vítězný gól dal v přesilovce útočník Branko Radivojevič. Série se nyní stěhuje do Prahy, kde jsou na programu v pondělí a v úterý další dvě utkání.

Zápas jsme sledovali v online reportáži ZDE.

Pro Spartu začal zápas trochu nešťastně, když po 53 vteřinách obdržel menší trest gólman Pöpperle za vyhození puku do hlediště. Liberec nic moc nevymyslel, ale krátce po skončení trestu našel Valský zpoza branky Bakoše a ten v obrovské šanci těsně minul.

Vzápětí musel na trestnou lavici Švrček a Severočeši se tak rychle zahřáli na provozní teplotu. Nezbrzdil je ani Dernerův trest, neboť v sedmé minutě udeřil s přispěním nechtěné Netíkovy teče při vlastním oslabení Valský, jehož přesně našel Vitásek.

Domácí stříleli, Sparta dávala góly

Liberec vedl na střely mezi tyče drtivým poměrem 12:0, jenže pak přišly velké chvíle Pražanů. Hrbas nahodil od postranního hrazení kotouč před branku, odkud ho za Lašákova záda pohotově poslal Hamilton. V 10. minutě se Pechova teč zastavila na brankové konstrukci, ale uběhlo jen pár vteřin a obrat byl dokonán. Eminger nahodil puk od modré čáry a před Lašákem ho stihl mimo dosah libereckého gólmana usměrnit Forman.

Hosté měli vzápětí příležitost udeřit z přesilovky, ale vedení nenavýšili.  "Tady v té fázi, kdy nám Sparta dala ze tří střel dva góly, to byla etapa, kdy jsem cítil, že jsme přestali být silní v kramflecích a začali trochu pochybovat, jestli hrajeme správný hokej. Tlačili jsme, ale Sparta dala z každé šance gól, to bylo psychicky náročné," uvedl domácí kouč Filip Pešán.

Druhé dějství mělo zpočátku vcelku poklidný průběh. Sparta nevyužila další přesilovku a hlídala vedení, jenže o to ji připravil v 32. minutě Řepík, jenž ranou na lapačku překonal Pöpperleho. Ten si sice na puk sáhl, ale zastavit ho nedokázal.

"Určitě nebylo záměrem být pasivní, musíme hrát aktivně. Bohužel takové to podvědomí toho vedení a pasivita v hlavách byly. To byla chyba. A pak místo toho, abychom v početních výhodách dali gól na 3:1, tak jsme soupeři umožnili v našem oslabení zápas otočit. Pasivita ve druhé třetině nás stála zápas," řekl kouč Sparty Josef Jandač.

Rozhodl nesmyslný faul Klimka

Hosté si posléze vybojovali další dvě přesilovky, jenže při té druhé přišel nesmyslný zkrat Klimka, jenž vleže kopl bruslí stojícího Dernera a inkasoval trest ve hře, po němž musel do kabin. Hrbas navíc brzy vyhodil puk mimo mantinely, takže před Libercem bylo 54 vteřin hry čtyři na tři, ve které Pöpperle skvělým skluzem sebral jistý gól Bakošovi.

Na faul Klimka se můžete podívat ZDE:

Navázala více než minutová početní výhoda Bílých Tygrů pět na tři. I tu hosté dokázali přestát bez úhony, jenže dlouhatánské střídání bránících hráčů se nakonec projevilo a zpět na stranu svého týmu vrátil vedení bombou od modré čáry Radivojevič.

"Bylo tam pár pokusů, které nevyšly, ale je potřeba to neustále zkoušet a neustále střílet, střílet a jedna střela se ujme. Chválu bohu za to. Mojža (Tomáš Mojžíš) tam udělal skvělou práci, stál tam a brankář nemohl nic vidět. Jsme za to rádi. Užijeme si to do půlnoci a od soboty se připravujeme na třetí zápas," komentoval vítěznou trefu Radivojevič.

Úspěšný střelec měl první možnost také ve třetí dvacetiminutovce, když jemnou tečí zblízka těsně minul. Na druhé straně nemířil přesně ani Hlinka, na dva pokusy neuspěl ani Pech. V přesilovce měl pak v 52. minutě velkou možnost Vampola, jenže trefil Pöpperleho pouze do hrudi.

Necelé dvě minuty před závěrem sáhla hostující střídačka k power play, v níž měl ihned velkou možnost Netík a dorážející Kudrna přeloboval prázdnou branku. Vampola si pak spravil chuť a dal svému týmu jistotu prvního vítězství.

"Ve třetí třetině si to Liberec hlídal, moment na vyrovnání přišel v power play, když jsme nedali do prázdné brány a vzápětí inkasovali. Liberec byl o chloupek lepší," připustil Jandač.

