Překvapený Jordán: Chabarovsk se chová lidsky, olympiádu mi přeje. V Rusku ale nikdy nevíte

Daniel Poláček Daniel Poláček
11. 12. 2017 18:32
Když ve vzdáleném Chabarovsku zafouká, hokejový bek Michal Jordán má pocit, že je 36 stupňů pod nulou. Jinak je ale v novém angažmá hodně spokojený. Hraje přes 20 minut za zápas a může myslet na korejskou olympiádu. Tu nedávno ovlivnilo rozhodnutí, že Rusové směji kvůli dopingovým hříchům hrát pouze pod neutrální vlajkou.
Michal Jordán
Michal Jordán | Foto: Milan Kammermayer

Verdikt Mezinárodního olympijského výboru vzbudil v Rusku velké emoce. Jaké ohlasy jste zachytil vy?

Rozhodnutí přišlo před pár dny, my jsme pak hráli zápas, takže moc ohlasů zatím nemám. Jinak těžko říct. Nastala nějaké situace a takhle ji vyřešili. Nemůžu všechno hodnotit podle médií. Pravda asi není taková, jak všichni píšou. Problémy s dopingem v ruském sportu ale celkově jsou. Jinak není problém, že budou nastupovat pod neutrální vlajkou. Prostě víte, že hrajete proti Rusku.

Jste rád, že nedošlo k plošnému zákazu účasti pro všechny ruské sportovce?

Nejdřív nepustila hráče NHL. O KHL se říká, že je to druhá nejlepší liga na světě. Bez ní by úroveň turnaje byla hodně nízká. Je fajn, že to takhle dopadlo. Doufám, že už se na tom nic měnit nebude, protože pak by to byla komplikace pro nás hráče. V Rusku nikdy nevíte, co se může stát. (KHL stále nepotvrdila, že své hokejisty na olympijské hry pustí, byť je to po projevu prezidenta Vladimira Putina pravděpodobné, pozn. red.)

Dokážete si představit, že byste nastoupil pod neutrální vlajkou?

To asi není otázka na mě. My jsme v pohodě. Těžko říct. Já rád reprezentuji Česko - naši zemi a vlajku. Bylo by těžké hrát pod neutrálními symboly. Rusové takhle mají možná ještě větší motivaci. Co jsem četl, chtějí vyhrát a sjednotit zemi. Už takhle do toho dali hodně peněz, udělali si měsíční pauzu.

Počítají v Chabarovsku s tím, že požadované hokejisty uvolní na olympiádu?

V rozpisu je měsíční pauza, takže už to nějak řešili. Když se dostaneme do reprezentace, v klubu budou určitě rádi, protože jim to zvedne prestiž. 

Ne všechny ruské kluby jsou ale nadšené, když musí někoho uvolnit reprezentaci.

Vím, že třeba minulý rok v Kazani se jim moc nelíbilo, když jsem odjížděl na turnaj do Moskvy. Tady nám ale popřáli hodně štěstí. Ať se nám daří a ať se porveme o olympiádu. Že se na nás budou těšit. Pak vidíte, že to není jenom o hokeji, ale že je tam i lidský přístup, což je příjemné.

V novém angažmá se vám tedy líbí?

Je fajn. Jsem příjemně překvapený. Můžu říct, že po hodně dlouhé době mě hokej opravdu baví. Těším na každý trénink a na každý zápas. Máme tam velmi dobrou partu, výborné trenéry. Dostávám hodně prostoru, takže jsem spokojený.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Dálnice D11 z Hradce do Jaroměře se autům otevře 17. prosince

Dokončovaný úsek dálnice D11 z Hradce Králové do Jaroměře se motoristům otevře 17. prosince. Stát bude 4,1 miliardy korun bez DPH. Jde o největší současnou stavbou na území Královéhradeckého kraje, řekl ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl. Na úseku u Smiřic se v sobotu konal den otevřených dveří.

"Za necelé tři měsíce po dálnici budou jezdit auta. Diskutujeme dnes s lidmi přípravy silnic. Je to samozřejmě trochu sebeprezentace, ale chceme ukázat, že příprava a stavba dálnice není jednoduchá," řekl Mátl.

Stavba je rozdělena na dva úseky z Hradce Králové do Smiřic a ze Smiřic do Jaroměře. Stavba trasy do Jaroměře začala v dubnu 2019, z Hradce do Smiřic se buduje od února 2019.

"My jsme dokonce zrychlili, stavba se měla otevírat až v příštím roce během průběhu léta, podařilo se nám se zhotovitelem vyjednat zkrácení lhůty o osm měsíců. Příprava dálnice trvá daleko déle, to jsou někdy i desítky let," řekl Mátl. Šest až deset let příprava podle Mátla zabere vždycky.

D11 z Prahy do Hradce Králové a na státní hranici s Polskem začal stát budovat v roce 1978 a od roku 2017 dálnice končí v Hradci Králové. Z plánovaných 154 kilometrů dálnice se jezdí zhruba po 91 km. Stavba z Hradce do Jaroměře navazuje na úsek dálnice z Hradce Králové, měří 22,4 kilometru. Vede podél současné silnice první třídy na Jaroměř a Náchod. Za Jaroměří se napojí na silnici I/37.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Vyhlaste klimatickou nouzi, žádá německý aktivista. Už 27 dní drží hladovku, nyní přestal pít

Klimatický aktivista Henning Jeschke, který od 30. srpna drží v Berlíně hladovku, dnes přestal přijímat tekutiny. Pít dnes přestala také Lea Bonaseraová, která začala držet hladovku tento týden. Dvojice protestní akci vystupňovala poté, co sociálnědemokratický kandidát na kancléře Olaf Scholz nevyslyšel jejich ultimátum a veřejně neprohlásil, že v Německu panuje stav klimatické nouze. Scholz oběma přislíbil, že se s nimi sejde až po volbách.

Hladovkáři původně žádali, aby se s nimi do čtvrtka sešla trojice kancléřských kandidátů. Těmi jsou vedle Scholze konzervativec Armin Laschet a Annalena Baerbocková ze strany Zelených. Trojice původně oznámila, že s aktivisty bude jednat po volbách. Později organizátoři protestu uvedli, že Baerbocková ve čtvrtek tábor hladovkářů na louce u Sprévy nedaleko sídla parlamentu a kancléřství navštívila a s mladými lidmi hovořila.

Ve čtvrtek aktivisté vyhlásili nové ultimátum, které se týkalo jen Scholze, protože Laschet podle nich zcela zklamal. Sociálnědemokratický kancléřský kandidát výzvu k veřejnému prohlášení o klimatické nouzi nesplnil, Jeschkeho a Bonaseraovou nicméně vyzval, aby hladovku ukončili. Opětovně slíbil, že společné setkání se může uskutečnit po volbách.

"Scholzovi přes rty ani jednou nepřešel výraz ´klimatická nouze´," řekl na videu zveřejněném na Twitteru 21letý Jeschke, když oznamoval, že přestává přijímat tekutiny.

Hladovku původně zahájilo 30. srpna sedm aktivistů, šest z nich ale začalo postupně opět jíst. Tento týden se k Jeschkeovi, který odmítá potravu jako poslední z původní skupiny, přidala 24letá Bonaseraová. Dnes oba přestali také pít.

Zdroj: ČTK
Další zprávy