Překvapený Jordán: Chabarovsk se chová lidsky, olympiádu mi přeje. V Rusku ale nikdy nevíte

Daniel Poláček Daniel Poláček
11. 12. 2017 18:32
Když ve vzdáleném Chabarovsku zafouká, hokejový bek Michal Jordán má pocit, že je 36 stupňů pod nulou. Jinak je ale v novém angažmá hodně spokojený. Hraje přes 20 minut za zápas a může myslet na korejskou olympiádu. Tu nedávno ovlivnilo rozhodnutí, že Rusové směji kvůli dopingovým hříchům hrát pouze pod neutrální vlajkou.
Michal Jordán
Michal Jordán | Foto: Milan Kammermayer

Verdikt Mezinárodního olympijského výboru vzbudil v Rusku velké emoce. Jaké ohlasy jste zachytil vy?

Rozhodnutí přišlo před pár dny, my jsme pak hráli zápas, takže moc ohlasů zatím nemám. Jinak těžko říct. Nastala nějaké situace a takhle ji vyřešili. Nemůžu všechno hodnotit podle médií. Pravda asi není taková, jak všichni píšou. Problémy s dopingem v ruském sportu ale celkově jsou. Jinak není problém, že budou nastupovat pod neutrální vlajkou. Prostě víte, že hrajete proti Rusku.

Jste rád, že nedošlo k plošnému zákazu účasti pro všechny ruské sportovce?

Nejdřív nepustila hráče NHL. O KHL se říká, že je to druhá nejlepší liga na světě. Bez ní by úroveň turnaje byla hodně nízká. Je fajn, že to takhle dopadlo. Doufám, že už se na tom nic měnit nebude, protože pak by to byla komplikace pro nás hráče. V Rusku nikdy nevíte, co se může stát. (KHL stále nepotvrdila, že své hokejisty na olympijské hry pustí, byť je to po projevu prezidenta Vladimira Putina pravděpodobné, pozn. red.)

Dokážete si představit, že byste nastoupil pod neutrální vlajkou?

To asi není otázka na mě. My jsme v pohodě. Těžko říct. Já rád reprezentuji Česko - naši zemi a vlajku. Bylo by těžké hrát pod neutrálními symboly. Rusové takhle mají možná ještě větší motivaci. Co jsem četl, chtějí vyhrát a sjednotit zemi. Už takhle do toho dali hodně peněz, udělali si měsíční pauzu.

Počítají v Chabarovsku s tím, že požadované hokejisty uvolní na olympiádu?

V rozpisu je měsíční pauza, takže už to nějak řešili. Když se dostaneme do reprezentace, v klubu budou určitě rádi, protože jim to zvedne prestiž. 

Ne všechny ruské kluby jsou ale nadšené, když musí někoho uvolnit reprezentaci.

Vím, že třeba minulý rok v Kazani se jim moc nelíbilo, když jsem odjížděl na turnaj do Moskvy. Tady nám ale popřáli hodně štěstí. Ať se nám daří a ať se porveme o olympiádu. Že se na nás budou těšit. Pak vidíte, že to není jenom o hokeji, ale že je tam i lidský přístup, což je příjemné.

V novém angažmá se vám tedy líbí?

Je fajn. Jsem příjemně překvapený. Můžu říct, že po hodně dlouhé době mě hokej opravdu baví. Těším na každý trénink a na každý zápas. Máme tam velmi dobrou partu, výborné trenéry. Dostávám hodně prostoru, takže jsem spokojený.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Rada: Při přípravě rozpočtu nebyly respektovány základní zásady

Kvalita přípravy státního rozpočtu byla letos významně narušena nerespektováním základních zásad, jako je úplnost a reálnost rozpočtové dokumentace. Důvodem je mimo jiné to, že s návrhem státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun současně Poslanecká sněmovna schválila významné úpravy daní. S nimi přitom návrh rozpočtu nepočítá. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou dnes zveřejnila Národní rozpočtová rada.

Ta zároveň zopakovala, že na základě dostupných dat bylo letní zvýšení schodku letošního rozpočtu na 500 miliard korun nadměrné. Ke konci listopadu skončil rozpočet ve schodku 341,5 miliardy korun.

Národní rozpočtová rada je nezávislý odborný orgán, jehož hlavním posláním je vyhodnocovat, zda stát a další veřejné instituce dodržují pravidla rozpočtové odpovědnosti daná zákonem. Radě nyní předsedá ekonomka Eva Zamrazilová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy