Výročí výher "nad tanky". Holík si přelepil hvězdu a zasypal brankáře nadávkami

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
29. 3. 2024 13:01
55 let uplynulo od slavných dvou vítězství československých hokejistů nad Sověty z MS 1969 ve Stockholmu. Někteří hráči si na protest proti okupaci přelepili pěticípou hvězdu na dresu, výsledky 2:0 a 4:3 nebo odmítnutí pozdravit soupeře vešly do historie. Prohlédněte si řetěz událostí, které ovlivnily dění v socialistickém Československu.
Jaroslav (vlevo) a Jiří Holíkové po vítězném utkání se SSSR
Jaroslav (vlevo) a Jiří Holíkové po vítězném utkání se SSSR | Foto: ČTK

21. března, ČSSR - SSSR 2:0

MS v roce 1969 se hrálo poprvé dvoukolovým systémem a první utkání ČSSR proti Sovětům bylo na programu v pátek 21. března. Čechoslováci po velmi disciplinovaném výkonu a díky skvělému Vladimíru Dzurillovi v bráně zvítězili 2:0 a poprvé na turnaji dali naplno volný průchod emocím.

Po gólové dorážce Jana Suchého z 33. minuty lomcoval v euforii se sovětskou brankou Václav Nedomanský a Jaroslav Holík (na snímku vlevo s bratrem Jiřím) máchal hokejkou před brankářem Zingerem a sprostě mu spílal. Všem bylo jasné, že nejde o utkání a radost ve sportovních mezích.

Druhý gól přidal v 47. minutě Josef Černý a Čechoslováci si už výhru pohlídali. Po doznění hymny přišla jejich forma protestu. Kapitán Golonka podal ruku rozhodčím a poté s celým týmem opustil kluziště bez tradičního pozdravu se soupeřem. Trenér Jaroslav Pitner vysvětloval novinářům tento akt slovy, že ruce přeci podává poražený tým.