Junioři chtějí zlomit devět let staré čtvrtfinálové prokletí

Adam Sušovský Adam Sušovský
2. 1. 2014 9:00
Dlouhých devět let. Přesně tak dlouho čeká český juniorský hokej na to, že na mistrovství světa dvacetiletých projde přes čtvrtfinále.
Budou se takto čeští mladíci radovat také po souboji s Finy?
Budou se takto čeští mladíci radovat také po souboji s Finy? | Foto: Reuters

Praha - Dlouhých devět let. Přesně tak dlouho čeká český juniorský hokej na to, že na mistrovství světa dvacetiletých projde přes čtvrtfinále. Dnes čeká Čechy další pokus. A stejně jako v roce 2005, kdy při posledním postupu přes čtvrtfinálového soupeře za mladé váleli borci jako Roman Červenka nebo Ladislav Šmíd, hrají Češi s Finskem.

Utkání začíná v Malmö ve 14:30, internetový deník Aktuálně.cz ho bude sledovat v podrobné on-line reportáži - ZDE.

Češi tuší, že Finové jsou hratelní

Měla by to být tuhá bitva. Češi si moc dobře uvědomují, že s výběrem Finska se hrát dá. Jen se potřebují vyhnout podobnému kolapsu, jaký je potkal v základní skupině s Německem a málem znamenal jejich vyřazení. Je třeba navázat na výkony s Kanadou a Slovenskem - vrátit se k zodpovědné hře zezadu, bojovat a aktivně bruslit. Takový je alespoň plán trenérů i samotných hráčů.

"Máme s Finy vyrovnanou bilanci, je to náš tradiční soupeř. Dobře bruslí a jsou organizovaní. My o nich dost věcí víme, oni o nás ale taky. Bude to vyrovnané utkání," tuší už dopředu kouč dvacítky Miroslav Přerost, který bude mít v utkání k dispozici jen šest obránců. Patrik Marcel si totiž odpykává zápasový distanc za faul na Slováka Minaríka v posledním utkání základní skupiny.

"Soupeře jsme viděli, máme videa i dostatek informací. Přípravu směřujeme tímto směrem," konstatoval včera v Malmö Přerost před českými novináři.

Do brány se dnes opět postaví Jakub Langhamer

"Postupem do čtvrtfinále pro nás nic nekončí, chceme dojít co nejdál," prohlásil odhodlaně obránce Ronald Knot, který si pochvaluje, že Češi ve čtvrtfinále narazí zrovna na Finy.

Proč? Už na začátku turnaje bylo zřejmé, že cesta přes Finy by ve čtvrtfinále mohla být alespoň papírově snadnější. Ve hře totiž byly i silné a moc ambiciózní týmy Švédska nebo Ruska. Nakonec vyšlo vše podle plánů, jenže pozor: Finové Rusy v základní skupině dokázali porazit. Také oni se ale nevyhnuli zaváhání, hned na to prohráli se Švýcarskem.

"Dá se říci, že jsme si je přáli nejvíc, i když jsme je do devatenáctky ani jednou neporazili. Ale ve čtvrtek to bude o jednom zápase. Bylo by krásné, kdybychom jim to teď vrátili," tvrdí Knot.

Také Finové čekají na medaili dlouho

Jenže také Finové mají o motivaci postaráno. Na cenný kov ze šampionátu dvacítek čekají o rok méně než Češi, naposledy se jim medaili podařilo urvat v roce 2006. Letos navíc tým Suomi přijel do Malmö pod velkým tlakem a tíhou očekávání, loňský turnaj se totiž Finům vůbec nepovedl. V Ufě si na ně vyšlápli i Češi a tehdy hodně ambiciózní celek ani nepostoupil do play off.

Letos Finové sází především na týmové pojetí, na jejich soupisce vyčnívá snad jen jméno obránce Rasmuse Ristolainena, který si v letošní sezoně zahrál i devatenáct zápasů NHL za Buffalo.

 

Právě se děje

před 50 minutami

V Kongu po nehodě autobusu s cisternou převážející benzín uhořelo 33 lidí

V provincii Kwango na západě Konga při střetu autobusu s cisternou převážející pohonné hmoty uhořelo 33 lidí. Cisterna směřovala po jednom z hlavních tahů do metropole Kinshasy, zjistila agentura AFP z policejních zdrojů. Pozůstatky obětí dopravní nehody v pondělí ráno pohřbili.

"V noci ze soboty na neděli uhořelo 33 lidí při velkém požáru způsobeném kolizí rozměrného vozidla přepravujícího pohonné hmoty a přeplněného autobusu," uvedlo vedení místní policie. "Mohli jsme vyzvednout jen lebky, zbytek těl se nepodařilo najít. S úctou jsme je pohřbili dnes ráno," uvedl další policejní zdroj.

Dopravní nehody s četnými oběti na životech jsou v Kongu poměrně časté, na vině je špatný technický stav mnoha vozidel i silnic nebo opilí řidiči, někdy též bez potřebných znalostí. V říjnu 2018 na trase mezi Kinshasou a Matadi taktéž havarovala cisterna, při nehodě tehdy zemřelo 53 lidí. Tragickou bilanci 230 obětí měla nehoda cisterny v roce 2010.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Do Litvy dorazil rekordní počet migrantů, EU přislíbila Vilniusu miliony eur

Představitelé Evropské unie přislíbili Litvě miliony eur na pomoc s řešením migrační krize, z jejíhož rozpoutání pobaltská země obviňuje režim sousedního Běloruska a jeho autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Informovala o tom agentura AP s tím, že do Vilniusu v neděli přicestovala eurokomisařka pro vnitro Ylva Johanssonová. Ve stejný den překročilo hranici mezi Běloruskem a Litvou rekordních 287 migrantů, což je přibližně třikrát více než za celý loňský rok.

"Je to provokace Lukašenkova režimu. Musíme ukázat, že na území EU není volný vstup," prohlásila Johanssonová. "Litva, EU a státy Schengenu musí zabránit ilegálnímu vstupování do této oblasti. Proto my, celá Evropská unie, podporujeme Litvu, aby bránila naší společnou vnější hranici s Běloruskem," prohlásila zástupkyně unijní exekutivy před novináři.

Litevská pohraniční stráž letos zadržela 3832 migrantů, přičemž za celý loňský rok jich bylo 81. Více než dvě třetiny příchozích tvoří podle litevských úřadů Iráčané. Irácké aerolinie zvýšily od tohoto měsíce počet letů z Bagdádu do Minsku ze dvou na čtyři týdně a do běloruské metropole zavádějí spoje z dalších iráckých měst - Basry, Irbílu a Sulajmáníje, napsala AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy