6. 1. 2010 4:40
Češi si příští rok zahrají s Kanadou, Švédy a Rusy
Hokejisté USA slaví trefu do sítě Kanady
Hokejisté USA slaví trefu do sítě Kanady | Foto: Sport

Praha - Hokejisté Spojených států amerických ukončili pětiletou nadvládu Kanady na mistrovství světa hráčů do 20 let.

Ve finále porazili domácí Kanadu 6:5 v prodloužení, když rozhodující gól vstřelil v 65. minutě obránce John Carlson.

V zápase plném zvratů Američané oplatili Kanadě prohru ze základní skupiny, a navázali tak na své dosud jediné prvenství z roku 2004.

V zápase, ve kterém byli střídání brankáři na obou stranách, tahali za delší konec dlouho Američané. Vedli 2:1, 3:2 a na začátku třetí třetiny dokonce 5:3.

Nadějné vedení drželi ještě tři minuty před koncem, jenže pak Kanaďané spustili před jejich brankou peklo a zásluhou dvou gólů Jordana Eberleho vyrovnali.

Američany však z drtivého tlaku vysvobodila siréna po třetí třetině, a tak mohla v prodloužení přijít chvíle obránce Carlsona, který zamířil v nájezdu dvou na jednoho přesně k tyči.

Třetí skončili Švédové, Rusové jsou až šestí

Třetí místo vybojovali Švédové, kteří sice byli očividně zklamáni ze semifinálového vyřazení od USA, ale Švýcarsko vyprovodili debaklem 11:4.

Páté místo pak vybojovali Finové, kteří výhrou 4:3 oplatili Rusům porážku ze skupiny.

Už nyní je tak jasné, že se čeští hokejisté na příštím MS utkají v základní skupině se třemi supersilnými týmy. Pokud budou chtít postoupit do dalších bojů, budou muset překonat minimálně jeden tým z trojice Kanada, Švédsko, Rusko.