"Byli jsme dnes o něco trpělivější než včera, kdy nám nechodily kotouče do brány a na hole. Byli jsme po té pauze trochu nervózní, dnes to bylo z naší strany hokejovější," pochvaloval si Pešán.

Litvínov porazil Jihlavu a upevnil si vedení

Litvínovští hokejisté vyhráli na ledě jihlavské Dukly nejtěsnějším rozdílem 2:1 a v baráži o extraligu potvrdili svou vedoucí pozici. Úřadujícího mistra přiblížil k udržení se v nejvyšší soutěži Filip Pavlík, jenž ranou ze strany vsítil v 34. minutě vítězný gól.

V tabulce poslední Dukla musela do branky nasadit vůbec poprvé v sezoně 39letého veterána Lukáše Sáblíka. S teplotami totiž v den zápasu ulehla do postele dosavadní jednička, teprve 16letý Jakub Škarek. Jeho spoluhráči mohli jít brzy do vedení, ale Důras z dorážky při dvojnásobné početní výhodě přestřelil.

Byla to prakticky jediná jihlavská šance nejen v přesilovce, ale také v rámci první třetiny. Litvínov mohl poslat do vedení pět minut před koncem úvodní části obránce Frollo, ale jeho tečovanou střelu dokázal Sáblík akrobatickým způsobem vyrazit.

Branky začaly padat po přestávce. Nejprve litvínovský gólman Janus zlikvidoval Beránkovo sólo a vzápětí kryl Martynkovu dorážku na druhé straně i Sáblík. A byl to právě veterán Dukly, kdo v utkání inkasoval jako první: ve 26. minutě protlačil puk do sítě u pravé tyče důrazný Ondřej Jurčík.

Frolo blokoval střelu tváří

Po polovině utkání musel odstoupit slovenský bek Litvínova Tomáš Frolo. Do Štebihova nahození od modré čáry před brankou obětavě padl tělem a ránu pukem schytal přímo do obličeje. Se zkrvavenou tváří jej z ledu odváděli lékaři.

Dukle se podařilo vyrovnat v zápětí, když se střelou z mezikruží prosadil mezi Janusovy betony ruský obránce Grebeňuk. Jenže domácím gólová radost nevydržela ani dvě minuty. Pavlík střelou z levého kruhu pro vhazování propálil vše, co mu stálo v cestě. Jeho projektil gólman Sáblík sice tečoval, ale puk přesto skončil v síti.

Sedm minut před koncem třetí třetiny mohl definitivně po chybě Dobrovolného na vlastní modré čáře Hanzl s Lukešem, ale únik dvou na jednoho zužitkovat nedokázali. A Dukla byla nakonec velmi blízko vyrovnání: necelé tři minuty před koncem však její obránce Kaláb v přesilovce trefil jen levou tyč hostující svatyně.

Slavii se extraliga vzdálila

Hokejisté Slavie ztratili doma druhý nadějně rozehraný zápas po sobě a po porážce 1:3 se jim značně vzdálila naděje na návrat do extraligy. Po Litvínovu uspěly v Edenu i Karlovy Vary, červenobílí znovu na svém ledě nezvládli třetí třetinu, kterou prohráli 0:3. Byl to jejich čtvrtý nezdar v řadě, potřetí dali jen jediný gól a na své dnešní přemožitele ztrácejí v tabulce baráže o nejvyšší soutěž už čtyři body.

Slávisté podporování zaplněným Edenem začali o poznání lépe než jejich soupeř. Karlovarský brankář Závorka musel v úvodu čelit mnoha útočným nájezdům. Aktivní Markovič trefil v 5. minutě tyč, Energie se následně bránila jen vyhazováním na zakázané uvolnění.

Úvodní tlak červenobílých hosté přečkali bez inkasované branky, ani ve zbytku třetiny se jim ale obraz hry vyrovnat nepodařilo. Domácí si pohybem vynutili dvě přesilové hry. A v té druhé už otevřeli skóre. Hostující Gulaši v 16. minutě padl do střely, puk mu však z výstroje vypadl přímo k Vasovi. Ten rychlou přihrávkou našel Markoviče a slovenský útočník zavěsil do poloodkryté branky.

Vary předvedly rychlý obrat

Hned za chvíli mohl zvýšit Tuominen, jeho nájezd ale lapil Závorka. Energie v závěru první třetiny úspěšně ubránila třetí přesilovku Slavie a do kabin si tak odnesla jen jednogólovu ztrátu.

