Lev jde do play-off: Uhlídat Radulova a máme šanci

Adam Sušovský Adam Sušovský
20. 2. 2013 7:00
Lev Praha se CSKA Moskva nebojí, ale považuje ho za jasného favorita série. Play-off Kontinentální hokejové ligy začne dnes večer na půdě silného soupeře.
Lev Praha v prvním kole play-off KHL narazí na CSKA
Lev Praha v prvním kole play-off KHL narazí na CSKA | Foto: Lenka Rybaříková

Praha - Lev Praha dnes vstoupí do play-off Kontinentální hokejové ligy. V sérii považuje CSKA Moskva za jasného favorita, přesto by chtěl na půdě soupeře alespoň jednou zvítězit.

"Do Moskvy letíme s tím, že je CSKA jasným favoritem," přiznal kapitán českého týmu Jiří Novotný. Stejně se vyjádřil i trenér Václav Sýkora.

Lev chce v sérii spoléhat na poctivou defenzívu a tvrdou hru. Ta prý na individuálně výborný tým CSKA platí ze všech nejlépe. Dvojnásob pak na největší hvězdu týmu Alexandra Radulova.

"Když ho uhlídáme, je vítězství reálné. Musíme mu znechutit hru po všech stránkách. Slovně ho provokovat, osekávat. Je takový, že se nechá rozčílit a vytočí se," řekl obránce Lva Ondřej Němec.

Sýkora: Chceme tam vyhrát a obrátit karty

Úvodní dva zápasy série na čtyři vítězné zápasy se hrají v Moskvě dnes a zítra v 16:30, odvety v Praze jsou na programu v neděli a v pondělí.

"Můžeme do toho jít s dobrým svědomím. Poslední zápasy nás utvrdily v tom, že můžeme hrát se všemi. Věřím, že je pořádně potrápíme. Ideální by bylo odvézt si alespoň jedno vítězství, protože pak se karta obrací," řekl na včerejším tréninku Sýkora.

Lev narazí na druhý tým Východní konference. CSKA Moskva patří k velkým favoritům celé soutěže, i když někdejší armádní klub dlouhá léta marně čeká na úspěch.

Mäenpää: Na 100% je vyřadíme

Loni věhlasný celek vypadl v prvním kole, rok předtím se do play-off vůbec nedostal. Před sezonou ale armádní klub angažoval Alexandra Radulova - největší hvězdu KHL, kolem které se podřídilo úplně vše. Cíl je teď jasný - bojovat o Gagarinův pohár.

"Právě to by mohla být naše výhoda. Jdou do toho s tím, že pokud vypadnou, bude to konec světa," tvrdí obránce Lva Mikko Mäenpää, který ještě před měsícem za CSKA hrál. Slabiny soupeře zná ze všech lvů nejlépe.

"Jsem hodně rád, že jsem v téhle bitvě na straně Lva. Mají sice hodně výborných hokejistů po individuální stránce, jako tým jsme ale silnější. Na sto procent se nám podaří je vyřadit," nebojí se finský bek.

Dobrá zpráva, Lvu se vracejí opory

Český tým si play-off zajistil až na poslední chvíli. Teprve v neděli pozdě večer se vrátil z posledního tripu sezony, už v úterý ale znovu nasedal do letadla a vydal se do mrazivé Moskvy.

Do speciálu po zranění usedli i útočníci Jakub Klepiš, Richard Gynge a Erik Christensen. Jejich start sice stále není jistý, v Moskvě ale budou týmu k dispozici a určitě by se měli zapojit v průběhu série.

"Je to skvělé. Vracejí se nám hráči a hrajeme zase jako na začátku sezony, jako tým. To je naše velká výhoda," těšilo před odletem do Moskvy Novotného.

Lev se v základní části se svým soupeřem utkal dvakrát. Oba zápasy prohrál. V Moskvě 0:3, doma v O2 areně 2:3.

"Teď je to ale jiný tým. S Dacjukem, Grabovským a dalšíma klukama z NHL byla jejich síla úplně jiná. Nebude to sice nic jednoduchého, určitě je to ale soupeř, se kterým lze hrát," uzavřel Novotný.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 2 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy