Martin Jůzek, maj
3. 5. 2009 18:24
Kanada - Norsko 5:1
Norský brankář Grotnes nájezdům Kanaďanů často odolával, ale porážce nezabránil
Norský brankář Grotnes nájezdům Kanaďanů často odolával, ale porážce nezabránil | Foto: Reuters

Kloten - Pátý zápas, pátá výhra. Taková je bilance Kanady na mistrovství světa v hokeji. Hráči s javorovým listem na dresu nezaváhali ani v neděli proti Norsku, které porazili 5:1.

Zatím v každém utkání svěřenci trenéra Lindyho Ruffa nastříleli minimálně pět branek.

Norsko je definitivně ze hry, což znamená, že Češi už mají jistý postup do čtvrtfinále. Kanadu čeká v pondělí souboj s Finskem, který rozhodne o vítězi "klotenské" skupiny E.

Čtěte dále: Švýcaři smutní. Souboj o čtvrtfinále vyhráli Švédové

Zámořský výběr byl a dosud je na turnaji suverénní, ale o jednu statistickou perličku proti Norsku přišel. Dosud vždy byla jeho první trefa brankou vítěznou, jenže tentokráte to neplatilo.

Zápas jsme sledovali on-line ZDE

Kanaďany dostala do vedení po čtyřech minutách hry spolupráce čtvrté pětky, kdy se prosadil Lombardi. Ovšem krátce po uplynutí poloviny úvodní třetiny srovnal skóre Zuccarello Aasen.

Ještě před přestávkou se však favorit dostal zpět do vedení, na dvoubrankový rozdíl upravili stav Hamhuis a Stamkos.

Když se hned šestařicet vteřin po pauze trefil Spezza, bylo jasné, že Kanada si dojde pro vítězství. V dalším průběhu hry se Ruffův tým šetřil i spaloval šance, čímž nechal vyniknout norského gólmana Grotnese.

Na konečných 5:1 stanovil výsledek v 33. minutě obránce Doughty, jenž kromě tohoto zásahu nahrával na dvě branky "javorových listů".

Výsledek:
Norsko - Kanada 1:5 (1:3, 0:2, 0:0)
Branky a nahrávky:
13. Zuccarello Aasen (Bastiansen, Ask) - 5. Lombardi (Doughty, Mason), 18. Hamhuis (Doughty), 19. Stamkos (St. Louis, Doan), 21. Spezza (S. Weber, Fisher), 33. Doughty (Armstrong, Upshall). Rozhodčí: Looker (USA), Persson (Švéd.) - Kaspar (Rak.), Wehrli (Švýc.). Vyloučení: 8:2. Využití: 1:1. Diváci: 4023.
Norsko: Lysenstöen (22. Grotnes) - Mats Trygg, Myrvold, T. Jakobsen, Holös, Lund, Bonsaksen, Kaunismäki - Skröder, Vikingstad, Thoresen - Hansen, Spets, Lorentzen - Zuccarello Aasen, Ask, Bastiansen - Röymark, Forsberg, Laumann Ylven. Trenér: Roy Johansen.
Kanada: Mason - Weber, Hamhuis, Doughty, Phillips, Vlasic, Coburn, Schenn, White - Heatley, Spezza, Roy - St. Louis, Stamkos, Doan - Horcoff, Fisher, Upshall - Lombardi, Armstrong, Upshall. Trenér: Lindy Ruff.