Rány do obličeje ho nezastavily. Chytil dělal z Rusů kužely a naznačil sílu českého útoku

Daniel Poláček Daniel Poláček
27. 12. 2017 7:31
Schytal dvě rány do obličeje, musel na ošetřovnu, posbíral dva body a zaujal kličkami. Talent slavných Rangers Filip Chytil byl v klání proti Rusům vidět.
Filip Chytil slaví gól se spoluhráči ze střídačky.
Filip Chytil slaví gól se spoluhráči ze střídačky. | Foto: IIHF

Praha - "Česko získá zpátky respekt," předvídal před startem mistrovství juniorů kanadský web theScore, přičemž se opíral o jména jako Chytil, Martin Nečas či Filip Zadina.

Prognóza zatím vychází. Češi porazili na úvod turnaje Rusko 5:4 a hodně k tomu přispěly předpokládané opory. Možná nejvíc pozornosti strhl Chytil, jenž získal dva body (1+1) a zanechal výtečný dojem.

Ve druhém dějství však české fanoušky vyděsil. Po nešťastné srážce s ruským forvardem padl k ledu a krvácel z nosu. Poté odkráčel na ošetřovnu. Ztráta elitního centra by Čechy hodně bolela.

Ještě do přestávky ale Chytil usedl na střídačku, bez známek zlomeného nosu nebo otřesu mozku. 

"Nevěděl jsem, jestli mám zlomený nos nebo co se mi stalo," komentoval 18letý útočník kritický moment. "Každopádně jsem chtěl zpátky do hry, protože rád reprezentuji svoji zemi."

Také přiznal, že se zacpaným nosem (kvůli zastavení krvácení) se mu hrálo o něco hůř. Přesto byl při jednom z protiútoků na správném místě a pohotovou dorážkou dokončil akci parťáků. Stav 4:2 vypadal hodně nadějně.

Svěřenci kouče Filipa Pešána později vedli dokonce o tři góly, ale v závěru znervózněli. Vedení 5:4 udrželi s vypětím všech sil.

"Cítíme se výborně," řekl novinářům Chytil. "Porazit hned v prvním zápase na turnaji Rusko, se kterým hráváme od šestnáctek a které se neporáží lehce, to vlije novou krev do žil."

Odchovanec Zlína nedostal v utkání pouze jednu ránu. V obličeji mu přistála také hokejka ruského gólmana.

Jindy však Chytil údery rozdával, byť pomyslné. Drásal jimi sebevědomí soupeřů. Krátce po úvodním vhazování zesměšnil Michaila Malceva, když mu prohodil puk mezi nohama a hned nato měl velkou šanci skórovat:

Jindy naděje newyorských Rangers předváděla ukázkové držení kotouče. Nebývá zvykem, že český mladík takhle školí favority na zisk medaile:

Chytil ne vždy dovedl akci ke zdárnému konci, ale potvrdil, že první lajna Čechů má velký potenciál. Tvoří ji ještě kapitán Marek Zachar a Ostap Safin, útočníci z kanadské juniorky. "Marek je rychlý a chytrý, Ostap má skvělou střelu. Myslím, že nám to klape," prohlásil Chytil.

Na úvod mistrovství šlapal celý tým. Hrál semknutě, obětavě, organizovaně. Byl skvělý při nerovném počtu hráčů na ledě. Také ale posbíral sedm menších trestů a natropil pár individuálních chyb. Těm však unikne málokterá mládežnická reprezentace.

"Po porážkách v přípravě jsme chtěli hrát naši hru, být organizovaní. Tohle se nám dařilo skoro celý zápas, proto jsme vyhráli," hodnotil Chytil výkon proti favorizované sborné.

Ve čtvrtek od 22:00 čeká Čechy možná ještě těžší sousto - Švédové.

 

Právě se děje

Další zprávy