Rány do obličeje ho nezastavily. Chytil dělal z Rusů kužely a naznačil sílu českého útoku

Daniel Poláček Daniel Poláček
27. 12. 2017 7:31
Schytal dvě rány do obličeje, musel na ošetřovnu, posbíral dva body a zaujal kličkami. Talent slavných Rangers Filip Chytil byl v klání proti Rusům vidět.
Filip Chytil slaví gól se spoluhráči ze střídačky.
Filip Chytil slaví gól se spoluhráči ze střídačky. | Foto: IIHF

Praha - "Česko získá zpátky respekt," předvídal před startem mistrovství juniorů kanadský web theScore, přičemž se opíral o jména jako Chytil, Martin Nečas či Filip Zadina.

Prognóza zatím vychází. Češi porazili na úvod turnaje Rusko 5:4 a hodně k tomu přispěly předpokládané opory. Možná nejvíc pozornosti strhl Chytil, jenž získal dva body (1+1) a zanechal výtečný dojem.

Ve druhém dějství však české fanoušky vyděsil. Po nešťastné srážce s ruským forvardem padl k ledu a krvácel z nosu. Poté odkráčel na ošetřovnu. Ztráta elitního centra by Čechy hodně bolela.

Ještě do přestávky ale Chytil usedl na střídačku, bez známek zlomeného nosu nebo otřesu mozku. 

"Nevěděl jsem, jestli mám zlomený nos nebo co se mi stalo," komentoval 18letý útočník kritický moment. "Každopádně jsem chtěl zpátky do hry, protože rád reprezentuji svoji zemi."

Také přiznal, že se zacpaným nosem (kvůli zastavení krvácení) se mu hrálo o něco hůř. Přesto byl při jednom z protiútoků na správném místě a pohotovou dorážkou dokončil akci parťáků. Stav 4:2 vypadal hodně nadějně.

Svěřenci kouče Filipa Pešána později vedli dokonce o tři góly, ale v závěru znervózněli. Vedení 5:4 udrželi s vypětím všech sil.

"Cítíme se výborně," řekl novinářům Chytil. "Porazit hned v prvním zápase na turnaji Rusko, se kterým hráváme od šestnáctek a které se neporáží lehce, to vlije novou krev do žil."

Odchovanec Zlína nedostal v utkání pouze jednu ránu. V obličeji mu přistála také hokejka ruského gólmana.

Jindy však Chytil údery rozdával, byť pomyslné. Drásal jimi sebevědomí soupeřů. Krátce po úvodním vhazování zesměšnil Michaila Malceva, když mu prohodil puk mezi nohama a hned nato měl velkou šanci skórovat:

Jindy naděje newyorských Rangers předváděla ukázkové držení kotouče. Nebývá zvykem, že český mladík takhle školí favority na zisk medaile:

Chytil ne vždy dovedl akci ke zdárnému konci, ale potvrdil, že první lajna Čechů má velký potenciál. Tvoří ji ještě kapitán Marek Zachar a Ostap Safin, útočníci z kanadské juniorky. "Marek je rychlý a chytrý, Ostap má skvělou střelu. Myslím, že nám to klape," prohlásil Chytil.

Na úvod mistrovství šlapal celý tým. Hrál semknutě, obětavě, organizovaně. Byl skvělý při nerovném počtu hráčů na ledě. Také ale posbíral sedm menších trestů a natropil pár individuálních chyb. Těm však unikne málokterá mládežnická reprezentace.

"Po porážkách v přípravě jsme chtěli hrát naši hru, být organizovaní. Tohle se nám dařilo skoro celý zápas, proto jsme vyhráli," hodnotil Chytil výkon proti favorizované sborné.

Ve čtvrtek od 22:00 čeká Čechy možná ještě těžší sousto - Švédové.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy