Krejčí bodoval, ale Boston mečbol neproměnil. Kings jdou dál

11. 5. 2013 7:35
Obhájce Stanleyova poháru Los Angeles je čtvrtým týmem letošního ročníku play off NHL, který postoupil do druhého kola.
David Krejčí se v utkání popral s Gunnarssonem.
David Krejčí se v utkání popral s Gunnarssonem. | Foto: Reuters

New York - Obhájce Stanleyova poháru Los Angeles je čtvrtým týmem letošního ročníku play off NHL, který postoupil do druhého kola. Kings v pátečním utkání udolali St. Louis 2:1 a celou sérii, přestože v ní prohrávali 0:2, získali v poměru 4:2.

U jediné branky hostů si připsal přihrávku Roman Polák, jehož střelu tečoval Chris Porter. Znamenalo to vyrovnání na 1:1, český obránce ale následně stál i u rozhodujícího momentu zápasu, protože rána Dustina Pennera od modré čáry se otřela o jeho hokejku a skončila v horním růžku branky.

"Jen jsem to zkusil. Nikdy nevíte, co tam spadne," řekl Penner, jenž se trefil jen dvě desetiny sekundy před druhou sirénou. "Hned jsem se koukal na časomíru, jestli se to stihlo včas," dodal jeho spoluhráč Mike Richards.

Brankář Quick nejlepším hráčem série

V sérii skončily všechna utkání rozdílem jedné branky: první dvě ve prospěch St. Louis, následující čtyři strhli na svou stranu Kings. "Klidně všech šest utkání mohlo dopadnout naopak," poznamenal brankář Los Angeles Jonathan Quick, který byl podle trenéra poražených Kena Hitchcocka nejlepším hráčem série.

"Pokud chcete být šampionem, nemůžete takhle nechat brankáře vyniknout. Připadalo mi, jako kdybychom si všechno potřebné vzali sebou na pláž, ale nepoložili to do vody," naznačil Hitchcock, že jeho tým nevyužil v sérii celý potenciál.

Jágr střílel ostošest, byl třetí hvězdou

Naopak hokejisté Toronta odvrátili v Bostonu první hrozbu vyřazení a po vítězství 2:1 snížili stav série na 2:3. U jediné branky domácích asistoval český útočník David Krejčí, který bodoval i v pátém utkání série a s 11 body je nejproduktivnějším hráčem vyřazovací části. Jaromír Jágr sice nebodoval, se sedmi střelami ale patřil k nejaktivnějším hráčům a byl vyhlášen třetí hvězdou utkání.

"Jsem si jistý, že jsme je tou výhrou trochu pošťouchli," usmál se trenér Toronta Randy Carlyle. Jeho svěřenci se na startu třetí třetiny dostali do dvoubrankového vedení, ale následně čelili velkému tlaku soupeře, který je v závěrečné části přestřílel 19:4. Ale brankář James Reimer, který kryl dohromady 43 střel, kapituloval jen z hokejky Zdena Cháry, jehož přihrávkou z rohu kluziště našel mezi kruhy Krejčí. Další pokusy hrdina utkání zneškodnil, při power play vychytal i Jágra.

Detroit přišel o náskok, ale Zetterberg rozhodl

Detroit si vynutil rozhodující zápas, když po vítězství nad Anaheimem 4:3 v prodloužení srovnal stav série na 3:3. Red Wings v utkání vedli 1:0 a 3:1, ale v závěrečných čtyřech minutách základní hrací doby o náskok přišli. Vyrovnání série ale svým druhým gólem v zápase zařídil v čase 61:04 Henrik Zetterberg.

"Je skvělé, že jsme v závěru srovnali, ale nechápu, proč začneme hrát, až když prohráváme o dvě branky. Pokud nehrajete svůj nejlepší hokej po celých šedesát minut, v nějaké fázi utkání se vám to vymstí. A to se dnes stalo. Příště musíme hrát naplno od začátku," prohlásil brankář Anaheimu Jonas Hiller. Rozhodující branku od Zetterberga inkasoval od levého hrazení. "Nedal jsem dnes žádné krasavce, ale přesně takové góly jsou v play off potřeba," těšilo švédského útočníka, jenž je letos prvním rokem kapitánem týmu.

Washington opět vyhrál rozdílem jediného gólu

V prodloužení uspěl i Washington, který trefou Mikea Ribeira ze 70. minuty porazil New York Rangers 2:1 a v sérii se ujal vedení 3:2. I páté utkání tak skončilo rozdílem jediné branky a opět se z výhry radovalo domácí mužstvo.

"Je to frustrující a zklamání, ale ještě není konec. Následující hodiny budou těžké, ale musíme na dnešní prohru zapomenout a semknout se," uvedl brankář Rangers Henrik Lundqvist, kterého naštval inkasovaný gól v prodloužení. Při něm se puk odrazil po střele Karla Alznera od modré čáry od brusle Troy Brouwera k Ribeirovi, který na hranici brankoviště doklepl kotouč do prázdné branky.

"Je to o jednom odrazu tady a tamhle. A takhle je to celou sérii. Musíme to hodit za hlavu, zůstat pozitivní a věřit v postup," řekl Lundqvist.

1. kolo play off NHL:

Východní konference - 5. zápasy:

Boston - Toronto 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)

Branky: 52. Chára (Krejčí) - 32. Bozak, 42. MacArthur. Střely na branku: 44:33. Diváci: 17.565. Stav série: 3:2.

Washington - NY Rangers 2:1 v prodl. (0:1, 1:0, 0:0 - 1:0)

Branky: 28. J. Ward, 70. Ribeiro - 1. B. Boyle. Střely na branku: 35:25. Diváci: 18.506. Stav série: 3:2.

Západní konference - 6. zápasy:

Detroit - Anaheim 4:3 v prodl. (1:0, 0:1, 2:2 - 1:0)

Branky: 47. a 62. Zetterberg, 19. Dacjuk, 52. Cleary - 32. Palmieri, 57. Etem, 58. Ryan. Střely na branku: 29:37. Diváci: 20.066. Stav série: 3:3.

Los Angeles - St. Louis 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)

Branky: 13. Doughty, 40. Penner - 25. Porter (Polák). Střely na branku: 16:22. Diváci: 18.346. Konečný stav série: 4:2.