Hokej je nebezpečně závislý na pár lidech, shodují se S+S

Zdeněk John
10. 1. 2014 12:00
Odkud se berou peníze v hokejových klubech a jak dlouho to může vydržet? V dvojrozhovoru odpovídají majitel Slavie a ředitel Sparty
Derby Sparta - Slavia se hraje v pátek večer
Derby Sparta - Slavia se hraje v pátek večer | Foto: CPA Eduard Erben

Praha – Nesmiřitelní rivalové, obzvlášť když přijde den jako tento, kdy Spartu se Slavií čeká další derby (online reportáž sledujte na Aktuálně.cz). Ale jakmile se zeptáte na peníze v hokeji, popichování končí.

Richard Benýšek, většinový majitel HC Slavia, a Robert Speychal, výkonný ředitel Sportovního holdingu Praha, kam patří Sparta, se shodují, že český klubový hokej je závislý na penězích několika jednotlivců. A to není žádná bezpečná pozice, pokud jde o dlouhodobou perspektivu.

Dnes se hraje derby, tentokrát na Spartě. Je něco, co na druhém klubu obdivujete?

Speychal: Moderní stadion.

Benýšek: Finanční zázemí.

Proč to nezařídíte tak, abyste to měli?

Speychal: Tipsport arena nepatří nám, ale městu, takže otázka by měla zákonitě směřovat na majitele. Hala má svá léta, technologie v hale jsou zastaralé. Hodně se proměnila k lepšímu, když u nás loni začal Lev hrát KHL. Ale některé věci u tak staré stavby nevyřešíte.

Proč si nepořídíte vlastní, novou halu?

Speychal: Sparta si vlastní halu stavět nebude ani ve výhledu několika let. Zůstane v Holešovicích, protože jiné řešení není finančně reálné.

Může Sparta hrát v O2 areně?

Benýšek: Může, určitě… Jako zástupci Bestsport Areny by se mi líbily dva takové kluby. Technické a organizační řešení na to určitě je, ve světě se to také praktikuje. Jiný názor budou mít fandové.... Ale uvědomme si, že Bestsport hodně podporuje Slavii a významně přispívá do rozpočtu na hráče.

Je reálné, aby Sparta hrála v O2 areně?

Speychal: O přesunu jinam bychom uvažovali, pokud by Tipsport arena nebyla schopná provozu. 

Co když Sparta bude hrát v play off finále a rozhodující zápas o titul? Bude se hrát před 18 tisíci diváky v O2 areně?

Benýšek: Bude, protože ho Sparta bude hrát proti Slavii (smích).

Speychal: Hrát v O2 areně je drahé a musíte vnímat pocit domova týmu i diváků. Před deseti lety se Slavia na finále přestěhovala do nové Sazka Areny a přišla o titul.

Benýšek: Jsem realista. Letos jsme schopní porazit i silnějšího soupeře, ale vzápětí prohrát se slabým. Ale otevřeně říkám: zájmem Slavie je, aby i Sparta hrála co nejlíp.

Speychal: Nápodobně.

Proč?

Benýšek: Protože Sparta se Slavií, pardon, že to tak řeknu, dělají tuhle ligu.

Speychal: A také té lize nejvíc vydělávají.

Benýšek: Když Sparta se Slavií vyjedou ven, přijde o dva tři tisíce víc lidí než na jiné týmy.

Richard Benýšek

Většinový majitel HC Slavia Praha.

Předseda představenstva Bestsport Areny, vlastníka O2 areny, kde Slavia hraje.

Jeho bratr Ladislav je bývalým hokejovým reprezentantem, nastupoval i v NHL.

Jak jsou na tom Sparta a Slavia finančně? Kolik procent z příjmů dělá vstupné, kolik dodají sponzoři a kolik majitelé?

Benýšek: U nás je to trochu zdeformované tím, že živíme dva stadiony. O2 arenu nemáme ani v klasickém nájmu, příjmy z prostor, které patří Bestsportu (VIP patro, catering), Slavii nijak nepomáhají.  Vstupné pokryje nájem v O2 areně. To platí, když jsme v play off.

