"Udělat co Rolinek, nepodíval bych se do zrcadla." Dynamo objasňovalo konec kapitána

Daniel Poláček Daniel Poláček
17. 10. 2019 20:04
"Tomáš Rolinek je největší srdcař klubu. Co jste mu provedli, je něco neuvěřitelného," slyšelo vedení hokejových Pardubic při středečním setkání s fanoušky. Nečekaný konec kapitána vysvětloval zejména generální ředitel Martin Sýkora.
Tomáš Rolinek v dresu Pardubic.
Tomáš Rolinek v dresu Pardubic. | Foto: ČTK

Pardubické Dynamo je po pětině základní části extraligy předposlední a dvakrát za poslední tři roky hrálo baráž.

Dlouhotrvající mizérii symbolizuje nedávný odchod klubové ikony Tomáše Rolinka, který v aktuální sezoně nastoupil jen dvakrát. Později sám ukončil smlouvu, protože se cítil jako "páté kolo u vozu".

K čemu vlastně došlo, mohli fanoušci Pardubic zjišťovat ve středu, kdy pár desítek z nich dorazilo na setkání s klubovými zástupci - ředitelem Sýkorou, sportovním manažerem Jaromírem Kverkou, trenérem Radkem Bělohlavem a obráncem Janem Kolářem.

Čtveřice zažila perné chvíle především v souvislosti s Rolinkem. Z hloučku příznivců padaly výrazy jako "totální dehonestace".

Důležitou roli v Rolinkově konci sehrály útočníkovy spory s (již odvolaným) trenérem Ladislavem Lubinou. Trvaly od poslední baráže, přičemž nové vedení o nich vědělo.

"Byl tam střet velkých osobností, ale doufali jsme, že ho vyřeší letní příprava," řekl manažer Kverka. "A opravdu se zdálo, že by to mohlo klapnout. Začali k sobě nacházet cestu," dodal.

"Před sezonou si spolu sedli na kafi," prozradil Sýkora. "Pro mě bylo podstatné, když mi Tomáš řekl, že je v pohodě a přijme jakoukoliv roli. Láďa zase řekl, že s Rolasem nemá žádný problém."

Zdánlivě idylická atmosféra však vydržela pouhé dva soutěžní zápasy. Mužstvo oba prohrálo. Pak si Lubina usmyslel, že kapitána Rolinka vyškrtne ze soupisky. Od vedení dostal zelenou. "Respektovali jsme, že ne my, ale trenér si dělá sestavu," podotkl Kverka.

Trenér Ladislav Lubina.
Trenér Ladislav Lubina. | Foto: ČTK

Na třetí utkání do Litvínova tak Rolinek neodjel. A Dynamo zvítězilo 2:1. Následný duel s Hradcem - opět bez kapitána - prohrálo. Pak došlo k první záhadě. Sýkora skrze Twitter vysvětloval Rolinkovu absenci tím, že mančaft potřeboval impulz. Tehdejší asistent trenéra Bělohlav však v takřka stejný čas hovořil o hráčových potížích s třísly.

"Považuji takovou komunikaci za svoji chybu, ale nelhal jsem. Pravdu jsme měli oba," objasňoval Sýkora.

"Potom, co Tomáš neodjel do Litvínova, poslal fyzioterapeuta, že ho bolí třísla a nebude trénovat," pokračoval. "Druhý nebo třetí den mi řekl, že si je nejdřív doléčí, i když by hrát mohl."

Zároveň chtěl Rolinek po dvou absencích zjistit, proč s ním nikdo nekomunikuje, a tak požádal ředitele Sýkoru o schůzku s ním a Lubinou. "Tam jsem se od trenéra dozvěděl, že zbrojím proti němu, že prohráváme schválně a že ho chci odstřelit, s čímž jsem hrubě nesouhlasil. Odmítl jsem pod ním dál trénovat a hrát," vysvětloval později 39letý křídelník.

Pardubice po zdolání Litvínova prohrály čtyři zápasy v řadě, načež Lubina skončil. Vaz mu zlomila porážka ve Zlíně. Zdálo se, že Rolinek by se mohl vrátit na soupisku.

Dva dny nato nastoupilo Dynamo doma proti Kladnu. "Před zápasem jsem s Tomášem osobně mluvil," líčil fanouškům Sýkora. "Řekl mi: 'Proč nehraju?' Já mu odpověděl, že sestavu neurčuju, že se baví se špatným člověkem. Protože jsem ale cítil, že něco není dobře, zavolal jsem agentovi. Ten mi řekl: 'Neřeš to. Oni jsou ti hokejisti jako malí děti.' Tak jsem se nestaral."

Pak Pardubice uťaly černou sérii, Kladno už pod koučem Bělohlavem porazily 3:2.

S Lubinovým odchodem však veškeré napětí nezmizelo. "Tomáš bohužel prohlásil, že to dělal jenom kvůli tomu, že buď on, nebo Láďa," řekl Bělohlav. "To je dost nepříjemný signál do kabiny. Nepodíval bych se do zrcadla ani Láďovi do očí, kdybych tohle udělal."

Den po výhře nad Kladnem dorazil Rolinek na trénink. "Tam ale proběhl incident, takže Tomáš odešel," vysvětloval ředitel Sýkora. "Dvě hodiny nato mi agent volal, že Tomáš chce ukončit kontrakt. Já jsem navrhl, ať se sejdeme. A výsledek znáte."

Na zmiňovaném tréninku byl Rolinek napsaný až v páté pětce. "Koho jsem měl vyndat po vyhraném a oddřeném zápase?" ptal se Bělohlav. "Do dalšího utkání ale zbývalo pět dní, takže ještě nešlo o to, jestli by Rolas hrál, nebo ne. On ale řekl, že končí."

Pár dní poté natočil Rolinek video, v němž vysvětloval, že se v Dynamu cítil jako páté kolo u vozu:

"Trenér Lubina skončil a já si myslel, že se spousta věcí změní. Že se dostanu do sestavy a budu bojovat za Dynamo. To se nestalo. Měl jsem toho dost," líčil Rolinek.

Po jeho konci ředitel Sýkora tweetoval, že z videa je mu smutno, protože byl mediátorem celého sporu, což pak nestandardně dokazoval ukázkou soukromé konverzace s Rolinkem. Z ní vyplývá, že s veteránem nekomunikovali trenéři.

"Nesouhlasím s tím, jak Rolas skončil," doplnil pro fanoušky zkušený zadák Jan Kolář. "Taky mě to mrzí. Neovlivním to. A myslím, že to neovlivnil jeden člověk, ale tak pět šest lidí."

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 3 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy