Hokejisté Švédska jsou ve finále. Porazili Rusko

janc
4. 1. 2008 22:50
Švédsko porazilo Rusko v prodloužení 2:1
Souboj Rusa Doronina se Švédem Kempem během semifinále MS hokejistů do 20 let.
Souboj Rusa Doronina se Švédem Kempem během semifinále MS hokejistů do 20 let. | Foto: Reuters

Pardubice - Švédští hokejoví mladíci dokázali v semifinále světového šampionátu porazit stejně staré hráče Ruska a zahrají si finálový zápas.

Úvodní třetina nabídla velmi vyrovnaný hokej, žádné z mužstev se nechtělo dopustit chyby, která by dala soupeři výhodu vedení.

Do první příležitosti se dostal v 7. minutě Rus Nikita Filatov, který si najel do prostoru před brankovištěm. S pukem se otočil a zkoušel ho propasírovat pod švédským brankářem Enrothem, ten však byl pozorný.

Utkání bylo hodně tvrdé, hokejisté obou týmu si nic nedarovali.

Postupem času si Rusové dobrým pohybem vynutili tlak, ale švédský gólman dokázal všechny jejich pokusy zlikvidovat.

Ve 27. minutě přišla velká šance hokejistů ve žlutých dresech. Robin Figren vystihl rozehrávku soupeře a okamžitě vystřelil na ruskou bránu. Gólman Bobrovský však velkou příležitost Švédů skvělým zákrokem zneškodnil.

V 39. minutě přišel první gól utkání. Agilní Filatov se z levé strany kluziště natlačil až před bránu Enrotha a vystřelil na protější tyč. Švédský brankář na jeho střelu nedosáhl a Rusko se dostalo do vedení.

Ruským mladíkům došly síly

Třetí dějství patřilo hokejistům ze Skandinávie, kteří ruské mladíky zamkli ve vlastní třetině a urputně dobývali Bobrovského branku. Rusové postupem času začali odpadat fyzicky a Švédove hru zcela ovládli.

V 52. minutě se jejich snaha vyplatila. Robin Finger dostal nádhernou milimetrovou přihrávku, mazácky si položil ruského gólmana a z velkého úhlu vyrovnal na 1:1.

Do konce řádné hrací doby se už žádnému z týmu branku vstřelit nepodařilo, a tak přišlo na řadu prodloužení.

V něm byli jasně lepší švédští mladící a v sedmé minutě nastavení se jim jejich aktivita vyplatila. Mikael Backlund se prodbil před Bobrovského a přesnou střelou poslal svůj tým do finále mistrovství světa.

Rusové se v sobotu odpoledne utkají v souboji o třetí místo se Spojenými státy.