Extralize chybí kvalitní cizinci. Jsme tu izolovaní, hořekuje GM Liberce

Foto: Václav Samek
Daniel Poláček Daniel Poláček
12. 11. 2015 11:27
Cizinci v hokejové extralize stále přibývají, ale v porovnání s Evropou je jich málo, především těch kvalitních. "Strašně rádi bychom měli v týmu třeba nějakého Švéda, Fina nebo Švýcara, ale ty skutečně špičkové tady nejsme schopní zaplatit," říká Ctibor Jech, generální manažer Liberce.

Praha – Hokejové kluby z Česka zanechaly v letošní Lize mistrů úspěšnější otisk než před rokem, ale ve čtvrtfinále znovu chybějí. Pavoukem opět suverénně kráčí zástupci Švédska a Finska. Tentokrát k nim přibylo i Švýcarsko. Úspěšné jsou tedy kluby ze zemí, kde ve velkém spoléhají na výpomoc ze zahraničí.

"Nám mezinárodní kontakt schází. Kluby, které nás přehrávají v Lize mistrů, jsou protkané špičkovými zahraničními hráči, kteří přinášejí nejen kvalitu, ale i odlišný přístup, určitý charakter. Ve světě jde o běžný princip. My jsme od těchto věcí izolovaní," říká pro Aktuálně.cz Ctibor Jech, generální manažer Liberce.

Bílí Tygři zanechali v mezistátním zápolení dobrý dojem. V osmifinále nalákali do své arény přes sedm tisíc lidí, čímž vytvořili tuzemský rekord (více ZDE), a Davos rozhodně nenechali postoupit snadno.

Extraliga zaostává za Evropou

Vedoucí mužstvo extraligy spoléhalo na rozdíl od švýcarského týmu takřka jen na domácí hráče, s výjimkou tří Slováků. Důvodem jsou finance. "My bychom do týmu rádi dostali cizince, ale ve špičkové kvalitě, aby vytvořili konkurenci našim hráčům, kteří by museli více bojovat o svoji pozici," vysvětluje Jech. "Extralize by to určitě prospělo."

Počet zahraničních posil v extralize pozvolna přibývá. Oproti stavu na začátku tisíciletí je jich zhruba dvakrát víc, letos už přes osmdesát. V porovnání s nejkvalitnějšími národními ligami v Evropě to však není mnoho:

Liga Zastoupení cizinců
DEL (Německo) 46 %
SHL (Švédsko) 30 %
NLA (Švýcarsko) 25 %
Extraliga (Česko) 18 %
Liiga (Finsko) 15 %

A hlavně – bez Slováků, kteří se mnohdy narodili ještě ve společném státě a někteří je za cizince nepovažují, nastupuje v české nejvyšší soutěži jen něco málo přes pět procent hráčů ze zahraničí. Extraliga je přitom štědrá, každý klub si může cizinců pořídit neomezeně, jen do zápasu jich může nasadit maximálně šest. Řada týmů toho však nevyužívá, včetně Liberce.

"Prvotřídní cizinci? Vyjdou dráž než tabulky"

"Strašně rádi bychom měli v týmu třeba nějakého Švéda, Fina nebo Švýcara, ale ty skutečně špičkové tady nejsme schopní zaplatit. Domluvíme se akorát s některými hráči ze Slovenska, kteří mají kvalitu nebo předpoklad, že jednou kvalitní budou," tvrdí Ctibor Jech a zamýšlí se: "Jsme v regionu blízko hranic a Němci nám sem často jezdí na hokej. Rádi bychom tady měli špičkového hráče z německé reprezentace, se kterým by se tito diváci ztotožnili mnohem víc."

Lesku světových hvězd se fanoušci Tygrů mohli nabažit před třemi roky. Při zámořské výluce oblékli liberecký dres Kanaďané Wayne Simmonds a Chris Stewart, byť jen krátce. "U nich byl problém v tom, že čekali, kdy se rozjede NHL a spíš si užívali čas a pohodu, kterou jsme jim byli schopni připravit. S hokejem nám moc nepomohli," přiznává 66letý manažer.

Další hokejisté zpoza oceánu se na severu Čech mihli jen při zkoušce, jelikož trenéry neupoutali kvalitou. A ti prvotřídní se klubům podle Jecha nevyplatí, přestože se za ně nemusí platit tabulkové odstupné: "Když cizince přivádíte, jsou s tím spojené náklady. Nejde jen o plat, ale také o bydlení, automobil, letenky a další věci. Na tohle jsou jinde v Evropě zvyklí. Myslím, že tabulky vyjdou levněji, protože minimálně část toho odstupného pak můžeme získat zpátky. Jestliže získáme hráče, u kterého musíme platit tabulky, chceme ho podepsat minimálně na tři roky, aby to mělo nějaký smysl."

Mladí hráči z Česka málo dřou

I když se extralize vyhýbá zahraniční špička, cizinců obecně přibývá. Z prostého důvodu. Když kluby chtějí sáhnout po kvalitním tuzemském hokejistovi, mají stále omezenější výběr. Starší hráči postupně míří do důchodu a není dost mladíků, kteří by je dokázali nahradit.

"Je jich málo a také nejsou ochotní trpělivě pracovat v nižší soutěži, aby se tu nejvyšší připravili. Taky je problém, že nikdy nebyl vyřešen přechod mezi juniorským a dospělým hokejem," podotýká Miroslav Vaněk, generální manažer Karlových Varů.

"Dnešní generace není úplně taková, že by se o věci rvala. Chtěla by je mít, ale za vším je hodně práce. V hokeji to platí obzvlášť," přidává Ctibor Jech, věří ovšem v lepší budoucnost: "Myslím si, že i v tomhle směru se věci mění. Zase se vrátí doba, kdy kluci, kteří vyrostou v našich klubech, budou špičkoví v evropském a světovém hokeji."

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Dallas zdolal basketbalisty New Orleans a na západě už je druhý

Basketbalisté Dallasu v NBA znovu potvrdili výtečnou formu, uspěli podesáté z posledních jedenácti utkání. K sobotnímu vítězství 130:84 nad New Orleans je dovedl mladík Luka Dončič, jenž zaznamenal 26 bodů, devět asistencí a šest doskoků. Mavericks se na západě posunuli už na druhé místo za Lakers. Vedle Denveru a Clippers je stíhá také Houston, jenž po boji zdolal Phoenix 115:109.

Dončič zaznamenal alespoň 20 bodů, pět asistencí a pět doskoků už poosmnácté v řadě, čímž dorovnal sérii legendárního Michaela Jordana ze sezony 1989/90. Na rekord Oscara Robertsona ztrácí mladý Slovinec, jenž na palubovce strávil jen něco málo přes 26 minut, ještě 11 duelů.

Tým se opíral o šest dvouciferných střelců včetně Bobana Marjanoviče, jenž si připsal double double za 15 bodů a 16 doskoků. "Je ohromně velký a silný. Jakmile dostane míč, už s ním pod košem moc nezmůžete," vyzdvihl srbského pivota spoluhráč Kristaps Porzingis, jenž přidal 13 bodů.

Výsledky NBA:

Dallas - New Orleans 130:84, Houston - Phoenix 115:109, New York - Indiana 103:104, Philadelphia - Cleveland 141:94, Utah - Memphis 126:112.

před 1 hodinou

Vaněček udržel v AHL poprvé v sezoně čisté konto

Český hokejový brankář Vítek Vaněček z Hershey vychytal poprvé v sezoně v nižší zámořské soutěži AHL čisté konto. Třiadvacetiletý odchovanec Havlíčkova Brodu pomohl v sobotu 32 zákroky k vítězství farmy Washingtonu doma nad Lehigh Valley 1:0. Za svůj výkon byl vyhlášen první hvězdou utkání.

V této sezoně AHL má Vaněček z 12 duelů průměr 2,43 obdržené branky na zápas a úspěšnost zákroků 90,4 procenta. Vicemistr světa do 18 let z roku 2014, jehož si Washington vybral v témže roce v druhém kole draftu na 39. místě, stále čeká na premiéru v NHL.

Na farmách Capitals působí pátým rokem. Jako chráněný volný hráč uzavřel 1. července nový tříletý kontrakt s Washingtonem na 2,15 milionu dolarů. Na tuto sezonu má dvoucestnou smlouvu, ale na další dvě už jednocestnou, takže i v AHL může brát plný plat.

Další zprávy