Speychal: My na vstupném v základní části vybereme 8,5 milionu korun. Vstupné dělá v příjmech rozpočtu do deseti procent.

Benýšek: To je v procentech u Slavie stejné. 10 procent příjmy ze vstupenek, 10 procent příjmy od BPA, marketingového partnera svazu, zbytek se musí nějak sehnat.

Mají Sparta a Slavia nějakého velkého klasického sponzora? Někoho, kdo současně není spolumajitelem klubu a dává třeba 10 milionů, nebo víc?

Speychal: Ne. To ale nemá nikdo. Vlastně svým způsobem například Pardubice, kde město dává 19 milionů.  Nejvyšší částka od jednoho sponzora, který není majitelem klubu, dělá šest milionů.

Benýšek: U nás pět.

Speychal: Nedávno si náš obchodní ředitel dělal analýzu všech extraligových klubů, všude je to stejné. Pět až deset procent ze vstupného, zhruba totéž od klasických sponzorů a většinu musí dodat majitel nebo lidé kolem něj.

Benýšek: Majitelé jsou ti, kdo drží finančně kluby při životě. Lijí do toho své peníze, někdo před zdaněním, někdo po něm, když to mám zjednodušit. A pak je tady pár klubů, kam tečou nemalé peníze z veřejných rozpočtů. To není případ Prahy. Já jsem málem omdlel, když jsem se dozvěděl, že na stadion prvoligového klubu dala radnice v Olomouci 18 milionů korun. První liga a 18 milionů! Co by za to extraligová Slavia dala, to fakt těžko vydýchávám.

Praha jako město v tomhle ohledu funguje špatně?

Speychal: Praha financuje účelově pouze mládežnické programy, což je správně. A pak: jsou tady dva extraligové týmy, čtyři fotbalové prvoligové, spousta dalších aktivit.

Benýšek (směrem k Speychalovi): To říkáte zbytečně diplomaticky. Někdo by měl konečně říct, zda to, co se děje v jiných městech, je nedovolená veřejná podpora, nebo není. Pokud je, tak by si to měl někdo odskákat.  Protože s tímhle nejde konkurovat. A pokud není, měla by mít jednotná pravidla pro všechny, ať jsou z Prahy, nebo odkudkoliv.

Souhlasíte s tím, že extraliga jako produkt by lépe fungovala, kdyby ji hrálo méně týmů?

Benýšek: Ano. Optimum je osm.

Speychal: Počítali jsme to s Petrem Břízou, vyšlo nám deset. To by pak mělo super kvalitu.

Pomohlo by vašim dvěma klubům, kdyby se Sparta a Slavia střetávaly častěji?

Speychal: Ano. Už tím, že na tenhle zápas přijde vždycky víc diváků.

Benýšek: Jednoznačně. Vydělali bychom více, pokud teda za výdělek považujeme větší spokojenost fandů, sponzorů, kvalitnější hokej, marketing, byla by to prostě lepší zábava.

Robert Speychal

Generální ředitel Sportovního holdingu Praha (SPH), kam patří HC Sparta.

Jeho bratr Petr Speychal je vlastníkem 50% podílu v SPH, druhá polovina patří ruské skupině A Energy (Jevgenij Miškovskij).

Z toho, co říkáte, plyne, že tuzemská extraliga je závislá na tom, aby do ní (klubů) každý rok pár majitelů jako Vy, pane Benýšku, nebo Váš bratr, pane Speychale, nalilo miliony korun. Co se má změnit, aby kluby fungovaly jako firmy, které dokážou vydělat?

Speychal: Víte, co je základ v cizině, třeba v Německu nebo v zámoří? Vstupné. Když si tam kupují docela drahou permanentku nebo lístek, cítí to tak, že podporují svůj klub a dostanou dobrou zábavu. Loni když Petr Bříza zvedl ceny lístků o desetikorunu, schytal to na všech internetových fórech jako nikdy předtím. Nejlevnější lístek na Slovan v Bratislavě stojí 16 eur, to by si měli lidé přepočítat.

Slavia hrála proti Třinci výroční zápas, vstupenka stála 20 korun, přišlo 11 tisíc lidí. Chcete to opakovat?

Benýšek: To byl dárek fanouškům k 20. výročí v extralize. Jinak ta akce skončila prodělkem.  Hokej u nás je postavený na tom, že ho financují majitelé. A to může samozřejmě ze dne na den přestat.

Můžete vyloučit nějaké změny ve vlastnické struktuře třeba v příští sezoně z důvodů, o kterých se bavíme?

Speychal: Stoprocentně.

Benýšek: Jistě.

Víc v souvislosti se Spartou, ale někdy i se Slavií se občas objevují informace o námluvách s KHL. Jste teď v nějakém kontaktu s ruskou ligou?

Speychal: No my samozřejmě kontakty s KHL máme (úsměv), u nás hraje HC Lev. Ale jinak Sparta bude hrát extraligu, to říkáme opakovaně. A stále to platí.

A bude Slavia příští rok hrát českou extraligu?

Benýšek: Jasně. Říkám ale otevřeně: když nám skoro bez náhrady sebrali Tomáše Hertla, když si k tomu čtu, jak jsou jiné kluby financované z veřejných peněz a my ne, tak lehce přemýšlím nad tím, jestli by té Slavii nebylo líp v KHL. Ruská liga si jako jediná dokázala ochránit hráče, na druhou stranu tam jsou úplně jiné nároky na rozpočet. Ale hráčsky na to máme, byli jsme a jsme rovnocenným soupeřem pro jejich kluby.

Jak dopadne derby v pátek?

Benýšek: Vyhrajeme. Ale je to otevřená záležitost.

Speychal: To samé u nás.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Po odstávce znovu začal vyrábět druhý blok Dukovan

V Jaderné elektrárně Dukovany začal v noci na úterý po dvouměsíční přestávce znovu dodávat elektřinu druhý blok. První parní turbína v něm byla připojená 27 minut před pondělní půlnocí, druhá v úterý ve 04:11. Vyrábí tak tři ze čtyř dukovanských bloků. Plánovaná odstávka bloku číslo jedna spojená s výměnou části paliva za čerstvé, kontrolami a servisem zařízení začala 13. listopadu, potrvá do konce roku.

Elektrárna Dukovany má celkový instalovaný výkon 2040 megawattů. Kvůli pravidelné výměně části paliva už letos stály její bloky číslo tři a čtyři. Druhý dukovanský blok odpojili energetici od sítě 25. září. "Odstávka byla v důsledku platnosti ochranných opatření proti šíření koronaviru i omezených kapacit v době vrcholící vlny pandemie velmi náročná," uvedl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Turecký novinář dostal 17 let vězení, podle soudu zveřejnil tajné informace

Istanbulský soud vynesl trest 17 let vězení pro investigativního novináře Mehmeta Baransua, jehož odsoudil za zveřejnění tajných státních informací. Informoval o tom opoziční server Ahval. Baransu je ve vězení od roku 2015 a psal pro deník Taraf, který před čtyřmi lety turecký režim zakázal.

Baransu byl odsouzen za "zveřejnění informací, které měly zůstat tajné z důvodů bezpečnosti či domácích a zahraničních polických zájmů státu". Kauza se týká článku, který vyšel v listopadu 2013 v deníku Taraf pod názvem "Rozhodnutí skoncovat s Gülenem padlo na zasedání národní bezpečnostní rady (MGK) v roce 2004". Podle článku tak začala vláda pronásledovat Gülenovo hnutí rok poté, co se stal Recep Tayyip Erdogan premiérem.

Fethullah Gülen a jeho hnutí, jež si říká Hizmet (Služba), bývalo začátkem tohoto století spojencem nynějšího prezidenta Erdogana a jeho nyní vládní strany AKP. Posléze se ale oba muži názorově rozešli a Erdoganův režim označil Gülenovo hnutí v roce 2014 za teroristickou organizaci FETÖ (Fethullahova teroristická organizace).

Zdroj: ČTK
Další zprávy