Hokejová 20 otočila zápas s Německem a slaví udržení

3. 1. 2011 6:00
Minutu před koncem vstřelil vítěznou branku Palát
Andrej Nestrašil
Andrej Nestrašil | Foto: Reuters

Lewiston - Čeští hokejisté zdolali na mistrovství světa hráčů do dvaceti let Německo 3:2 a mají jistotu záchrany v elitní kategorii.

Svěřenci trenéra Miroslava Přerosta sice v prvním utkání ve skupině o udržení v Lewistonu dvakrát prohrávali, ale dokázali ztrátu smazat a přesně minutu před koncem vstřelil klíčovou vítěznou branku Ondřej Palát.

Palát se stal hrdinou českého týmu, protože se předtím v 51. minutě postaral i o vyrovnání na 2:2. Konečný výsledek zajistil udržení i Slovensku, které předtím zvítězilo nad Norskem 5:0.

Juniory srazila špatná obrana a příliš mnoho vyloučení

Češi budou ve svém závěrečném utkání na turnaji ve středu v 1:30 SEČ bojovat se Slovenskem o konečné sedmé místo. Do divize I sestupují Němci a Norové.

Němci vytěžili v úvodu z minima maximum

Češi začali aktivněji a gólmana Grubauera prověřili Nestrašil a Culek. Na druhé straně Plachtův pokus z mezikruží vychytal brankář Novotný.

Přerostův výběr se pak ubránil při Holíkově trestu a navíc mohl v oslabení jít do vedení, ale v přečíslení dvou na jednoho po Nestrašilově přihrávce minul Hlinka odkrytou branku.

Gól nepřinesla ani přesilovka českého týmu na přelomu prvního a druhého dějství, ale ve 23. minutě se už bezbrankové skóre měnilo a radovali se Němci.

Haunerova tečovaná střela z ostrého úhlu si našla cestu za Novotného záda. Za čtyři minuty těsně minul českou branku Lattaův tečovaný pokus.

Vzápětí byl vyloučen za faul na Novotného Abeltshauser a Hlinka střelou z pravého kruhu vyrovnal. Otočit výsledek mohl v 32. minutě sedmnáctiletý Frk, ale po Honejskově akci nezamířil přesně.

Český tým zachránil v závěru Palát

Potom se Češi ubránili při trestu za špatné střídání a za stejné provinění pykali i Němci, ale žádné následky to pro ně také nemělo. Pak ještě pálil Rachůnek, ale Grubauer zasáhl lapačkou.

Čeští hokejisté se radují po vítězném gólu Ondřeje Paláta
Čeští hokejisté se radují po vítězném gólu Ondřeje Paláta | Foto: Reuters

Hned na začátku závěrečného dějství po střele Romana Horáka netrefil z dorážky skákající puk ideálně Straka.

Ve 44. minutě po Řezníčkově chybě ujel Höfflin, ale Novotný jeho blafák do bekhendu zlikvidoval. Vzápětí po přečíslení trefil německého brankáře Hlinka a v 47. minutě Němci znovu vedli, když Novotného překonal dorážející Möchel.

Za čtyři minuty ale Češi nepříjemnou ztrátu smazali, když se uvolnil Palát a vychutnal si Grubauera.

Rozhodnout mohl už dvě a půl minuty před koncem třetí třetiny Ondřich Horák, který trefil z levého kruhu tyč. Přerostův tým se dočkal v čase 59:00, kdy v přečíslení dvou na jednoho rozhodl po Strakově přihrávce Palát.

MS hokejistů do 20 let - skupina o udržení:

Česká republika - Německo 3:2 (0:0, 1:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 29. Hlinka (Jeřábek, Frk), 51. Palát (R. Horák, Jeřábek), 59. Palát (Straka) - 23. Hauner (Brandl, Ohmann), 47. Möchel (Keil). Rozhodčí: Kadyrov (Rus.), Konc - Tvrdoň (oba SR), Winge (Švéd.). Vyloučení: 2:3. Využití: 1:0. Diváci: 1171.
Sestava ČR: Novotný - Jeřábek, Řezníček, Sedlák, Šenkeřík, Pláněk, O. Horák - Palát, R. Horák, Straka - Frk, Honejsek, Rachůnek - Nestrašil, Hlinka, Orsava - Tůma, Holík, Culek. Trenéři: Miroslav Přerost, Jiří Fischer a Terry Christensen.

Slovensko - Norsko 5:0 (2:0, 0:0, 3:0)
Branky a nahrávky: 13. Pánik (Preisinger, Jánošík), 14. Pánik (Bortňák, Jánošík), 52. Majdan (Pánik, Bortňák), 54. Pánik, 56. Pánik (Majdan). Rozhodčí: Bauer (Něm.), Claesson (Švéd.) - Brown, Morrison (oba USA). Vyloučení: 4:4, navíc Bryhnisveen (oba Nor.) 10 min. Využití: 2:0. Diváci: 1189.

1. Česká republika 2 2 0 0 0 5:2 6
2. Slovensko 2 1 1 0 0 7:1 5
3. Německo 2 0 0 1 1 3:5 1
4. Norsko 2 0 0 0 2 0:7 0

Čtvrtfinále:

Kanada - Švýcarsko 4:1 (1:1, 1:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 16. Johansen (Schenn, Ellis), 38. Cizikas (Ashton, Despres), 45. Leblanc (Eakin, Schenn), 59. Kassian (Olsen) - 2. Pestoni (Bätschi). Rozhodčí: Kaval (USA), Boman - Kekalainen (oba Fin.), Kaspar (Rak.). Vyloučení: 2:6, navíc Scherwey, Niederreiter (oba Švýc.) oba 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 14.890.

Finsko - Rusko 3:4 v prodl. (1:1, 1:0, 1:2 - 0:1)
Branky a nahrávky: 13. Pulkkinen (Pakarinen), 38. Junttila (Salomäki), 43. Donskoi (Pulkkinen, Vatanen) - 11. Uryčev (Sobčenko, Tarasenko), 57. Kuzněcov (Kicyn), 59. Kicyn (Kuzněcov, Kalinin), 67. Kuzněcov (Kicyn). Rozhodčí: Kirk, Smith - Wilmot (všichni Kan.), Bláha (ČR). Vyloučení: 5:6. Využití: 1:1. Diváci: 13.471.