Ve druhé části si oba týmy vyměnily role. Tentokrát to byli hosté, kdo určoval tempo hry a vynutil si také několik početních výhod. V jedné z nich se strhla před brankářem Hylákem pořádná mela, Energie ale puk do sítě nedopravila. Domácí se zanedlouho museli znovu bránit ve čtyřech a stoprocentní šanci měl karlovarský kapitán Skuhravý. Hylák proti němu, stejně jako o chvíli později proti Gulašimu, vytáhl skvělý zákrok.

Zaslouženého vyrovnání se Karlovy Vary dočkaly až ve 44. minutě. Svobodův nájezd ještě Hylák stačil chytit, puk ale následně vypadl přesně k Maroszovi, který ho uklidil do sítě. Padesát sekund nato Eden ztichl, protože Energie dokonala rychlý obrat. Hrubou chybu obránce Hraška využil přesnou střelou Jaroslav Kůs.

Domácí se probrali a výsledkem byla nebezpečná Markovičova střela, která skončila na tyči Závorkovy branky. Slávisté se ale ve zbytku zápasu do výrazného tlaku nedostali, protože hosté dobře napadali a výsledek si pohlídali. Gólem do prázdné naopak pro Energii pojistil tři body Rachůnek. Karlovy Vary tak výhrou udělaly významný krok k záchraně extraligové příslušnosti.

Finále play off hokejové extraligy - 2. zápas:

Bílí Tygři Liberec - HC Sparta Praha 4:2 (1:2, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 8. Valský (Vitásek), 32. Řepík (Mojžíš), 40. Radivojevič (Řepík, Birner), 59. Vampola - 10. Hamilton (Hrbas), 11. Forman (Eminger, Polášek). Rozhodčí: Šindler, Šír - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 7:5, navíc Klimek (Sparta) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 7500 (vyprodáno). Stav série: 1:1.

Sestavy:

Liberec: Lašák - Šimek, Ševc, Mojžíš, Derner, Výtisk, Vitásek, Plutnar - Bakoš, Vampola, Radivojevič - Řepík, Bulíř, Birner - Valský, P. Jelínek, Krenželok - D. Špaček, Lakatoš, Stránský. Trenéři: Pešán a V. Čermák.

Sparta: Pöpperle - Eminger, Polášek, Hrbas, Barinka, Švrček, J. Mikuš, Čajkovský - Forman, J. Hlinka, Buchtele - Sabolič, Klimek, Hamilton - Netík, Dragoun, A. Kudrna - Pech, Kumstát, od 36. navíc Černoch. Trenéři: Jandač a Moták.

8. kolo baráže o hokejovou extraligu:

HC Slavia Praha - HC Energie Karlovy Vary 1:3 (1:0, 0:0, 0:3)

Branky a nahrávky: 16. Markovič (Vas) - 44. Marosz (T. Rachůnek), 45. Kůs, 60. T. Rachůnek (Marosz). Rozhodčí: Pešina, Polák - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 5:6, navíc Skuhravý (K. Vary) 10 minut. Využití: 1:0. Diváci: 3548.

Sestavy:

Slavia: Hylák - M. Hruška, Knot, Krstev, Andrlík, Hraško, Pavlin - Mikulík, Šafránek, D. Hruška - M. Ondráček, Tuominen, Jiránek - M. Čermák, Vas, Markovič - Bahenský, Kašpařík, Micka - Andres. Trenéři: Razým a Srdínko.

Karlovy Vary: Závorka - M. Rohan, Sičák, Gulaši, J. Tomeček, Dvořák, Redlihs, Baránek, Weinhold - Vachovec, Skuhravý, Huna - Koblasa, Kůs, Haščák - T. Rachůnek, Marosz, J. Svoboda - T. Rohan, V. Tomeček. Trenéři: Mlejnek a Antonik.

HC Dukla Jihlava - HC Verva Litvínov 1:2 (0:0, 1:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 31. Grebeňuk (Štebih, Důras) - 26. Jurčík (Sklenička, J. Doležal), 34. F. Pavlík (Sklenička, Válek). Rozhodčí: Hradil, Hrubý - Bláha, Zavřel. Vyloučení: 5:7. Využití: 1:0. Diváků: 2475.

Sestavy:

Jihlava: Sáblík - Kaláb, Dobrovolný, Štebih, V. Zadražil, Bilčík, Grebeňuk, Parýzek - Důras, Skořepa, Jergl - Beránek, F. Seman, Diviš - Kolář, Jícha, Harkabus - Prokš, Melenovský, Anděl. Trenéři: Vlk, Zeman a Ujčík.

Litvínov: Janus - Sklenička, Kubát, F. Pavlík, T. Pavelka, Gula, Frolo - Duda, R. Hanzl, Lukeš - Martynek, Gerhát, Trávníček - M. Hořava, R. Pšurný, Piroš - Jurčík, Válek, J. Doležal. Trenéři: Rulík a Šlégr.