Neomluvitelné. Pardubice kvůli kokainu vyhodily Mandáta, nezahraje si dva roky

Sport Sport
16. 3. 2021 10:18
Hokejista Jan Mandát si kvůli dopingovému prohřešku dva roky nezahraje profesionální zápas v soutěžích organizovaných IIHF. Výši trestu pro pětadvacetiletého útočníka zveřejnila disciplinární komise extraligy. Dynamo Pardubice, jeho dosavadní zaměstnavatel, současně oznámilo, že s hráčem ukončilo smlouvu.
Jan Mandát.
Jan Mandát. | Foto: ČTK

Podle zprávy disciplinární komise byl Mandát pozitivně testovaný na kokain, ale protože podle arbitrů nechtěl touto zakázanou látkou zlepšit svůj sportovní výkon, dostal pardubický hokejista trest na spodní hranici sazby. Proti tomuto rozhodnutí se může hokejista do tří týdnů odvolat k arbitrážní komisi Národní sportovní agentury.

"Navzdory opatřením, která jsme zavedli, s vědomím hrozby tvrdého trestu, je to pro mě nepochopitelný faul. Považuji to za obrovské selhání Mandáta. Facka pro všechny, kteří se snažíme klub posouvat a měnit k lepšímu. Neomluvitelná chyba a zklamání. Minulost. Konec," prohlásil na Twitteru šéf Pardubic Petr Dědek.

Mandát, jenž v této sezoně debutoval v národním týmu, se podrobil kontrole 13. prosince po utkání 27. kola extraligy na ledě Liberce. O měsíc později mu byla předběžně zastavena činnost. Hráč užití zakázané látky popřel a na základě jeho požadavku byl ve specializované laboratoři v Německu přezkoumán kontrolní vzorek B. Výsledek byl však stejný. 

"Jan Mandát svým jednáním poškodil klub, spoluhráče, český hokej a nejvíc sebe. Už jsme avizovali, že proti těmto prohřeškům budeme nekompromisní a budeme je tvrdě trestat. Kauza Mandát je uzavřena a víc se k tomu nebudeme vyjadřovat," uvedl na webu Pardubic člen představenstva Dušan Salfický.

Pro Dynamo je záležitost o to citlivější, že Mandátův dopingový případ se objevil jen dva měsíce poté, co vedení Východočechů vyřadilo z kádru útočníka Roberta Kousala. Hráč s reprezentačními zkušenostmi měl mít údajně při policejní kontrole pozitivní orientační test na kokain.

Krevní rozbor to nepotvrdil, pozitivně ale vyšel na látku THC, kanabinoid nacházející se v konopí. Celý tým Dynama včetně Kousala podstoupil interní kontrolu na přítomnost dopingu a zakázaných látek a všechny testy byly negativní.

Začátkem prosince se jeden z lídrů dočasně připojil zpátky k pardubickému mužstvu. Posléze bylo s Kousalem ukončeno správní řízení, protože se podezření z řízení pod vlivem omamných látek nepotvrdilo. Dostal jen pokutu 500 korun za dopravní přestupek, kvůli němuž ho policejní hlídka původně zastavila, když nerespektoval přikázaný směr jízdy při výjezdu od čerpací stanice.

Mandát odehrál v probíhajícím ročníku 30 utkání a připsal si 14 bodů za devět branek a pět asistencí.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům komunismu

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům někdejšího komunistického režimu a pracovníkům některých jeho bezpečnostních složek. Návrh příslušného zákona ve čtvrtek v prvním čtení schválila slovenská sněmovna. Podle poslankyně nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti a spoluautorky předlohy Anny Andrejuvové by zákon mohl postihnout kolem 7000 lidí.

Podle návrhu se zákon bude vztahovat kromě jiných na poslance parlamentu a členy vlády v komunistickém Československu, dále na příslušníky komunistické tajné policie StB, některé řídící pracovníky v oblasti bezpečnostních služeb či členy a zaměstnance ústředního výboru Komunistické strany Československa a Komunistické strany Slovenska, a to do pádu komunismu v roce 1989.

"Má napravit hlavní nespravedlnost, že ti, kteří byli pronásledování, často umírají v chudobě a jejich pronásledovatelé z doby totality mají specifické výsady," řekl k zákonu slovenský ministr životního prostředí Ján Budaj, který byl na podzim 1989 jedním z hlavních řečníků na protikomunistických mítincích v Bratislavě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy