Vítkovice zvítězily na ledě Třince, Liberci přinesly vánoční svetry další výhru

Aktualizováno 8. 12. 2021 21:04
Hokejisté Vítkovic zvítězili v předehrávce 53. kola extraligy na ledě lídra tabulky Třince 3:1, bodovali podeváté za sebou a poskočili na páté místo. Liberec v předehrávce 31. kola dlouho prohrával s Hradcem Králové, ale dvěma slepenými brankami ve třetí třetině otočil na konečných 2:1.
Hokejová extraliga 2019/20, Vítkovice - Plzeň: Radost vítkovických hráčů po výhře 3:1. | Foto: ČTK

Liberec do utkání s Mountfieldem vstoupil o něco aktivněji a již po dvou minutách hry si zahrál přesilovku. V té měli dobré šance Ivan a Klapka, Kiviaho byl ale připraven. Po skončení početní výhody měl na hokejce vedoucí gól domácí Birner, trestuhodně však minul odkrytou branku. Následně si v početní výhodě zahráli také hosté, Kváču ale vůbec neohrozili.

Hra se poté odehrávala především ve středním pásmu a byla plná nepřesností. Až v závěru první části dostal tým Mountfieldu možnost dalších dvou přesilovek v krátkém sledu za sebou a slibnou šanci měl Koukal, Kváča ale jeho střelu ukryl v lapačce.

V úvodu druhého dějství byl v přesilové hře blízko vedoucího gólu liberecký Filippi, jeho rána však orazítkovala pouze horní tyč. Na druhé straně prověřili Kváču Oksanen a Jergl, liberecký brankář byl na místě. V polovině utkání hráli Východočeši další přesilovku, Liberec se ale výborně ubránil.

Skóre se tak poprvé měnilo až ve 38. minutě. Po Birnerově chybě ujeli hosté do rychlého přečíslení a po krásné přihrávce Jergla otevřel skóre zápasu Kevin Klíma. Bílí Tygři mohli bleskově odpovědět, po Grígerově ráně ale za Kiviahem podruhé v zápase zvonila tyčka

Do další šance se na začátku třetí částí prodral rychlík Zachar, Kiviaho ale jeho bekhendový pokus zneškodnil. Severočeši se i nadále tlačili do útoku a velkou šanci měl Kolmann, z ideální pozice ale přestřelil.

V 51. minutě už se však Liberec kýženého vyrovnání dočkal. Po dobré práci Rosandiče doklepnul volný kotouč do sítě pohotový Ordoš. A za další minutu a půl už Bílí Tygři dokonce vedli, když do sítě zaplulo Štibingrovo nahození od modré čáry - 2:1. Pro zadáka domácích to byla první trefa v extralize.

Královéhradečtí najednou museli dotahovat, naráželi ale na dobře zformovanou obranu domácích. V závěru sáhli hosté ke hře bez brankáře a obrovskou příležitost měl Kelly Klíma, netrefil ale poloodkrytou branku a Liberec své vítězství uhájil.

Liberečtí trenéři si na zápas podruhé oblékli vánoční svetry a kouzlo opět zafungovalo, Tygři slavili stejně jako proti Vítkovicím výhru:

Vítkovice vyhrály v Třinci

Vítkovice se v úvodních pěti minutách duelu s Třincem dostaly dvakrát do přečíslení dva na jednoho, gól ale vstřelily z nenápadné akce. Obránce Gewiese, který skóroval poprvé v sezoně, nahodil puk od modré čáry na branku a Mazancova lapačka máchla do prázdna. Největší šanci Ocelářů v úvodní třetině zahodil Ondřej Kovařčík, jenž zblízka jen vyprášil Stezkův levý beton. Místo vyrovnání udeřilo na druhé straně - z dorážky se prosadil v jedenácté minutě Kalus.

Třinecký tlak nepřišel ani ve druhé třetině, byť jen centimetry dělily od kontaktní branky Kundrátka. Jeho střela však skončila na tyčce a vzápětí Vítkovičtí využili špatného střídání domácích. Do úniku se dostal Bondra, který střelou z levé strany ke vzdálenější tyči vyhnal Mazance z branky. Trenér Varaďa si navíc vzal oddechový čas, ale jeho svěřenci si až na šanci Romana nic extra nevytvořili. Stejně tak neměl moc práce ani Kacetl.

Domácí nastupovali ve třetí třetině bez Daňa a točili jen jedenáct útočníků. Tlačili se podle očekávání dopředu a soupeře v utkání přestříleli 35:17, ale obrana soupeře vcelku bez problémů odolávala. Ujala se až střela obránce Marinčina od modré čáry. Třinec, který doma předchozí tři derby vyhrál se skóre 15:2, ještě poté umocnil přesilovou hru odvoláním Kacetla necelé tři minuty před koncem, ale Stezku ani tak vážněji neohrozil.

Hokejová Tipsport extraliga:

53. kolo: HC Oceláři Třinec - HC Vítkovice Ridera 1:3 (0:2, 0:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 56. Marinčin (Kundrátek) - 4. Gewiese (Chlán, Fridrich), 11. M. Kalus (R. Bondra, Lindberg), 26. R. Bondra (M. Kalus, L. Kovář). Rozhodčí: Kubičík, Stano (SR) - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 3:3. Bez využití. Diváci: 1000 (omezený počet).

Sestavy:

Třinec: Mazanec (26. Kacetl) - Marinčin, M. Doudera, Kundrátek, D. Musil, M. Adámek, Jaroměřský, Zahradníček - Martin Růžička, P. Vrána, Daňo - O. Kovařčík, M. Kovařčík, A. Nestrašil - Hrňa, Marcinko, Chmielewski - Kurovský, Miloš Roman, Hrehorčák. Trenér: Varaďa.

Vítkovice: Stezka - R. Polák, Plášil, J. Stehlík, Gewiese, L. Kovář, Koch - Lakatoš, J. Hruška, L. Krenželok - M. Kalus, Lindberg, R. Bondra - Roberts Bukarts, Marosz, Dej - Fridrich, Chlán, Lednický - Flick. Trenér: Holaň.

31. kolo:  Bílí Tygři Liberec - Mountfield Hradec Králové 2:1 (0:0, 0:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 51. Ordoš (Rosandič, Klepiš), 53. Štibingr (Gríger, A. Najman) - 38. Kevin Klíma (Jergl, Blain). Rozhodčí: Kika, Vrba - Ganger, Klouček. Vyloučení: 8:6. Bez využití. Diváci: 1000 (omezený počet).

Sestavy:

Liberec: Kváča - Štibingr, Rosandič, Kolmann, M. Ivan, J. Šedivý, Derner, Aubrecht - Gríger, Filippi, Ordoš - Zachar, Klepiš, Birner - Klapka, P. Jelínek, J. Vlach - Faško-Rudáš, A. Najman, J. Šír - od 21. navíc Rychlovský. Trenér: P. Augusta.

Hradec Králové: Kiviaho - Blain, Nedomlel, F. Pavlík, Gaspar, McCormack, Jank, Šalda - Orsava, Lev, Smoleňák - Jergl, Kevin Klíma, Perret - Kelly Klíma, Lalancette, Oksanen - Miškář, Koukal, Pilař. Trenér: T. Martinec.

1. Třinec 29 19 2 4 4 91:55 65
2. Hradec Králové 29 16 6 1 6 92:61 61
3. Pardubice 28 13 6 3 6 91:69 54
4. Plzeň 30 14 2 5 9 95:84 51
5. Vítkovice 29 12 3 3 11 63:71 45
6. Mladá Boleslav 28 12 3 2 11 63:65 44