Dvacítka je po 13 letech v semifinále MS! Proti Finům zvládla infarktový závěr a jde na Kanadu

Prokletí překonáno! Tak čeští junioři proti Suomi vydřeli naději na medaili
A protože brankář Josef Kořenář inkasoval jen jednou,...
... mohli Češi slavit slavit vítězství 4:3 a postup do vysněného semifinále.
Mezi nejlepší čtyři týmy se čeští mladíci dostali poprvé od roku 2005, kdy v Grand Forks získali bronz.
Češi začali ostře sledovaný zápas lépe a už v sedmé minutě se radovali. Při Vaakanainenově trestu se po Nečasově přihrávce trefil z levého kruhu Zadina.
Aktualizováno 3. 1. 2018 1:49
Česká dvacítka je po 13 letech v semifinále mistrovství světa. V klíčovém boji s Finy nebyla herně lepší, ale po nájezdech slaví výhru 4:3.

Praha - Češi uhráli na světovém šampionátu dvacítek obrovský úspěch. Poprvé od medailového roku 2005 postoupili do semifinále. V zápasu pravdy proti Finsku zvítězili 4:3 po nájezdech.

Svěřenci Filipa Pešána budou o finále bojovat s Kanadou, která smetla Švýcarsko 8:2.

Ve čtvrtfinále nebyli Češi lepším týmem. Na střely prohráli 30:54 a často čelili velkému tlaku. Díky skvělému Josefu Kořenářovi v bráně však zůstávali ve hře. Když v závěru třetího dějství hráli bez gólmana, na 3:3 vyrovnal Filip Zadina. Rozhodují trefu v nájezdech obstaral Martin Nečas.

Do první šance se dostali ve čtvrté minutě Finové. Tolvanen uvolnil zpoza branky Vesalainena, který ale zblízka na Kořenáře nevyzrál. V sedmé minutě se radovali Češi. Při Vaakanainenově trestu se po Nečasově přihrávce trefil z levého kruhu Zadina.

Kořenář kryl nebezpečný pokus Tuuloly a Innala v dobré pozici minul. Další možnost měl Nurmi. Při Kautově vyloučení netrefil branku Räsänen. Před pauzou ještě kryl Kořenář betonem pokus Välimäkiho. Finové v prvním dějství přestříleli český tým 15:4.

Při Hájkově trestu z 23. minuty ještě nepřekonali českého gólmana Jokiharju a Tolvanen, ale po 53 vteřinách už vyrovnal Räsänen. Po Vesalainenově střele se dostal k puku, přehodil si jej na bekhend a zavěsil pod horní tyč.

Kořenář následně vyřešil několik nebezpečných situací, ale v polovině utkání podruhé inkasoval. Přes clonu vystřelil Juolevi a trefil přesně levý horní roh české branky.

Kořenář dál držel šance Pešánova výběru, který ve 35. minutě navíc vyrovnal. Do úniku se dostal Reichel, a přestože byl faulovaný, překonal Luukkonena blafákem do bekhendu.

Ani v závěrečném dějství Češi nedokázali eliminovat převahu Finů, a přestože Kořenář dlouho odolával, v 47. minutě už gólu nezabránil. Tolvanen proti němu sice ještě zblízka neuspěl, ale Vesalainen vzápětí doklepl puk do odkryté branky. V 56. minutě po Zadinově ztrátě puku ujel Jääskä, ale minul.

Pešán sáhl tři minuty a 10 sekund před koncem k power play a vyplatilo se mu to. Galvasovu střelu tečoval mezi Luukkonenovy betony Zadina. Prodloužení mohl odvrátit po Tolvanenově přihrávce Innala, ale sám před Kořenářem neuspěl. Na druhé straně nedotáhl únik tísněný Zachar.

Kořenář držel český tým také v nastavení, v kterém měl šanci i Hájek, sólem zahrozil Michnáč, po jehož další akci pak měl málem možnost Chytil. V rozstřelu se trefili Reichel a Nečas. Kořenáře, který v utkání kryl 51 střel, překonal z pěti exekutorů pouze Vesalainen.

Takhle to po čtvrtfinálové výhře vypadalo v české šatně:

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Buffalu - čtvrtfinále:

ČR - Finsko 4:3 po sam. nájezdech (1:0, 1:2, 1:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 7. Zadina (Nečas, Hájek), 35. K. Reichel (R. Pavlík, Budík), 58. Zadina (J. Galvas, Nečas), rozhodující sam. nájezd Nečas - 24. A. Räsänen (Vesalainen, Juolevi), 30. Juolevi (Vesalainen, Kuokkanen), 47. Vesalainen (Tolvanen). Rozhodčí: Thompson, Tufts (oba USA) - Kilian (Nor.), Yletyinen (Švéd.). Vyloučení: 4:2. Využití: 1:1. Diváci: 5109.

ČR: Kořenář - Hájek, Budík, F. Král, J. Galvas, Šalda, Vála, Hrdinka - M. Zachar, Chytil, M. Kaut - F. Zadina, Nečas, Michnáč - R. Pavlík, K. Reichel, Kurovský - Safin, Kodýtek, Lauko. Trenéři: Filip Pešán, Rostislav Vlach a Miroslav Přerost.

Finsko: Luukkonen - Heiskanen, Välimäki, Jokiharju, Juolevi, Vaakanainen, Kotkansalo - Tolvanen, A. Räsänen, Vesalainen - Koivula, Kuokkanen, Heponiemi - Tuulola, Ikonen, Innala - Nurmi, Koppanen, Jääskä. Trenéři: Jussi Ahokas, Sami Salo, Olli Salo a Matti Tiilikainen.