Němci extraligu obdivovali, říká Řezníček. Open Air by mohlo proběhnout i za rok

Sport Sport
7. 1. 2020 6:30
Hokejová extraliga by mohla vidět atraktivní klání pod širým nebem také v příští sezoně. Naopak budoucnost All Star zápasů zůstává nejistá.
Zápas pod širým nebem mezi Spartou a Litvínovem v německých Drážďanech.
Zápas pod širým nebem mezi Spartou a Litvínovem v německých Drážďanech. | Foto: ČTK

Show v německých Drážďanech na něj zapůsobila. Také šéf extraligy Josef Řezníček kousek za českými hranicemi sledoval těsnou výhru Sparty nad Litvínovem.

Bitvě tradičních klubů přihlíželo na fotbalovém stánku přes 32 tisíc lidí. Padl divácký rekord extraligy. Velkou zásluhu na něm paradoxně mají Němci, kteří předtím fandili hokejistům druholigových Drážďan. O pár hodin později už pozorovali elitní českou soutěž. Hlavní chod večera.

"Německý fanoušek českou extraligu obdivoval. Je to vlastně prezentace našeho hokeje v zahraničí," těšilo Řezníčka.

Šlo o čtvrtý extraligový zápas pod otevřenou oblohou, předchozí tři proběhly v Česku. Platí, že fanoušci na speciální akci vždy musejí vyčkávat čtyři až pět let.

Řezníček by čekací dobu rád zkrátil. "Každá soutěž potřebuje něco podobného minimálně každý druhý rok, aby tím zvedla pozornost," prohlásil. Nicméně má svázané ruce: "Jako liga těžko můžeme zaplatit utkání na fotbalovém stadionu, celé ho zorganizovat."

Iniciativa tudíž musí přijít ze strany odvážných klubů.

"Open Air stojí obrovské úsilí, finance. Ne vždycky se podaří dosáhnout zisku. A nápady většinou zkrachují na tom, že chybí finance, případně zázemí," doplnil Řezníček.

Například první extraligové klání pod širým nebem, které před devíti lety zorganizovaly Pardubice na plochodrážním stadionu, vyšlo zhruba na 16 milionů korun.

"Pořád ale máme lidi, kteří se tomu chtějí věnovat," podotkl ředitel extraligy s tím, že v zákulisí už někteří manažeři spřádají plány na další Open Air: "Zatím nemůžu prozradit nic konkrétního, ale mohlo by proběhnout v příští sezoně."

O zorganizování duelu pod širou oblohou dřív uvažovala pražská Slavia, která si jako místo akce vyhlédla fotbalový Eden. Litvínov zase chtěl na teplická Stínadla. Nikdo však nápady na hokej obklíčený fotbalovými tribunami nedotáhl do konce.

Kometa před čtyřmi roky vybudovala na místě strženého zimního stadionu Za Lužánkami vlastní tribuny. Ze stovek tun lešení. Ve dvou zápasech přivítala dohromady 40 tisíc lidí.

"Obávám se, že na fotbalovém stadionu do toho nikdo nepůjde," prohlásil Řezníček. "Potřebujete kapacitu naplnit alespoň na 25 tisíc diváků, aby se celodenní akce vyplatila. Nevím, jestli je možné u nás nějaký fotbalový stadion rozšířit na takový počet lidí."

Z toho vyplývá, že rekord z Drážďan půjde v českých podmínkách překonat jen těžko. Přesto si Řezníček každoroční Open Air přeje, leč zřejmě proběhnou ve skromnějším hávu.

Neúspěšný restart Utkání hvězd

Další možností, jak divákům po vzoru zámořské NHL zpestřit extraligové menu, jsou All Star zápasy. Jejich budoucnost je však nejistá. Kdysi pravidelná akce zmizela v roce 2006. Už na přelomu tisíciletí přišel postupný úpadek. Hokejisté často posílali omluvenky, byť měli účast ve smlouvě. Potřebnou podporu nedávaly najevo ani kluby, což fanoušci a sponzoři zrovna neocenili.

Vzkříšení mělo nastat před dvěma roky. Česká, slovenská, německá a rakouská liga uspořádaly All Star Cup. 

Akci v atraktivním zápasovém formátu tři na tři však zastínila olympiáda v Pchjongčchangu, kam dorazily největší evropské hvězdy. Extraligu tak reprezentoval třeba bek Erik de la Rose, jenž momentálně působí ve druhé švédské lize. Desetitisícovou arénu v Bratislavě zaplnili diváci jen ze třetiny.

"První ročník nám ukáže, zda bude projekt životaschopný. Pokud se ujme, budou se všechny čtyři země v pořadatelství každý rok střídat," pronesl tehdy Řezníček.

All Star Cup však zmizel, představitelé čtyř lig o jeho pokračování podle extraligového bosse ani nejednali. 

"Nemyslím si, že projekt byl neúspěšný," ohradil se Řezníček. "Zatím jsme ale nenašli termíny, do kterých bychom mohli akci plnohodnotně zasadit."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 54 minutami

Na Svět knihy přišlo zhruba 35 tisíc lidí, přes pokles jsou pořadatelé spokojeni

Pražský veletrh Svět knihy letos podle předběžných údajů navštívilo 34 až 36 tisíc lidí, zhruba o 30 procent méně než dřív. Vzhledem k okolnostem a dopadům pandemie koronaviru to mluvčí Jana Chalupová nicméně označuje za vynikající. Akce začala ve čtvrtek a skončila v neděli večer.

V posledním předpandemickém roce dorazilo rekordních 50 tisíc lidí. Letos zřejmě hrál roli i nižší počet návštěv školáků, neboť některé vyhlásily na pondělí před svátkem volno a děti mohly odjet na prodloužený víkend. Se zájmem jsou však pořadatelé nakonec spokojeni, byť ředitel Radovan Auer ještě ve čtvrtek doufal, že by letos mohl padnout rekord.

Zdroj: ČTK
Další zprávy