Kanada rozprášila Norsko, Švýcaři si dali kuriózní gól

15. 5. 2008 3:40
Kanada - Norsko 8:2, Rusko - Švýcarsko 6:0
Dany Heatley otevřel skóre už v první minutě.
Dany Heatley otevřel skóre už v první minutě. | Foto: Reuters

Halifax - S přemožiteli českých hokejistů Švédskem si to v semifinále mistrovství světa rozdá domácí Kanada. Ta ve čtvrtfinále rozstřílela Norsko 8:2.

V dalším čtvrtfinále si Rusko bez problému poradilo se Švýcarskem, když už po sedmi minutách hry vedlo 3:0. Trojici semifinalistů po napínavém průběhu duelu s USA doplnili hráči Finska.

I když výsledek Kanady vypadá jednoznačně, severské překvapení letošního turnaje ještě v polovině zápasu drželo remízu, pak však Norsku ubývaly síly, a Kanaďané nastříleli v rychlém sledu dalších šest branek.

Hvězdou utkání byl autor hattricku Derek Roy, tři body za branku a dvě asistence si připsal Dany Heatley a na svém kontě má po sedmém zápase na mistrovství už šestnáct kanadských bodů.

Útočník Ottawy otevřel skóre zápasu už po 37 vteřinách a přes devět tisíc diváků v Halifaxu očekávalo snadnou výhru na outsiderem čtvrtfinále, který se do bojů v play off dostal po jediné výhře na turnaji.

Jenže norský trpaslík v osmé minutě při přesilové hře pět na tři vyrovnal a Kanaďané museli znovu zapnout na plné obrátky. Strhnout vedení znovu na svou stranu se jim podařilo v minutě dvanácté, taktéž při početní výhodě.

Zápas jsme sledovali on-line

Také do druhé třetiny vstoupila Kanada s velkým tlakem, další branky však zatím nepřicházely. Naopak v době největšího náporu domácích hokejistů se prosadil Olimb a Norsko znovu svého soupeře dotáhlo.

Zakrátko ale vedli znovu Kanaďané, při další přesilove se trefil Toews. Definitivně pak odpor Norů zlomily dvě branky Roye v závěru druhé třetiny. Pak už hráči "Javorových listů" dohrávali zápas exhibičně a šetřili síly na semifinále se Švédskem. To se bude hrát v pátek od 23 hodin znovu v Halifaxu.

Švýcaři si dali ukázkového "vlastence"

Martin Gerber nechápavě zírá na výsledkovou tabuli. "Golfák" od vlastního obránce opravdu nečekal. | Foto: Reuters

Jako Alenka v říši divů se musel již v sedmé minutě zápasu proti Rusku cítit švýcarský brankář Martin Gerber. Po trefách Sjomina a Afinogenova vedli hráči "Sborné" už 2:0, na tresté lavici seděl Deruns, a vhazovalo se v obranném pásmu Švýcarska.

Ruský útočník Zaripov buly prohrál, ale obránce Furrer si kotouč ve snaze vyhodit nepochopitlně napálil do vlastní sítě! Gerber jen nevěřícně kroutil hlavou a Zaripov si tak připsal gólovou trefu, aniž by se dotkl puku. Stačilo mu k tomu stát na značce pro vhazování.

V krasojízdě pokračovali přemožitelé českého celku i v dalším průběhu utkání a po zásluze postoupili do pátečního semifinále.

Kaňkou na výkonu Rusů byl pouze nevybíravý zákrok Kovalčuka na obránce Vauclaira. Útočník Atlanty Trashers po něm byl vyloučen na pět minut plus do konce utkání a jeho start v dalším zápase je nejistý.

Američané obrat nedokonali

Odvetu za porážku v osmifinálové skupině a uznaný neregulérní gól, který nastartoval obrat Finů v pondělním vzájemném utkání, slibovali Seveřanům hráči Spojených států.

Do zápasu však vstoupili aktivněji finští hokejisté, Peltonen se sice ještě ve čtvrté minutě neprosadil, v jedenácté už ale po přihrávce Olliho Jokinena poslal svůj tým do vedení Tuomo Ruutu.

Američanům se nedařilo, u všech puků byli o krok později než Finové, a do výraznější šance se ne a ne dostat. Naopak vyloučení Greera trestal v 26. minutě Niskala a hráči USA rázem prohrávali o dvě branky.

Finští hokejisté měli i další šance na zvýšení náskoku, naděje Spojených států však držel brankář Esche.

Niklas Bäckström si připisuje další zákrok. Tým výrazně podržel.
Niklas Bäckström si připisuje další zákrok. Tým výrazně podržel. | Foto: Reuters

Naopak se vůbec nedařilo americkým střelcům, a když byl pět minut před koncem vyloučen za sekání Brown, zdálo se, že je o osudu zápasu rozhodnuto. Jenže se děly věci!

Nejdřívě při hře čtyři na čtyři snížil Kessel a o pouhých 37 vteřin později dokonce vyrovnal Stafford. Utkání tak tedy stejně jako souboj Čechů se Švédy dospěl do prodloužení.

A stejně jako v zápase v Québeku, také v Halifaxu se z postupu do semifinále radovali Seveřané. Saku Koivu výborně clonil brankáři Eschemu, Lepistö nahodil puk, a ten skončil až v síti americké branky.

Finové se stejně jako loni utkají o finále s Ruskem. Zápas se hraje v pátek od 19 hodin v Halifaxu.

Čtvrtfinále:
Kanada - Norsko 8:2 (2:1, 3:1, 3:0)

Branky a nahrávky: 1. Heatley, 12. Getzlaf (St. Louis, Heatley), 30. Toews (Keith, D. Roy), 35. D. Roy (Toews, Green), 37. D. Roy (Toews, Doan), 45. Nash (Green, Heatley), 51. Nash (Getzlaf), 52. D. Roy - 8. Ask (Mats Trygg, Bastiansen), 26. Olimb (Spets, Bastiansen)
Kanada: Ward - Bouwmeester, Jovanovski, Staios, Hamhuis, Keith, Burns, Green - Heatley, Getzlaf, Nash - D. Roy, Spezza, Doan - St. Louis, Toews, Kunitz - Sharp, Mayers, Chimera - Gagner
Norsko: Grotnes - Holos, Jakobsen, Mats Trygg, Myrvold, Odegaard, Kaunismaki, Ryman - Skroder, M. Hansen, Zuccarello Aasen - Holtet, Ask, Roymark - Spets, Bastiansen, Olimb - Forsberg, Froshaug, Nygard

Rusko - Švýcarsko 6:0 (3:0, 3:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 2. Sjomin (Grebeškov), 3. Afinogenov (Zaripov), 7. Zaripov, 22. S. Fjodorov (Grebeškov, Kornějev), 27. Afinogenov (Zaripov, Těreščenko), 39. Ovečkin (Kornějev, Nabokov)
Rusko: Nabokov - I. Nikulin, A. Markov, Kornějev, Grebeškov, Proškin, Tjutin, D. Markov, Kalinin - Morozov, Zinovjev, Kovalčuk - Sjomin, S. Fjodorov, Ovečkin - Sušinskij, Gorovikov, Mozjakin - Afinogenov, Těreščenko, Zaripov
Švýcarsko: M. Gerber (27. Hiller) - Blindenbacher, Bezina, B. Gerber, Vauclair, Furrer, Seger, Forster, Diaz - Deruns, Jeannin, Reichert - Sprunger, Monnet, Sannitz - Paterlini, Ziegler, Lemm - Bärtschi, Ambühl, Di Pietro

USA - Finsko 2:3 (0:1, 0:1, 2:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 56. Kessel (Gleason), 57. Stafford (Burish) - 11. T. Ruutu (O. Jokinen), 26. Niskala (O. Jokinen, Selänne), 64. Lepistö
USA: Esche - Martin, Leopold, Stuart, Greene, Gleason, Gilbert, Ballard - Brown, Mueller, Pominville - Parise, Kessel, Kane - Burish, O'Sullivan, Stafford - Stempniak, Dubinsky, Backes - Booth
Finsko: Bäckström - Jokela, Koistinen, Väänänen, Salmela, Niemi, Luoma, Lepisto, Niskala - Selänne, S. Koivu, Peltonen - T. Ruutu, M. Koivu, O. Jokinen - J. Jokinen, Kapanen, Pihlström - Pirnes, Hahl, Pyörälä